Skocz do zawartości
markL

skrzydlica

Rekomendowane odpowiedzi

witam. czy ma lub miał ktoś doświadczenia z tymi rybami. jesli tak to z jakimi gatunkami. prosiłbym o wrażenie z hodowli, o rady i przestrogi. rozważam własnie zmianę rybiej obsady i byłbym rad mogąc dowiedzieć sie czegoś od praktyków. z góry dziękuję

pzdr


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. Ryba spokojna piękna,

ale

drapieżnik.

wady - szybko rośnie co jest niebezpieczne dla mniejszych ryb.Musi być trzymana z większymi. trzeba dla własnej wygody nauczyć ją jeść mrożone ryby. bo je raczej żywe. Jest chorowita może zdechnąć. i trzeba karmić co 7 dni - to wada, bo nie można wyjechac na dłużej.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje zjadały mrożone krewetki,2 razy w tygodniu,ale prawda jest,że są dość chorowite,nagleprzestają jeść i po miesiącu odpadaja z gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najmniejsze są skrzydlice z rodzaju dendrochirus: biocellatus (fu manchu lionfish, ma wąsy), densrochirus brachypterus (najmniejszy, dwarf lionfish), oraz dendrochirus zebra (zebra lionfish, podobny do brachypterus), wszyttkie dorastają do ok. 15cm, w akwariach nieco mniejsze, tylko brachypterus osiąga mniejsze rozmiary

wszystkie do kupienia w reefshopie odpowiednio biocellatus-180zł, brachypterus od 50zł (w zależności od wielkości) oraz zebra od 70zł (w zależnosci od wielkości), z pterois najpopularniejszym gatunkiem jest z pewnością skrzydlica pstra pterois volitans dorastająca do 35cm, poza tym są też dostępne pterois antennata (skrzydlica promieniopłetwa, do 25cm), miles (mój ulubiony gatunek nie pamietam jak duży rośnie) i kilka innych które zapewne pominąłem. bardzo ciekawymi gatunkami są pterois prolifera, z wyjątkowo wysoką płetwą grzbietową, dostępna w sirenie, oraz pterois lunulata dostępna w reefshopie obydwa jakoś po 100-150zł o ile mnie pamięc nie myli

co do wielkości akwarium dendrochirusy chodowano już w akwariach 40-50l, choć najlepiej mieć co najmniej 100 litrówkę, choćby ze względu na ryzyko manewrowania ręką w akwarium/ryzykiem nabicia się na jadowite kolce

pterois antennata też można chodować w akwariach 100 litrowych choć optimumm to minimum 150litra, resztę w 2-setkach i większych

można je chodować z większymi rybami takimi jak: chetoniki, ustniki, skorpeny, rogatnice i (tylko dendrochirusy) z większymi błazenkami takimi jak premnas biaculeatus, amphiprion frenaTus lub polymnus.

nadają się świetnie do akwarium rafowego bo nie ruszają korali, wolą rybki i krewetki choć można je chodować z krewetką boksującą pterois hispidus, w awkarium najważniejsza jest mocna filtracja gdyż rybcie te bardzo zanieczyszczają wode, drapieżniki w końcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu Pterois volitans. Kupiłem ją dosc małą byla wielkosci mojego najmniejszego błazenka. Pierwszy problem jaki napotkałem - zjadała tylko zywe rybki ktore wpuszczalem jako pokarm - za nic na swiecie nawet nie popatrzyla na kawalki mrozonki osadzone na drucie, żyłce itp i latajace po akwarium. Wyleczylem ją z tego odlawiając i umieszczając w sumpie, nie karmiąc ok 10 dni (w 7 dniu zacząłem wrzucac kawalki mrozonki ale nie reagowala - dopiero 10 dnia połknęła pierwszy kawalek). Od tej pory zjadala wszystko co wrzucilem do akwarium. W baniaku mialem w momencie wpuszczania 2x ocellaris i 2x pokolec (hepatus i flavescens). Bardzo szybko rosła ale mimo ze byla wieksza od blazenkow ok 3-4 razy nie traktowala ich jako pokarmu , nie ganiala - raczej wrecz omijala z daleka. Niestety pokolce byly wystraszone - skrzydlica w dzien siedziala sobie na skalce ale reagowala od razu na wszystko co wrzucalem do akwarium przez to inne ryby nie mogły dostac sie do pokarmu - to byl jedyny minus skrzydlicy. Oddalem ją z ciezkim sercem do sklepu sądząc ze pokolce przez nia sa wystraszone- ale nie prawda po kilku miesiacach od oddania nadal zachowanie jest identyczne - sa wystraszone przy kazdym moim ruchu przy akwarium. W sumie mysle ze skrzydlica nie wplywa bardzo negatywnie na obsade w akwarium (mialem ją ok 8 miesiecy u siebie). Warto ją miec bo jest co podziwiac i nie mozna wszystkiego co zle w akwarium zwalac od razu na skrzydlice. Niestety minusem skrzydlicy jest to ze wszytko nowe co sie zmiesci do jej paszczy bedzie zjedzone w przeciagu kilku sekund czy to kawalek mrozonki czy nowa rybka ktora kupilismy do akwarium a ja zamierzalem dokupic troche obasady.

Z łezką w oku w tym roku widzialem skrzydlice na plazy w Egipcie, ktora leniwie wygrzewala sie w sloncu otoczona całkowicie przez male rybki - widok byl niesamowity tak samo jak widok mojego dziecka (4 lata) ktore zobaczywszy naszą skrzydlice w sklepie w akwarium rozplakalo sie mowiąc ze chce ją spowrotem do domu - ryba ta potrafi uzależnić od siebie ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[ off topic ]

@And - ktoś Cię szuka ;)

Tzn (nie pamiętam kto) pytał ostatnio o ludzi z Lublina, a widzę, że Ty własnie stamtąd stukasz.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj sie z nim widzialem a dzis rozmawialem przez telefon ;). Znamy sie juz dluzszy czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.