Skocz do zawartości
imperator

Mikser wapna

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogłem nigdzie znaleźć taniego miksera do wodorotlenku wapna, więc samemu zrobiłem.

Wewnątrz jest malutka głowica filterka wewnętrznego z deszczownią, więc bardzo delikatnie miesza wodę wewnątrz tuby.

Wewnątrz jest lejek z butelki 2l po Coli żeby łatwiej się wsypywało proszek i na górze nie było zmętnienia. Zresztą nawet po zasypaniu proszku i włączeniu zasilania woda jest cały czas krystaliczna.

Mikser podłączony jest do osmozy na zaworku - wylot z miksera na górze, idzie prosto do pompy obiegowej, która miesza wodę wapienną i pompuje do zbiornika.

Pojemnik nie ma dostępu powietrza z zewnątrz, więc nie wytrąca się CaCo3 na powierzchni.

Na razie mikser podłączony od 2 dni ale wapno całkiem dobrze się rozpuszcza w nim.

Jak trochę pochodzi to będzie czas na wnioski ale na razie jest wszystko OK.

post-11401-0-37937300-1330889053_thumb.jpg


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Lepiej chyba zakraplać do spływu niż na pompę bo może powstawać na niej osad.

Podobnie z tą pompką w środku - nie wróżę jej długiego żywota :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę ciekło z pod dławika, bo uszczelka była zbyt cienka żeby dopasować się do kształtu walca. Wymieniłem ją na grubszą - idealnie pasuje taka od baterii łazienkowej. Wyrzuciłem też ten niby-lejek ze środka, gdyż nie jest potrzebny (woda nie mąci się). Ile wytrzyma pompka - zobaczymy.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny zasyp - tym razem 10 gramm wodorotlenku - powinno starczyć na tydzień. Poprzednia porcja 5 gramm rozpuściła sie prawie całkowicie po 4 dniach. Po miesiącu zmierzę zawartość wapna - jak zaczynałem było 360 mg/litr.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niecały miesiąc od instalacji miksera poziom wapna podniósł się z 360 do 400 mg/litr. Przy okazji były też dwie podmianki po 10% ale to miało raczej niewielki wpływ. Poszło ok. 40 gramów wodorotlenku wapna - prawie całkowicie się rozpuszcza - ja używam CZDA. Koralom ani rybom nie robi też różnicy jeśli wlewam małym strumieniem 0,5-1 litr wody wapiennej, gdyż na 450 litrów w obiegu to jest mniej niż 0,5%. Trzeba tylko wlewać na pompę obiegową żeby poszło na zbiornik a nie na ścieku do sumpa, bo jak się sumpa wypełni roztworem o pH 13 to można całe życie w nim spalić. Ogólnie konstrukcja tania i bardzo udana, polecam.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę wapienną dozujesz po zgaszeniu swiatła czy też jak wnioskuję z opisu w sposób ciągły kropelkowo? Jak dla mnie Twój mikser jest super.

Jak budowałem swój pierwszy mikser to zasugerowałem się sklepowymi. No i w pierwszej wersji miał głowiczkę z wyświetlaczem informującym liczbę obrotów i pręt z włókna szklanego przekazujący moment z silniczka w głowiczce na łopatki mieszadełka. A potem było jeszcze ciekawiej... :rofl: W kolejnej wersji mieszadełko było już bezstykowe - magnetyczne i wszystko mieściło się w podstawie. Oczywiście nie zapominając o wyświetlaczu... Całe szczęście, że udało mi się oba sprzedać.

Przypadło mi do gustu w Twojej wersji kolejne zastosowanie deszczowni pompki mieszającej :thumbsup: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kropelkowo, odkręcam zaworek bo mam osmozę pod ciśnieniem ze zbiornika i wlewam 0,5-1L w ciągu 30 sekund prosto na pompę obiegową. Ona miesza i rozprowadza po akwarium. Widziałem te mieszadła za 400 czy 800 zł ale skoro u mnie działa to po co przepłacać? Nie wlewam w nocy tylko kiedy mi pasuje, to bez znaczenia przy dużym litrażu. Ważne, żeby nie lać do sumpa bo to mała objętość, ph wzrośnie i może się węglan wytrącić jak podajesz do wody z wysokim ph.

U mnie sądząc po pomiarze wapno bardzo dobrze się rozpuszcza, nic się nie wytrąca więc w takiej wersji pójdzie ten sam mikser do planowanej 800-ki tyle, że na automatycznej dolewce a nie ręcznie jak jest teraz.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.