Skocz do zawartości
Leszek51

słodkie na słone - początek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Przymierzam się do spełnienia moich marzeń - zmiany zawartości mojego baniaczka (~180 litrów brutto).

Na razie czytam, czytam, czytam... I niestety mam coraz więcej wątpliwości.

Pierwsze pytanie: czy zmiana na "solniczkę" ma sens? Sprzęt który posiadam nie daje wiele pola do manewru, a kompletowanie wszystkiego od początku przekracza moje możliwości finansowe.

Drugie pytanie - Chciałbym zrobić sump, ale w mojej szafce jest niewiele miejsca - 35x30x60 Jest sens zrobienia takiej "miniaturki" która mogłaby w miarę sprawnie działać?

post-13923-0-49945900-1329898092_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim litrażu lepiej wszystko zaplanować od podstaw. Z przeróbkami będziesz miał cały czas pod górkę i kasy na nie wydasz niemało.

I obecny baniaczek masz pewnie dość wąski, a to w morskim niestety spora wada.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim litrażu lepiej wszystko zaplanować od podstaw. Z przeróbkami będziesz miał cały czas pod górkę i kasy na nie wydasz niemało.

I obecny baniaczek masz pewnie dość wąski, a to w morskim niestety spora wada.

No tak... ale: szafka jest, baniak jest (panorama - niestety), pokrywa standardowa, ale oświetlenie przerobiłem na T5-3x45W (1+2świetlówki). Finanse nie pozwalają mi na wyrzucenie tego wszystkiego. Poza tym nic większego nie zmieszczę w moim pokoiku... więc byłoby to trochę jak "zamienił stryjek z siekierki na kijek"

moje_akwa.jpg

post-13923-0-17753300-1329900815_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

135 watów na ok 180 litrów? Może na miękkie wystarczy. I gdzie kupisz świetlówki t5 45 watowe? wydawało mi sie że produkuja tylko 24,39,54 i 80 w. Kapuhy dobrze radzi. Lepiej zaplanuj wszystko od podstaw i poczekaj z zakupem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finanse nie pozwalają mi na wyrzucenie tego wszystkiego. Poza tym nic większego nie zmieszczę w moim pokoiku... więc byłoby to trochę jak "zamienił stryjek z siekierki na kijek"

Więc poczekaj, uzbieraj kasę, kup odpowiedni sprzęt i wtedy rozpocznij przygodę. Ucierpią na tym teraz tylko zwierzęta w akwarium .... i może Twoja godność jak Ci wszystko padnie...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz co Kapuhy i COP napisali, a w szczególności zdanie, o kasie. ...Z przeróbkami wydasz jej więcej niż planując nowe szkło od podstaw.

Ja jeszcze dodam: zresetuj umysł i przy zakładaniu morskiego nie myśl o doświadczeniach ze słodkiego. To zupełnie coś innego.

Trzymam kciuki


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:veryangry: No więc chyba mam odpowiedź na moje Pierwsze pytanie: czy zmiana na "solniczkę" ma sens?

Niestety w moim przypadku NIE. Pozostaje mi Discovery :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usiądź sobie na spokojnie, przelicz fundusze, popatrz na setupy zbiorników na forum, poprzeglądaj targowisko - to da Ci mniej-więcej pojęcie o kosztach i o tym, na jak duży zbiornik możesz sobie pozwolić. Przeróbka obecnego baniaka nie będzie wbrew pozorom atrakcyjna cenowo, a jest duża szansa, że efekt na dłuższą metę Cię nie zadowoli. Ale może uda się wystartować z mniejszym/używanym zbiornikiem?

Sporo kosztów będzie taka sama dla baniaka od podstaw, jak i dla przeróbki - sump, hydraulika, sól, testy, osprzęt, pompy, RO/DI... Sam baniak (o mało dogodnym kształcie) i szafka nie jest niestety dużym wkładem na start.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy slabej pompie cyrkulacyjnej, ktora nie spietrzy wiecej wody w akwarium niz ok 20 litrow, moze taki maly sump 35 x 30 x 42 cm wysoki by wystarczyl ? Pompka, grzalka i odpowiedni odpieniacz by tam sie zmiescily. Nie wiem, czy to rozwiazanie nie byloby fajniejsze, niz wiele widocznych tu na forum.

Troche nie rozumiem tego oswietlenia T5 45 W, mysle, ze to pomylka, czy takie rury jednak mozna znalezc do morskiego ?

W tej odkrytej czesci szafki moznaby postawic nawet jakis zmyslowy zbiorniczek na dolewke i wezyk poprowadzic przez otwor w plecach zamknietej czesci.

Jasne, ze tak calkiem bez inwestycji sie nie obedzie, ale zbiornik i szafka juz sa...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi świetlówkami to jest tak: gdy zmieniałem ze standardowych T8 na T5 to chciałem oczywiście upchnąć jak najwięcej "WATów" w pokrywie 100 cm. I znalazłem takie rury T5 o długości T8:

45W (90cm) JUWEL-LITE BLUE 20000K NOWOŚĆ 54,30zł

45W (90cm) JUWEL-LITE COLOUR 6800K NOWOŚĆ 54,30zł

45W (90cm) JUWEL-LITE DAY 9000K NOWOŚĆ 54,30zł

45W (90cm) JUWEL-LITE Marinę 15000K NOWOŚĆ 54,30zł

45W (90cm) JUWEL-LITE NATURĘ 4100K NOWOŚĆ 54,30zł

45W (90cm) SYLVANIA AQUASTAR 10000K NOWOŚĆ 58,48zł

45W (90cm) SYLVANIA GROLUX 8500K NOWOŚĆ 54,44zł

Myślę, że można z tego wybrać coś do morskiego. O to co np napisał dystrybutor:

__

Akwarystyczna świetlówka JUWEL-LITE MARINE

Nowość na Polskim rynku. Świetlówki T5 o długości świetlówek T8. Polecana świetlówka do zastosowania w naszych zestawach do wymiany 30W T8 na 45w T5

Zastosowanie:

Świetlówki High-Lite Marine dają intensywne białe światło z temperaturą barwy 15000K. Emuluje naturalne kolory rafy.

__

Akwarystyczna świetlówka JUWEL-LITE BLUE

Nowość na Polskim rynku. Świetlówki T5 o długości świetlówek T8. Polecana świetlówka do zastosowania w naszych zestawach do wymiany 30W T8 na 45w T5

Zastosowanie:

Świetlówki High-Lite Blue dają aktyniczne niebieskie światło z temperaturą barwy 20000K. Przyśpiesza wzrost koralowców.

__

No i do kompletu:

Akwarystyczna świetlówka SYLVANIA AQUASTAR 10000K

Świetlówka SYLVANIA AQUASTAR. Wysokowydajne pokrycie fluoroscencyjne o temperaturze barwowej 10000 K i wysokim strumieniu świetlnym.

Zastosowanie:

Świetlówka do nadaje się doskonale do oddawania rzeczywistego piękna flory i fauny w akwariach słodkowodnych i morskich.

Cechy:

• Barwa 10000 K, podobna do światła w wodach tropikalnych

• Wspomaga wzrost roślin wodnych i koralowców poprzez udział w części widma barwy niebieskiej i czerwonej

Edytowane przez Leszek51 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli cos jest. Troche szkoda, ze tak sie od jednej firmy uzaleznisz (bo te Sylvanii to raczej odpadaja), ale dwie biale i jedna niebieska moglbys zamontowac, a to dla miekkich korali z bieda wystarczy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli cos jest. Troche szkoda, ze tak sie od jednej firmy uzaleznisz (bo te Sylvanii to raczej odpadaja), ale dwie biale i jedna niebieska moglbys zamontowac, a to dla miekkich korali z bieda wystarczy.

Dzięki przede wszystkim, że mnie tak od razu nie zdołowałeś jak koledzy powyżej, chociaż z pewnością mają wiele racji...

Ja tak sobie to wyobrażałem jak wcześniej napisałeś (mały sump w zamkniętej części szafki, pojemnik na RO w odkrytej) Kupując ten baniak o długości 100 cm TYLKO dlatego kupiłem taki, że dłuższy by mi się nie zmieścił... Zmiana wszystkiego teraz u mnie nie miałaby więc sensu ponieważ dysponuję zbyt małym kątem w pokoju i nie mam szans na więcej.

Dzięki temu co napisałeś nie przerywam główkowania nad adaptacją mojego słodkiego na słone :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...choc ja tez uwazam ze lepiej bylo by zaczac od poczatku,jednak nie uwazam Twojego planu za spalony.Sump maly ale da rade,odpieniacz zawsze mozesz kupic zewnetrzny i dac go za szafke lub obok...w Twoim przypadku najrozsadniejsze bylo by pudelko przelewowe,chyba ze masz szklarza,ktory Ci wytnie otwory w istniejacym zbiorniku...wszystko przed Toba...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie ten temat - możesz podpatrzeć, jak wyglądają szafki w baniakach o różnym litrażu.

35x30x60 - tyle miejsca masz w szafce, będziesz musiał tu zmieścić sumpa (wejdzie tylko maleńki) z odpieniaczem, osprzęt, elektrykę, automatyczną dolewkę (skoro planujesz zbiornik na zewnątrz), hydraulikę... Będzie ciasno. Część rzeczy możesz zmieścić poza szafką, ale ucierpi na tym estetyka.

Nie piszę tego, żeby Cię zniechęcać, tylko pokazać jakie czekają Cię trudności. Akwarium da się prowadzić bez sumpa, z panelem filtracyjnym, ale zawsze kosztem estetyki, wygody i miejsca w akwarium. Morszczyzna to hobby dla cierpliwych, tutaj decyzje pod wpływem impulsu potrafią się paskudnie zemścić, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw - zwłaszcza na tym etapie zakładania zbiornika.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja swoje 240 l słodkiego przerobilem na slone. Od razu założyłem ze sumpa nie bedzie i nie ma od dwóch lat. Mam za to odpieniacz zewnętrzny mce600.

Oczywiście ja mam akwarium założone pod rybki ( te mniejsze) i nie choduje twardych. Kilka ukwialow, clavularia, euphylia, grzybki....

W razie czego pytaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja swoje 240 l słodkiego przerobilem na slone. Od razu założyłem ze sumpa nie bedzie i nie ma od dwóch lat. Mam za to odpieniacz zewnętrzny mce600.

Oczywiście ja mam akwarium założone pod rybki ( te mniejsze) i nie choduje twardych. Kilka ukwialow, clavularia, euphylia, grzybki.... W razie czego pytaj.

No i właśnie o to mi chodzi. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie mogę mieć zbyt wygórowanych ambicji bo i zbiornik niewielki... ale wydaje mi się, że miękkie i jakaś małe "NEMO" :lol: mogło by pływać - ku uciesze wnucząt :thumbsup: Na razie jestem na etapie czytania, planowania... Jak już "coś się urodzi" - napiszę o efektach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej , ja tez mialem podobny problem jak ty czyli zabudowane juz slodkie. Nie majac miejsca na sumpa zdecydowalem sie na odpieniacz wewnetrzny ale tobie polece zewnetrzny wiszacy na szybkie z tylu np. AQ Turboflotor 1000 blue na ktory i ja sie przesiadlem ze wzgledu na to zeby wiecej sie zmiescilo w srodku akwarium. Na forum robienie akwarium bez sumpa jest przestepstwem ale jezeli nie planujesz wymagajacej obsady to spokojnie mozesz wybrac ta opcje.

Na pewno masz za slabe oswietlenie - najlepiej kupic belke oswietleniowa (na allegro masz spory wybor chinczykow np. http://allegro.pl/lampa-belka-oswietleniowa-4-x-39-w-t5-91cm-okazja-i2157747397.html od jednego z naszych forumowiczow) pamietajace ze najlepszym przelicznikiem przy t5 jest 1w/1l a do standardowej obudowy duzo nie wepchniesz. Ostatecznie mozesz sam wykonac obudowe ze spienionego pcv.

Po drugie zainwestuj w dobry odpieniacz - to podstawa.

Po trzecie - cierpliwosc! i pamietaj ze przesadne oszczedzanie nie wychodzi w tym hobby na dobre.

No i na koniec zycze powodzenia, jak cos to pmuj.


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj pawcio1980 . Zrezygnuj ze standartowej pokrywy bo gdy dojdą pompki cyrkulacyjne to w lecie będziesz miał problem z chłodzeniem .


akwa.240 l ,tylko miękie Sump 100 l, ośw .4 x54W + nocne, odpieniacz DIY, obieg 3000l ,cyr 2x6000 +1x3000 ,

start :04.11.2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co myslicie o swietlowce Juwel High Lite Colour 6800K....

Ona daje fioletowa barwe ktora podkresla czerwony kolor ... w sumie stosuje sie je w slodkich akwariach ale czytalem ze niektorzy pakuja ATI Fiji Purple ktora wlasnie daje taki sam kolor 6800K i zastanawiam sie czy nie dolozyc sobie takiej jednej do siebie .... czy ktos juz moze probowal ???


6167_7847.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.