Skocz do zawartości
kapitan.andrzej

Prośba o pomoc w wyborze z czego najlepiej zbudować dom

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie w domu były kominy z cegły wapiennej i fajnie wietrzały i potem się kruszyły także raczej :wallbash: poza tym ta cegła szybko ciągnie wilgoć, jeśli budować to z bali lub cegła porotherm


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i domy drewniane mają coś w sobie, ale ja dla siebie takiego bym nie zbudował. Pytanie czy najważniejsza jest cena? W końcu to budowa na całe życie dla nas i naszych dzieci.

Poruszę inną kwestię - warto przymyśleć budowę domu tak, aby wyszedł nam dom pasywny, czyli taki, w którym zapotrebowanie na ciepło jest poniżej 15 kWh/(m²•rok). Budowa takiego domu może być nawet 30% droższa niż "normalnego", ale patrząc perspektywicznie i obserwując to, co dzieje się na rynku energetycznym, myślę że trzeba zapewnić sobie jak największą niezależność energetyczną. Obowiązkowo kolektory słoneczne do c.w.u. (jeśli chodzi o wspomaganie c.o., to w naszym klimacie się średnio sprawdza). Niektórzy się zastanawiają czy to rzeczywiście opłacalna inwestycja - powiem z doświadczenia że tak. Wystarczy na prawdę niewiele słońca, aby mieć za darmo podgrzaną wodę. W mojej rodzinie od 15 lat wujostwo ma taki kolektor i ta inwestycja już dawno się zwróciła. A w tej chwili można jeszcze starać się o dofinansowanie takiego projektu. Dodatkowo reperkurator + gruntowy wymiennik ciepła dla poprawienia odzysku ciepła. Ja bym się jeszcze mocno zastanowił nad wiatrakiem do wspomagania jakiegoś obwodu (na przykład oświetleniowego, akwarium itp), ale to tylko wtedy, gdy lokalne uwarunkowania sprzyjałyby takiej inwestycji (u mnie na przykład od północy ciągle wieje, mieszkam na naturalnym wzniesieniu).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie drewna i jego impregnacji...

te wszystkie odnowione baraki, a zwłaszcza wierzyczki strażnicze w Auschwitz zostały specjalnie zaimpregnowane środkiem opracowanym w ostatnich latach przez oświęcimskie zakłady chemiczne. Dzieki tej chemii drzewo jest tak zaimpregnowane, że nie próchnieje, zwiększa się jego twardość, zmienia sie jego struktura... cytuję słowa inżyniera "twarde jak żelazo, ale nie rdzewieje" :) Z owym człowiekiem zgadałem sie również odnośnie budowania domów i oszczędności ciepła... tyle, że on dodatkowo skupiał się na stosunku powierzchni okiennych...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wszystkie wasze uwagi sa dla mnie bardzo cenne.


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buduję domy drewniane,balowe i szkieletowe już 15lat. Jedne i drugie mają wady i zalety.Zresztą jak każde budownictwo.Jest fakt że jest to budownictwo szybkie, ale nie zawsze tańsze. Kwestia jest jakich materiałów się używa. Mieszkam w domu drewnianym(szkieletowym)i nie zamienił bym go na żadne betony.Dom jest ciepły i suchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny jak najbardziej...ale budowanie domu pasywnego z cegły/pustaków mija się z celem ponieważ ściana powinna mieć współczynnik przenikania mniejszy niż 0,1W/m2. Żeby taki współczynnik uzyskać trzeba np. porotherma ocieplić 30cm styropianu i z takiej ściany nie uzyska się ładnego domu(proporcje i mocno schowane okna w głąb ściany, dochodzi jeszcze zacienianie okien przez ścianę).Dlatego domy pasywne to domy drewniane z mocną ekspozycją na stronę południową. Dom pasywny musi jeszcze spełnić inne warunki: okna muszą mieć obniżony współczynnik(jeżeli dobrze pamiętam to mniej niż 0,8W/m2 razem z ramą) czyli okna potrójnie szklone, oraz dom musi przejść blower door test(czyli w domu zamyka się wszystkie okna/drzwi a w jeden otwór, najczęściej drzwi wejściowe, montuje się wielką dmuchawę i sprawdza się szczelność domu.Oczywiście konieczna jest rekuperacja+źródła odnawialne(czyli jakaś pompa cieplna:czy to w kombinacji z kolektorami,z wymiennikiem powietrznym, wymiennikiem gruntowym albo wodnym)

Nawet jeżeli taki domek wyjdzie drożej, patrząc na rosnące ceny paliw, warto się nad tym trochę dłużej zastanowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Wy z tym ciepłem... przecież materiał (drewno/beton/cegła...) powinien pełnić przede wszystkim funkcję konstrukcyjną. Izolację robi się z innych materiałów i to ona ma odpowiadać za przenikalnosć.

Moim zdaniem drewno ma chyba tylko tą wadę, że jest materiałem naturalnie odkształcalnym i długo "pracuje". Drewno też pewnie jest bardziej wrażliwe na wilgoć w powietrzu.

Ja osobiście jestem za pustakami i żelbetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie jesteśmy na etapie budowy domu cały czas zastanawiamy sie z czego on ma być zbudowany byliśmy u kilku projektantów zdecydowanie polecaja nam budowe domu z drewna czy mieliscie kontakt z takim to rozwiazaniem prosze o pomoc ponieważ nie mam o tym zupełnie zielonego , żołtego i aktynicznego pojecia.

witam serdecznie od 5ciu lat mieszkam w domu drewnianym , jestem jego projektantem i wykonawcą 602 393 703

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie od 5ciu lat mieszkam w domu drewnianym , jestem jego projektantem i wykonawcą 602 393 703

Hej napewno sie odezwe :)


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej napewno sie odezwe :)

zapraszam serdecznie można podjechać i obejrzeć a przy okazji pogadać o morskim ja dopiero zaczynam i też potrzebuję wielu wskazówek pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.