Skocz do zawartości
krzys33

Prośba o pomoc w założeniu solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników.

Zwracam się do was o pomoc,mam akwarium dł.240*sze.70*wys.60cm pozostałość po paletach chciałbym założyć solniczkę.

Mam już pewne pomysły ale chciałbym żebyście je ocenili jestem otwarty na sugestie i krytykę.

A wiec ponieważ nie mam miejsca pod akwarium na sumpa chcę go zrobić w akwarium,przedzielić część tak 60cm po długości i zamontować grzebień ale jakie i ile przegrody zrobić w środku nie mam pomysłu,ta żeby wszedł odpieniacz,grzałka,pompa obiegowa i skała.

Oświetlenie planuję na t5,jakieś 8-sztuk,4szt-aktyniczne 4szt-dzienne,54watowe,nie wiem czy wystarczy.

Do akwarium chcę włożyć ok.100kg.skały żywej i suchej 50/50,mam czas na dojrzewanie.Gdzie najlepiej kupować.

Teraz parę pytań,jaką sól najlepiej kupić do pierwszego zasolenia,jaką pompę obiegową,odpieniacz,ile piasku będę potrzebował,ro+di czy takie coś może być http://erybka.pl/product-pol-423-AquaFilter-RO-DI-75-lub-100gpd.html czy są jakieś zestawy testów na początek czy lepiej kupować każdy osobno.

Z góry dziękuje za pomoc.Pozdrawiam :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sumpem ci nie pomogę bo moja wiedza jest na ten temat żadnej - pewnie ktoś Ci podpowie. Co do oświetlenia to ogólna zasada mówi, że na litr wody trzeba ok 1W światła (dla miękkich wystarczy pewnie trochę mniej) dla twardych pewnie więcej. Przy założeniu, że zrobisz panel o szerokości 60 cm to będziesz miał akwa 180 cm długości to nie jestem pewien czy oświetlenie hqi lub led nie będzie lepszym pomysłem. Ew 2 lampy na t5, musisz pokombinować z ich długością.

Jeśli chodzi o testy to ja bym kupił na no3 a potem kh, mg, ca i ph. Przynajmniej takie sam kupiłem.

Aha. Ten filtr ro/di może jak najbardziej być, ja bym brał 75, ale u mnie woda w kranie to niemal ściek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,ale chciałbym przy oświetleniu pogmerać samemu o na ledach i hqi się nie znam.A co do testów czyli osobno.

Pozdrawiam :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do panelu w akwarium to polecam Ci zrobić panel taki jak mój, działa już 1,5 roku i jestem zadoolony. Spójrz w moją "stopkę" pod profilem-tam jest link mojej relacji z zakładania zbiornika z panelem. 60cm to chyba przesada-40 wystarczy pewnie pod większość odpieniaczy, a i tu taka mała uwaga- najpierw kup odpieniacz, później klej panel- będziesz wiedział dokładnie ile miejsca potrzebujesz. Czasami wymiary podane przez producenta różnią się od rzeczywistości,bo tu coś wystaje tam odstaje i jest wtedy problem;/

Co do światła-70cm to jednak dużo także potrzebujesz sporo światełka... Myśle że 2x250W HQI plus przynajmniej 2x T5 80W lub 8-10szt T5 80W lub ledy. Przy założeniu że panel zajmie 40cm długości to pozostaje 200x70x60 czyli 840 litrów wody, którą trzeba dobrze naświetlić.

Skałę myślę, że jakbyś trochę poszukał, to udało by Ci się kupić od kogoś z forum okazyjnie za powiedzmy 25pln i miałbyś całość żywą.

Sól pewnie poradzi Ci każdy inną. Instant Ocean powinna wystarczyć na początek.

Odpieniacz- poczytaj. Na pewno przewymiarowany powiedzmy te 2x. Generalnie lepiej większy skręcić niż mieć za mały i kupować drugi raz większy.

Pompa obiegowa- nie za mocna, gdyż nie będzie podnosić słupa wody a służyć jedynie do napędu odpieniacza powiedzmy max te 2000l/h

Piasku to albo grubą warstwę, albo cienką tylko do dekoracji. Co do ilości niech ktoś inny się wypowie.

RO DI tu masz link, do wyboru do koloru http://sklep.osmoza.pl/filtry-akwarystyczne-c-4.html

Testy są i w setach i osobno. Twój wybór

Mam nadzieję, że pomogłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to nie ma sensu, bo przy takim litrazu koszty wszystkiego beda na tyle duze, ze na prawde warto zrobic to jak nalezy. Co to za oszczednosci na sumpie? Jak robic to robic, przeciez na taka pojemnosc to trzeba sie szykowac z 30 tysiacami zlotych, i jeszcze na utrzymanie tez sie wyda (pewnie 10 tyi na rok bedzie minimum). To co za roznica wydac 3 tysiace na dobre szklo i sump?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT- znów krótko i na temat :thumbsup: Ja się naprodukowałem, żeby facetowi pomoc a Ty sprowadziłeś go młotkiem na ziemie :crybaby: (Oczywiście masz rację, żeby nie było, że się nie zgadzam :unworthy: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kidul ale kolega pisze że nie ma miejsca pod akwarium a nie że tnie przez to koszty


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT nie rozchodzi się o wielkie oszczędności ale chcę wykorzystać pozostałe akwarium ponieważ ciężko sprzedać duży zbiornik używany,ale na niektórych sprzętach można zaoszczędzić robiąc samemu lub kupić używane.Proszę jedynie o pomoc a nie o wyliczanie ile mnie to wyjdzie nie jestem człowiekiem który chwali się ile kasy wydał na to albo na tamto,nie jestem jakimś snobem :D ,oczywiście przyjmuję twoją krytykę,ale mam nadzieję że mogę liczyć na twoją i innych pomoc.Jak to wygląda z tymi ledami czy mogą być same,albo same hqi.Może ktoś powiedzieć jaki odpieniacz byście polecili chodzi jakiej firmy żeby był dobry,i czy 40cm sumpa to jakieś 168litrów to nie za mało czy lepiej 60cm to bedzie 252 litrów :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump= w Twoim przypadku panel tak?? To zależy co do niego chcesz włożyć. Jeżeli tylko odpieniacz to penie 40 cm wystarczy w zupełności, ale jeśli planujesz mikser, reaktor wapienny, pelletki algescrubber itd itd to nie wiem czy 60cm wystarczy;)

Co do reszty pytań- po prostu poczytaj forum... Sam właśnie spędziłem 2h na szukaniu odpowiedzi na moje pytanie czy kupić ati actinic czy ati blue :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok, myslalem ze sie nie da bo szkoda kasy i bo w paletkach mozna bylo bez sumpa. no i nie chcialem Cie urazic, ze skąpiradlo z Ciebie. Tym bardziej skoro Cie stac, to jedziesz na grubo, projektujesz ekstra baniak, biorac pod uwage komfort uzytkowania i funkcjonalnosc. Na pewno nikt nigdy dobrze nie wyszedl, kto zaczynal budowe morskiego od adaptacji slodkiego.

to co tam takiego stoi pod tym baniakiem ,ze sie nie da? wg mnie projekt z gory skazany na porazke, predzej czy pozniej dojdziesz do wniosku, ze jednak lepiej bylo zrobic sumpa. przeciez przy takim litrazu to juz mozna miec sumpa w piwnicy, za sciana, itp. Malo tego, przy takim litrazu, to caly fish room by sie przydal. przeciez gdzies musi pijsc reaktor/baniak do ballinga, duzy odpieniacz, jakies absorbery, dolewka. no ja tego nei widze. ja mam baniak 162/82/60, sumpa najwiekszego jaki wlazl pod spod, i mimo to jest ciasno. To nie bedzie reefmax ze sobie panel postawisz.

prof. Balcer kiedys madrze powiedzial, ze nie ma takiej reformy, ktora zrobi z trabanta (czy tam wartburga) mercedesa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kidult masz plusa :D

też uważam że panel przy takim litrażu to pomyłka, nie wiem jak jesteś zorientowany w temacie ale żeby takie akwarium funkcjonowało bez broblemowo potrzebna jest cała masa sprzętu. umieszczenie go w panelu spowoduje ci niezły bałagan na który po tygodniu już nie będziesz mógł patrzeć.

jest gdzieś temat o szafkach i ich zawartościach, zobacz ile tego trzeba wsadzić żeby prowadzić baniak np 400 litrów


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie szafki to jest murowana,ma dwie komory-wys.75*szer80 głęboka na70cm potem przegroda 12cm i druga 75*35*70 reszta jest zamurowana,myślałem żeby skuć tą przegrodę i wtedy byłoby 75*115*70cm tylko czy za bardzo to nie osłabi konstrukcji jest to od prawej strony ściany,a może ta jedna komora wystarczy bo wodę do podmian i dolewki będę miał gdzie indziej co o tym myślicie :crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świeżak jestem, więc o szczegółach technicznych to się bardzo nie wypowiem, ale miałem okazję oglądać sobie kiedyś podobnej wielkości baniak przy okazji wizyty u klienta i skłaniam się mocno ku opinii KIDULTa.

To, co ja oglądałem, całą instalację miało w piwnicy, ze ~2,5m poniżej akwarium. Facet tłumaczył mi, że po pierwsze nic mu nie szumi i nie brzęczy, po drugie nie musiał martwić się o miejsce (jak Ty), a po trzecie w wypadku kataklizmu zaleje mu piwnicę, a nie salon ;)

Jeżeli piszesz, że wodę na dolewki będziesz miał gdzie indziej, to wnioskuję, że i tak będziesz musiał podciągnąć połączenia stamtąd w okolice akwarium (bo niebardzo wyobrażam sobie ręcznej podmiany wody w takich ilościach). Może więc faktycznie wygodniej całość umieścić w oddzielnym pomieszczeniu jeśli to możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłośników.

Zwracam się do was o pomoc,mam akwarium dł.240*sze.70*wys.60cm pozostałość po paletach chciałbym założyć solniczkę.

Mam już pewne pomysły ale chciałbym żebyście je ocenili jestem otwarty na sugestie i krytykę.

A wiec ponieważ nie mam miejsca pod akwarium na sumpa chcę go zrobić w akwarium,przedzielić część tak 60cm po długości i zamontować grzebień ale jakie i ile przegrody zrobić w środku nie mam pomysłu,ta żeby wszedł odpieniacz,grzałka,pompa obiegowa i skała.

Oświetlenie planuję na t5,jakieś 8-sztuk,4szt-aktyniczne 4szt-dzienne,54watowe,nie wiem czy wystarczy.

Do akwarium chcę włożyć ok.100kg.skały żywej i suchej 50/50,mam czas na dojrzewanie.Gdzie najlepiej kupować.

Teraz parę pytań,jaką sól najlepiej kupić do pierwszego zasolenia,jaką pompę obiegową,odpieniacz,ile piasku będę potrzebował,ro+di czy takie coś może być http://erybka.pl/pro...lub-100gpd.html czy są jakieś zestawy testów na początek czy lepiej kupować każdy osobno.

Z góry dziękuje za pomoc.Pozdrawiam :thumbup:

Wrzuc jedna fote akwarium jak miałes palety jestem bardzo ciekawy takiego wielkiego zbiornika :)


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,po paru konsultacjach i waszych opiniach będę robił wszystko od początku jak pisał kidult,ale zbiornik o połowę mniejszy jak będę zaczynał to wrzucę parę fotek i opis na razie dzięki :unworthy:

A co do palet to mam tylko jedno zdjęcie z samego początku i słabej jakości bo reszta zdjęć poszła razem z twardym dyskiem jak padł :crybaby:

Pozdrawiam. :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.