Skocz do zawartości
lukas.piotr

usunięcie żwiru

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

moim ogromnym błędem przy zakładaniu zbiorniczka było wsypanie suchego żwiru na dno (grubego)

jak wiadomo (teraz to wiem) na dnie zbiera się ogromna masa materii organicznej, widzę że rosną mi glony (nie tylko na dnie). syf z dna jest powodem wysokiego NO3-20 (reszta parametrów ok) i wzrostu glonów.

karmię mrożonkami płukanymi ze strzykawki i przez rurkę od kroplówki żeby zmniejszyć ilość opadającego (i niezjedzonego) na dno pokarmu, podmiany systematycznie raz w tygodniu 10%, poza tym absorber azotanów i fosforanów.

dolewam fito 3 razy w tygodniu, bakterie, akwarium ma 32l i 5 miesięcy życia za sobą.

teraz moje pytania,

1.czy dobrym pomysłem jest wyjęcie skały z akwarium i całkowite usunięcie żwiru z dna?

2.w 2 miejscach mam zbite długie odchody z detrytusu co je produkuje?

ps. w najbliższym czasie powstanie panel zewnętrzny z algaeascrubberem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

przy podmianach wężem odciągaj i tyle - jakiś grubszy wąż i jazda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

ja wyciągam systematycznie przy podmianach po trochu bo syf w tym siedzi nieziemski, a że podmiany robię raz na łohohoho więc idzie powoli :p

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawal weza i delikatnie odciagaj, parametry pewnie troche poleca ale lepiej tak niz rencoma wydzierac.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie mogą być konsekwencje jak usunę żwir? ponowne dojrzewanie?

Jak będziesz odsysał żwir wraz z nieczystościami to powtórne dojrzewanie ci nie grozi. Odciągaj go tak by maksymalnie ograniczyć przedostawanie się syfu do toni wodnej. Oczywiście rób to na wyłączonej cyrkulacji jak i obiegu. Jak już się uporasz z czyszczeniem to wtedy odpieniacz na max i obieg bez cyrkulacji. Tak na godzinkę, by to co zaczęło pływać trafiło do odpieniacza możliwie krótką drogą a nie zostało rozrzucone gdzie popadnie.

In minus bilansu tego działania trzeba policzyć to co wzbijesz z dna w słup wody ale in plus w bilansie całości to co usuniesz. Nie zapominaj, że odciążasz w ten sposób zbiornik nie tylko pod względem NO3 ale i zabierasz glonom dostęp do pierwiastków, które agregują celem wzrostu oraz poprawiasz ogólny stan wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak koledzy i koleżanki napisali nic nie kombinuj tylko wąż i do dzieła przy podmiankach powoli a systematycznie.


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.