Skocz do zawartości
Gość dieter25

Ciśnienie potrzebne do RO

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dieter25

Witam

Szukam tematów o odwróconej osmozie i mam pytanie bo ostatnio ciśnienie w sieci waha się między 1,6-2,5atm czy tak niskie ciśnienie wpływa na jakość wody??? czy tylko na wydajność osmozy Tds pokazuje 000 więc chyba nie ma znaczenia to na jakość.Jeśli jednak ma to pomóż rozważam zakup pompy RO

Jak jest u Was z ciśnieniem wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szukam tematów o odwróconej osmozie i mam pytanie bo ostatnio ciśnienie w sieci waha się między 1,6-2,5atm czy tak niskie ciśnienie wpływa na jakość wody??? czy tylko na wydajność osmozy Tds pokazuje 000 więc chyba nie ma znaczenia to na jakość.Jeśli jednak ma to pomóż rozważam zakup pompy RO

Jak jest u Was z ciśnieniem wody?

U mnie beznadziejnie, ale ma to wpływ jedynie na wydajność. Przez 12 godzin kapie mi ok 60 litrów. Po zużyciu membrany rozważam zakup wydajniejszej.

Pozdrawiam - Leszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jakie mam w kranie ale wystarczające bo RO działa poprawnie.

Ważniejsza od ciśnienia jest temperatura. Zbyt wysoka może uszkodzic membrane wewnątrz.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...RO działa poprawnie....

A możesz napisać ile litrów przefiltruje ci się przez np 12 godzin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie przy niższym ciśnieniu powinna być lepsza woda niż przy wyższym. Podobnie membrana o wydajności 50 gpd będzie lepiej czyścić wodę niż ta o wydajności 75 i 100.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie beznadziejnie, ale ma to wpływ jedynie na wydajność. Przez 12 godzin kapie mi ok 60 litrów. Po zużyciu membrany rozważam zakup wydajniejszej.

Pozdrawiam - Leszek

Leszku a jak ta męmbrana się zużyła ? co masz na myśli ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dobry temat @dieter25. Mam pytanko czy można podłączyć osmoze pod kran są jakieś zwężki i inne tego typy? Dziękuje.

Pozdrawiam Arian.


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MR_CUBE- ja mam podłączone do prysznica.

post-12437-0-45334300-1331477342_thumb.jpg

Leszek, sprawdze wydajnośc mojego RO i napisze.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać ile litrów przefiltruje ci się przez np 12 godzin?

w 3,5h ok 22l membrana 75, czyli w 12h ok 75l , jest tylko jedno ale wczasie dnia ciśnienie się waha i nieraz w godzinach porannych i wieczornych musze dłużej czekać na te 22l + 30 min

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, membrany nie są wieczne. Znalazłem gdzieś takie informacje:

W optymalnych warunkach trwałość membrany wynosi około 3 lat. W niekorzystnych warunkach moduł membranowy może ulec zniszczeniu nawet po kilku miesiącach. Zgodnie z sugestiami spotykanymi w literaturze membranę powinniśmy wyczyścić lub wymienić jeśli stwierdzimy, że:

* skuteczność usuwania zanieczyszczeń (np. twardości) zmniejszy się o 15%, - wskazuje to na zużycie membrany

* wydajność instalacji obniży się o więcej niż 5% - wskazuje to na zanieczyszczenie membrany osadami

* następuje wzrost ciśnienia w instalacji o ponad 20% - prawdopodobną przyczyną jest również zanieczyszczenie membrany osadami

Ja swojej używam rok i mam nadzieję, że jeszcze wystarczy na następny. A to ewentualne wyczyszczenie to chyba między bajki trzeba włożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla prawidlowego dzialania membrany RO cisnienie nie moze byc nizsze od 55psi. Dla membran bezobslugowych pompa cisnienie optymalne to 65psi. Ta wartosc cisnienia to standard membran produkujacych wode RO do 125 galonow (USA) na dobe. Zasada iz mniejsze cisnienie to lepsza woda nie potwierdza sie absolutnie. Producenci podaja, ze stosowanie RO przy niskich i niestabilnych cisnieniach prowadzi do trwalych uszkodzen membrany. Natomiast wieksza przepustowosc laczy sie z wiekszym rozmiarem membrany. Czesto sa wyposazone w pompy. Czyli wieksza membrana to wieksza przepustowosc, mniejsza=mniejsza wydajnosc. Cisnnienie brane pod uwage dla membran to standardowe bezpieczne cisnienie sieci wodociagowych. Oczywiscie sa pompy wspomagajace slabe wyjscie, ktore sie zalaczaja automatycznie jesli cisnienie spada. Niemieccy producenci lansuja rowniez "nowoczesne" systemy RO/DI o duzych wydajnosciach, dla mobilnych myjek okien, ktore kozystaja z ujec tzw. miejsko/komunalnych punktow jak hydrofory o bardzo wysokim cisnieniu. Nie oznacza to jednak ze standardowej ro?di do 125Gal nie mozna wyposazyc w pompe. Ma to sens przy prowadzeniu powiedzmy weza z kuchni do pokoju na odcinku kilku, czasem kilkunastu metrow, bo istnieje potrzeba podlaczenia w innym pokoju na innym pietrze. W zwiazku z tym cisnienie nalezy podbic i to robi pompa. :thumbsup:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś kiedyś widziałem dokumetnacje do filtra RO, i było napisane że wydajność filtra wzrasta z ciśnieniem w sieci na wejściu. minimalne zalecane ciśnienie w sieci było 2bar, przy 6barach wydajność wzrastała do 120%

ps. kiedy robimy jakieś spotkanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam membranę już 3 lata - używana do codziennego użytku - woda do picia i do gotowania, wkłady wymieniane co 5 miesięcy. Wydajność kiepska....ALE:

1. Największa wydajność późno w nocy - ok 2'40" na szklankę, podobnie jak leci coś ciekawego w TV - na serio!! Jakieś tańce z gwiazdami, walki Pudziana czy M jak Miłość - wydajność podobna

2. Najgorsza - w czasie szczytu - wieczorem - kolacje, obiady oraz... w czasie przerw w szkołach!. Sprawdźcie sobie sami jak się zbliża czas przerwy między lekcjami w szkołach to też ledwo kapie.

3. Duża zmiana wydajności jest po wymianie filtra sznurkowego na wejściu do domu ok 20-30" na szklankę

4. Wymiana prefiltrów aż tak dużego znaczenia w moim przypadku nie ma.

5. Woda po membranie ma ok 16ppm ale 450 mam w kranie czyli sprawność całkiem niezła

PYTANIE do Was:

Jaki macie kolor pierwszego prefiltra po wymianie - bo ja mam piękny rudy 20 mikron, węglowy normalny biało/czarny, a drugi 5 mikron jest jak biały, lekko szarawy. Sznurkowy na wejściu do domu też rudy. Idąc dalej - węglowy wyłapuje całe żelazo - nie obniża to jego wydajności?

P.S. Na razie mam 65 litrów akwarium, ale jak będę stawiał większe to pierwszy zakup to będą 2 dodatkowe membrany i pompa - normalna nie osmotyczna 12V - nawet taniej mnie wyjdzie :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do kolorów filtrów to może być różnie, w zalerzności od jakości wodu umnie woda na wejściu ma 240ppm, ciśnienie wody nie wiem jakie mam ale musze mieć wysokie bo mieszkam w bloku 7piętrowym

ja bym nie inwestował w dodatkową osmoze jak mam zbyt niskie ciśnienie w domu tylko w dodatkową pompę tak by biła 3-4 bary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugie piętro w czteropiętrowym bloku.

RO 75gpd, w godzine około 5 litrów. Zależy ilu sąsiadów właśnie kradnie mi wode.

Według producenta-

75 galons pro day= 283 litry na dzień. 283:24= ~12litrów na godzine.

Ponad 50% strata w praktyce.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na parterze, 36 - 38 minut(zależnie czy rano czy środek dnia) baniak 5 litrów.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was ma RO/DI w domu gdzie wielka pompa ciągnie wodę ze studni?

Ja tak mam i zastanawiam się jak bedzie u mnie z RO/DI - bo jak już brakuje wody i pompa zaczyna ciągnąć to woda leci wówczas bardzo słabo z kranu.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam w domu hydrofor i wspieram RO dodatkową pompka która podnosi cisnienie do 6 bar. wszystko dziala doskonale od 4 lat, membrane mam od poczatku ta sama i efektywnosc jest katalogowa, 95% ilosc odcieku również.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a bez tej dodatkowej pompki by działało? (widze żę masz 700 litrów wiec u Ciebie to wygodne na pewno - ja mialbym 7 razy mniejsze akwarium)


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzialało ale np odnosnie NO3 to redukowało z 60 do 30 ppm wiec zaledwie 50%. Wiec nie chodzi tu nawet o szybkosc odcieku ale tez jakosc wody. Niskie cisnienie = słabe filtrowanie.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a w jaki sposób można podłączyć zwykły RO/Di to takiej pompki?


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Być może większe ciśnienie będę mieć w piwnicy gdzie mam tez dostep do wody z wodociągu i moze obejdzie się bez pompki.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niedawno zainstalowalem filtr RO membrana 100gpd, miernik tds deltec przepływowy, z tego co ja zauważyłem to czym wyższe cisnienie tym leprza jakość wody i wydajność filtra, nawet producent zaznaczył że musi być odpowiednie ciśnienie na wejściu aby otrzymać wode dobrej jakości. Sprawdze to dokładnie jak podłącze pompe wtedy będę wiedział na sto procent.


180L-START- 27/01/2013

14kg LR;18kg LS;

HydorKoralia 3200l/h; HydorKoralia 5200l/h; Turbo Protein Skimmer Deltec MCE600; 4x T5 39W 15000k

6369_6508.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.