Skocz do zawartości
Lacmar

Przelew

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Państwo...znalazłem taki oto ciekawy filmik i jestem ciekaw waszych opini?

W związku z tym że zamówiłem pudełeczko i jestem w trakcie realizacji to moje pytanie brzmi: czy jak sump jest na tym samym poziomie co akwa i tej samej wysokości to potrzebne są otwory na rurki do rewizji i do spustu? i czy jak już są te otwory to czy przy takim rozwiązaniu trzeba zakładać śrubunki ni całą reszte?

Wiem że może to dziwnie brzmi ale jest tyle innych rozwiązań na temat pudełek, ale tego jakos nie wyczytałem więc proszę o jakieś porady, widziałem za to gdzieś na forum że miał ktoś tak sumpa ustawionego chętnie dowiem się opini na temat tego typu rozwiązań :bow

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump może być na tym samym poziomie co akwa, ale jako że działa tutaj zasada naczyń połączonych żeby pudełko działało to poziom wody w sumpie musi być niższy niż poziom wody w akwa. Im większa różnica poziomów tym większa będzie wydajność pudełka. Niestety rozwiązanie z filmu chociaż działa to do najcichszych nie należy. Żeby wyciszyć ten układ należałoby zminimalizować różnicę poziomów wody między akwa i sumpem co będzie skutkowało niewydajnym przepływem przez pudełko.Tak więc częściej stosuje się pudełka z zamontowanymi śrubunkami na jedną lub dwie rurki w przypadku których łatwiej system wyciszyć. Zastosowanie rewizji w układzie jest zabezpieczeniem przed przelaniem się wody z akwa w przypadku zatkania odpływu. Śrubunki uszczelniają otwory odpływu i pomagają wygodnie zamontować rurki, a później wyciszyć system np. durso, a w przypadku posiadania rewizji dodatkowo zaworem odcinającym na spływie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, wielkie dzięki, teraz już mam pewność co jest do czego i jak działa... :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zapytam jeszcze tak przy okazji...gdybym chciał mimo wszystko postawić na tym samym poziomie to jaki patent przewidziany jest żeby przelać wodę do sumpa(bezpiecznie), bo w drugą stronę to wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebawem wstawię swoją fotorelkę z zakładania akwa. Zaplanowałem dokładnie z sumpem obok akwa, z małym mykiem polegającym na podwyższeniu akwa o 10cm w odniesieniu do sumpa. Po co - wszystko w swoim czasie :thumbup: Przelew wody z akwa do sumpa zrobiłem na pudle przelewowym i osobiście polecam to rozwiązanie :thumbup:


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.