Skocz do zawartości
smk

Hepatus - wredna bestia

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wracałem przez poznań i po drodze zajechałem do bogucina do aquamedica po brakujące elementy do hydrauliki do nowego baniaka i po pompke OR 3500 (której w AM... nie mieli na stanie).

Miałem też kupić mandaryna żeby mi popodgryzał plenarię trochę bo się panaoszy.

Mandaryna wspaniałego nie było akurat na stanie więc w zamian kupiłem... hepatusa i zebrasome. Oba pokolce mają tak po 3-4cm (no może żólta jest ździebko większa).

Jak pamiętacie już kiedyś robiłem podejście do hepatusa i mi go flameback angel zakatował w 3dni (po tym incydencie pozbyłem się ustnika na całe jego i moje szczęście). Teraz w akwa z rybek pozostały mi tylko 2 błazenki i yellow watchman gobby więc nic co by mogło biednego bojaźliwego hepatuska stresować.

Wybrałem zdrowy okaz hepatusa dziarsko pływający w akwa bo bałem się że jakś bardziej strachliwy będzie siębał własnego cienia i kropek dostanie. Miałem też pewne obawy co do zebrasomy żeby się z nim nie ganiała, ale dostałem sporą zniżke na ten mały "egzemlarz" bo jakaś taka strachliwa była (ale jadła i nie była poszarpana więc wziąłem bo żólte to twarde zwierzaki).

Po wpuszczeniu do akwa hepatus zamiast się schować pływał sobie z zainteresowaniem po całym akwa i... zaczął mi ścigać większego od siebie błazenka który siedział w ukwiale. Ukwiał go ciachał ale hepatus zdawał się to mieć gdzieś i napastował błazenka.

Żółtą wpuściłem godzinę po hepatusie bo była trochę większa i zarówno żólta jak i hepatus traktują się jak powietrze (no może raczej jak wodę) - zero zainteresowania. Ale biedny błazenek ma przechlapane i broni ukwiała. Drugi błazenek który mieszka w sarcophytonie (gdzie też sobie znalazł miejsce hepatus) ma o dziwo spokoj.

Myślałem że zółte są wredne a hepatusy to uosobienie spokoju - a tu odwrotnie. Też ktoś tak z was miał?

Może przejdzeie mu ta wredota czy myślicie że będzie mi ten jad sączył do wody coraz bardziej wraz z dorastaniem?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde - czubek jakiś ten hepatus. Normalnie pakuje się błazenkowi do ukwiała!

Może wychował się z błazenkami i nie wie że to nie dla niego :D hehe wiecie - tak jak w tych historiach o dzieciach wychowanych przez wilki lub psy :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też hepatus rządzi. Na początku nie zaczepiał tylko flawescens , a teraz trzęsie całym zbiornikiem.

Jest coraz bardziej agresywny ,mimo że jest dobrze karmiony. Nawet antiasy gania.w ostatnim numerze KORALE jest artykół o pokolcach , gdzie zalecają częste karmienie, inaczej agresja będzie coraz większa.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie - wziąłem sobie na głowę wilka w owczej skórze. Takie małe 3,5cm gówne a tak się rzuca.

Jak mi się przypomną moje katusze z małym ustnikiem to się zaczynam bać (pół baniaka musiałem zdemolować żeby ją odłowić)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem że duże osobniki są wredne (rzucają dla zabawy korale i małże) ale małe powinny być spokojne.

Toż to z niego rekin pewnie wyrośnie z tym charakterkiem


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tongue.gif SMK, bedziesz obawiam sie mial to samo co ja z zoltkiem - jak chce przeprowadzic jakiekolwiek prace remontowe w baniaku musze zatrudniac zone ktora stoi kolo mnie w pogotowiu z siatka zeby odganiac zoltka i trzymac go na dystans od moich palcow :D

userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezle - po rekinach wiadomo czego można się spodziewać a tu niby aniołki a się zaczyna człowiek bać własnego baniaka :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 112 l masz 2 pokolce czy zalałes juz nowy baniak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy baniak zalewam w tym tygodniu.

A rybki tymczasowo są faktycznie w 112L - są malutkie i przez miesiąc zanim przeprowadze je do nowego baniaka to nic im nie będzie to nie są 30cm okazy tylko 3-4cm

Hepatus już się uspokoił i skumał się z żółtą i pływają wszędzie razem, co odciągnęło jego uwagę trochę od błazenka.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Spokój hepatusa jest tylko chwilowy, w miare wzrostu bedzie rosła jego agresja, dzisiaj żałuję że dalem sie namówić na hepatusa +zebrasoma w 250 lit, choć nie powiem przez te 2,5 roku dochowałem sie ładnych sztuk, niestety poswieciłem prez to małże i parę korali, ale jak to mówią "coś za coś"

W 112 litrach nie widzę tych ryb po roku.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman - ja też nie widze ich w 112L bo za miesiąc przesiadam się ze wszystkimi zwierzakami na 550L (w tym tygodniu odpalam i miesiac czekam az sie wykisi woda) - bym nie kupował 2 pokolców w innym wypadku. :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

w takim razie życzę powodzenia, tam bedzie im luzniej co nie znaczy że zmienisz charakter hepatusa, ale piękno tej ryby czasami wybacza jej wady.....

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie Hepatus, Z. Flavescens i C. strigosus żyją sobie w przyjazni mozna by nawet powiedzieć że pełnią rolę policji bo jak jest jakaś awantura to podpływaja rozdzielaja awanturników i jest spokój...

C. strigosus lubi pogonić naszą godzilę...czyli salariasa ale nie jest w tym upierdliwa

Mają po 12 cm


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy pokolce lubią wyskakiwaś jak salarisy np..bo mi ostatnio salaris ususzył sie na podłodze


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@błażej - mi ślizg wyskoczył... przez szparkę w pokrywie. Co to pokolców to nie wiem ale raczej nie zauważyłem żeby miały jakieś samobojcze myśli jak na razie.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc.,

mam 15 cm hepatusa, rządzi w akwa, nie ma wiekszej od niego ryby, niektóre ryby olewa, a inne ugryzie nawet... chciałbym go troche uspokoić, wpuścić jakąś inna duża rybe, tylko jaką? albo odgrodzić drania na jakiś czas?kupić drugiego? albo jakiś inny pomysł?

akwa 600 litrów mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mój nic nie gania, żyje sobie ze wszystkim w symbiozie (no oprócz quadri). Ale za to nienawidzi nowych korali, co nowe to idzie na straty, nie ma mowy żeby korala wcisnąć w skałę, jeżeli już to tylko wkleić ale i tu prawdopodobieństwo połamania lub uszkodzenia, po jakimś czasie mu przechodzi...i już nowego koralika nie rusza.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Żółtek zwariował i teraz bije się nawet z własnym cieniem/odbiciem w szybie. Gania praktycznie wszystkie ryby, jak ma dobry humor, to nie gania, w nocy też nie... Pani w sklepie powiedziała, że go nie wymieni, bo nie chce sfixowanego żółtka, a powiedziałem tylko co robi. Mam swoja teorię, że pokolce po duzym stresie mogą najnormalniej w świecie zwariować i staja się bardzo agresywne...Ja swojego wymieniam, bo będą nowe pokolce i myślę, że któregoś by zabił. Jak wpuszczałem chelmona, to pół nocy z siatką stalem i go pilnowałem, w innym wypadku już by go nie było...


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.