Skocz do zawartości
Rebciu

Nowe akwarium - proszę o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Stelaż będzie miał 180 cm długości, 55 cm głębokości i 75 cm wysokości. Potem oczywiście zostanie obudowany.

Akwarium będzie miało 120x55x60 wys. i pozostałe 60 cm z lewej strony będzie stanowiła szafka z pierdołami.

Lampa - Aquamedic 2x150W HQI + 2x54W (T5 aktynika)

Pompy główne - będą 2 x Deltec 4040 (jedna z falownikiem). Są to pompy do montażu zewnetrznego, każda o mocy 4500l.

Kominy - myślałem o 2 kominach w tylnych rogach akwarium po 32 cm przelewu (grzebnienia). Zastanawiam się jeszcze czy zrobić trójkąty, czy kwadraty-prostokąty. Jeden komin konwencjonalny czyli z grzebieniem na górze, a grugi trochę nietypowy - ciągnący od dołu - czyli dwe ścianki przednie - pierwsza ma otwór na dole, a druga od góry, aby przy wyłączeniu prądu do sumpa zeszła tylko niewielka ilość wody. Dwa otwory w każdym kominie:

1 spływ do sumpa,

2 powrót wody do akwarium.

Rewizja nie będzie potrzebna bo w sumpie zrobię ostatnią komorę o takiej pojemności, aby przy zatkaniu otworów na rurze spustowej do sumpa nie było możliwości przelania wody przez krawędź zbiornika.

W kominach nie będzie biobali, a powodów akustycznych przelew "DURSO", technicznie zrobiony jak na tej sronie :

http://www.aqua.un.pl/komin.aspx

Dodatkowo zamontowane "koszyczki" - gdy jakaś ryba przedostanie się do komina nic jej się nie stanie, ani nie zatka rury spływowej.

Trochę się zastanawiam czy łącznie 64 cm grzebienia nie będzie za mało na ok. 7000l w pompach oraz jakiej średnicy powinny być rury spustowe do sumpów.

Jest taka stronka obliczająca śrubunek i grzebień przelewowy biorąc pod uwagę tłoczenie pompy:

http://reefcentral.com/calc/drain.php

Z tego co się doczytałem te pompy delteca mają wysoki poziom podnoszenia słupa wody (3,5 m) i prowdopodobnie na wyjściu mogą mieć 3-3,5 tyś l/h. Z wyliczeń tych wynika, że śrubunek spływu powinien mieć 32 mm a grzebień 35 cm na jedną pompę

Chociaż te 32 mm wydaje się mało.

Nie chciałbym montować pompek cyrkulacyjnych w zbiorniku więc pomyślałem, że każda z rur powrotnych w kominie rozdzieli się na 2 rury o mniejszej średnicy - czyli dwa wyloty wody z każdej pompy. Nie wiem czy to możliwe ale dobrze by było (z powodów estetycznych) w każdej ściance komina na samej górze wywiercić po dwa otwory oddalone od siebie, w których wylądowałyby rury z pompy obiegowej, a na ich końcach zamontowałbym to ustrojstwo:

http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/catalog/product_info.php?products_id=325]

Jeśli ustrojstwo się nie sprawdzi można zamontować SCWD powodujące naprzemienne płynne przestawianie strumienia wody między wylotami.

Sump będzie dość pojemny więc przy ewentualnym zaniku prądu cofająca się woda wylotami nie powinna zagrozić przelaniem.

Myślę, że takie rowiązanie byłoby optymalne, powodowałoby odpowiednia cyrkulację w całym zbiorniku (za skałami również) oraz przepiękne falowanie całości.

Sump 120x45x45

Spływ do pierwszej komory o szerkorokości ok. 20 cm gdzie będzie zamontowany odpieniacz. Komora ta będzie zamknieta od dołu, aby woda przelewała się górą do następnej komory 15 cm, która wypełniona będzie w całości biobalami. Górna część biobali w tej komorze będzie funkcjonowała jako filtr zraszany. Odpływ wody z tej komory robimy na wysokości ok. 10-15 cm od dna do następnej największej gdzie jest refugium ok. 35 cm. Za refugium w celu wyeliminowania pęcherzyków powietrza zrobyłbym takie dwie bardzo wąskie komory gdzie woda w pierwszej przechdzi dołem a potem przelewa się górą i dostaje się do ostatniej komory (bezpieczeństwa), a z niej srubunkami do pomp.

W pozostałej części w szafce pozostaje ok. 60 cm. Bedzie tam pozostały sprzęt.

Ze sprzętu zakupionego mam:

Odpieniacz - Tunze 235/3

Mikser - Deltec KM 500S

Reaktor - Turbo Kalkreaktor AquaCare Größe 1

Pompy główne - Deltec 4040 x 2

Potrójną pompę Gro-techa do dozowania mikroelementów

Te "ustrojstwa ATI" do robienia niby zafalowań

Mam nadzieję, że w miarę czytelnie to opisałem i proszę o Waszą opinię (szczególnie chodzi mi o sump).


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.