Skocz do zawartości
Swirlej2

chlodzenie;

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takiego pomysla na zrobienie chlodzenia ;

No wiec tak wykorzystalbym specjalna spirale od sprezarki , takie fajne tworzywo ktorego zaiwaniscie duze cisnienie nie jest w stanie nawet rozerwac , wiecie napewno o co chodzi .

Pozniej z aluminum specialne radiatorki zrobic , aluminium swietnei przyjmuje cieplo lub tez zimno , zrobic obudowe umiesicc tam t owszystko plus oczywiscie kilka wiatraczkow od kompa jeden przy drugim dmuchaja w te radiatorki aluminiowe , a pomiedzy tymi radiatorkami przebieha sobie tam ta spirala przez kora plynie sobie morska woda .

pytanie czy to tworzywo nie zawiera substancji trujacych? ale wydaje mi sie ze raczej nie .

nom ..slucham was :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby sprawnie funkcjonowało chłodzenie, musisz mieć medium które będzie:

1) bezpośrednio stykało się z wodą słoną,

2) miało bardzo dobre przewodnictwo ciepła,

Tak więc z góry różne tworzywa sztuczne odpadają - są po prostu bardzo dobrymi izolatorami cieplnymi.

A po co wtłaczać do chłodnicy wodę pod ciśnieniem?

Ojej, prawie zapomniałem:

W tym układzie będziesz w stanie schłodzić wodę do temperatury dmuchanego powietrza. Poniżej nie masz szans zejść, gdyż nie może tam zachodzić żadne zjawisko które będzie powodowało odbieranie energii (w postaci cieplnej) od wody.

Gdybyś dmuchał na powierzchnię wody to co innego.

Wtedy zachodzi zjawisko przeprowadzania wody (st. ciekły) w stan gazowy, co wiąże się z pobieraniem energii (cieplnej) z pozostałej wody - czyli pozostała woda zmniejsza swoją temperaturę.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, świetny pomysł!

Muszę się pozbyć tych ciasteczek. No dobra, a jak już piwo będzie chłodne, to będziemy mogli się dalej zastanawiać nad problemem chłodzenia.

;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zrobisz daj znać:D:D oj to troche potrwa:D:D:Dtak mysle chłodziarki to nie( w kibel walił).....i słona woda zapycha.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak już w okolicy klopa się znaleźliśmy to mam pomysł. Umieścić spiralę w zbiorniku na wodę od spłuczki. Woda z akwarium będzie się schładzać przepływając spiralą umieszczoną w spłuczce. Spłuczka używana jest dość często w ciągu dnia więc woda w niej będzie często miała obniżoną temperaturę i tym samym lepiej będzie chłodzić wodę z akwa. Warunkek to "klop" niedaleko akwa :D chociaż bez przesady :D


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej zrobic wielka pozioma lodowke DIY i zabudowac ja dookola akwarium ?tak zeby frontowa szyba byla zamiast drzwi


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze mnie nie przerosnie bo ja mam klimatyzacje w domu , z mysla a waszych miniaturkach myslalem :D

ale skoro wam na mysl przychodzi 3mac ryby w spluczce to sie nie bede odzywal :D;)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

ale skoro wam na mysl przychodzi 3mac ryby w spluczce to sie nie bede odzywal :D:D

ale patrz jaki prad wody w takim baniaku bedzie. co najmniej kilka razy dziennie. wszystkie tunze sie schowaja


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszke inny pomysl, opierajac sie na Twoim pomysle Zbyszku(jesli moge sie do Ciebie tak zwracac).

Moj pomysl nastepujacy:

Rurka z weza silikonowego poniewaz duzo lepiej niz inne rurki z tworzywa oddaje Cieplo, zwinieta na kawalku czegos, najlepiej aluminiowego, na to nastepne powloka aluminium do ktorej przykrecone sa ogniwa plotera, wiatraczki od komputera i zasilanie. Woda bedzie sie chlodzila straty sa spore ale taniejace ogniwa plotera daja mozliwosc realizacji takich pomyslow.

Btw podobne chlodzenie wykonalem do kompa super sie sprawdza.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale problemem nie jest cena ogniwa, tylko energi jakią musisz dostarczyć do układu chłodzącego. Tak pi razy oko w ciepłych miesiącach podwoi wydatki na energie przy bardzo przemyślanej konstrukcji wymiennika ciepła. Dla minirafek to może być rozsądny pomysł - ale IMHO nie może konkurować z kosztami systemu spłuczkowego! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...a moze tak wywiecic otwór na wylot w lodówce (w kuchni)...przeprowadzić przewód i tłoczyć nim wode z akwa i spowrotem...żony, matki i kochanki na pewno ucieszą się z tego pomysłu.Jest tanio i ekonomicznie...lodówka tak czy siak chłodzi cały czas:)

pozdro:)


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze można zrobić jak w reaktorach jądrowych :D w obiegu w lodówce zrobić zamknięty obieg cieczy (np. wody) który już poza lodówką będzie wymieniał się ciepłem z obiegiem słonej wody z akwa - wtedy niebędzie problemem zatrzymanie obiegu wody z lodówki.

:D8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej w zamrażarce? słona woda nie zamarźnie bo ma sól :( a chłodzić się będzie szybciej, a jeśli chodzi o stop chłodzenia na jakiś czas to pompę tłoczącą można podłączyć do wyłącznika zegarowego :):):D proste i logiczne


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem jak Pszemol (o ile dobrze pamiętam) podłączył zwykły wężyk 5mm do kranu, wrzucił kilka zwojów do akwa i odpływ do ścieku i w ten sposób zbił w krótkim czasie temp o kilka stopni. Rozwiązanie może niezbyt ekologiczne, ale może być skuteczne.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może połączenie sposobu kranowo - spłuczkowego. Zanim woda trafi do spłuczki przeprowadzić wężykami przez akwa i do spłuczki? Woda i tak płynie to niech przepłynie i schłodzi rybki.

Pozdrawiam


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jeszcze inaczej...w takich stojakach z wodą mineralną stojących po biurach też się chłodzi wodę...przepływającą z baniaka do szklanki i całkiem zimna wychodzi. myślał ktoś o czymś takim?

pozdrawiam


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chodzi o zamienianie prądu na ciepło lub zimno, to samo wykorzystuje się w mini-coolerze aquamedica, najlepiej jest podłączyć pompkę do rurki w przepływającej przez lodówkę i podłączyć do termostatu tylko ustawionego tak by się wyłączał jak będzie za zimno, przynajmniej tak będzie najtaniej :):):)


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.