Skocz do zawartości
maru

Akwarium morskie 576l typu fowlr,proszę o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak jak w temacie planuje założyć akwarium morskie typu fowlr czyli żywa skała + ryby

I tak:

akwarium 160x60x60h

Filtracja

sump(i tutaj prosze o porade czy zbiornik 96l wystarczy??)

akwa niestety bez komina lecz z pudełkiem przelewowym

pompa wymuszająca obieg to aqua medic z serii ph o wydajności 2000L?h

odpieniacz:

Ati BM 250. lub deltec AP600

oświetlenie :

2 x T8 58W z odbłyśnikami

50-60kg żywej skały

Jeżeli chodzi o ryby to jeszcze sam nie wiem

narazie poczekam na waszą pomoc jeżeli chodzi o sprzęt

akwa już zamówione czekam 2 tydz a czas oczekiwania do 3 tyg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiegowa 2000 to za mało. Nie podam Ci ile powinno byc ale myśle, że 3500 będzie lepsza.

Oświetlenie wystarczy bo to 'tylko' ryby. Nie masz możliwości np.: 4x36 Wat ?

Zamówiłeś akwarium ale bez komina, możesz go u kogoś innego zrobic no chyba, że nie masz dziur w szafce chociaż to też nie problem.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obieg rzędu 3500l/h?? w sklepie zoologicznym w morskim o pioj 1100l pracuje poma 3500l/h i pompa hydor wewnętrzna

no włąśnie z szafką nmie ma problemu a z akwa jest bo dzwoniłem do wszystkich pobliskich firm szklarskich i na sklejonym akwa nie zrobią za duze ryzyko wiec zostaje tzw. pudełko przelewowe mam mozliwość założenie 4x36W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dźwoń dalej, ktoś się może znajdzie albo zmień zamówienie tam gdzie je złożyłeś :)

Tak, 3 500 to wcale nie jest dużo. Ja w 200 bede miał 2 000. Dzisiaj gadałem z kolegą z naszego forum i ma 2 300 w 180 litrach.

Reefmax 105litrów ma pompe 500. Twoje akwarium to gdzieś 500litrów.

Co do samej obiegowej pompy. Nie myślałbym o tych PH z AquaMedica. Może New Jet albo Eheim ? Podobne pieniądze.

Według mnie lepiej zainstalowac lampe 4x36Wat. Możesz eksperymentowac ze świetlówkami a przy nieszczęśliwym wypadku stłuczesz jedną z czeterech a nie dwóch :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niby tak

no ale filtracje liczy powinna byc dwukrotnie lub trzykrotnie wieksza od litrazu,netto bede mial jakies 500l wiec mysle ze wystarczy ale to moje prywatne zdanie co do swietluwek zaloze jednak 4x 36W a co do odpieniacza i litrazu sumpa?? jakie masz zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg powinno sie dobierac do odpieniacza a nie wielokrotnosc razy pojemnosc zbiornika po co pompa ma bez sensu mielic wode jak odpieniacz przerobi np tylko 1200 l/h, od cyrkulacji sa inne pompki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra :D

prawie 600l bez komina, tragedia. Chłopaki na forum sami sobie wiercili.. 2 otwory, a powrót tyłem zrobisz.. jak ro zrobić znajdziesz w necie..

Obieg poleciłbym np. NJ4500 i Waldimas dobrze pisze, dobór pod odpieniacz ale i litraż, obiegówka dodatkowo wspomaga cyrkulacje.

oświetlenie - zrezygnuj z T8, zainstaluj T5, będziesz miał normalny wybór świetlówek. np 2x80W

10% żywej skały to minimum, jeszcze wszystko zależy jaka skała i jaki efekt chcesz osiągnąć.

a co z cyrkulacją ? Mało.. skała musi być omywana żeby "działała".


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem troche o tym całym wierceniu tych otworów i teraz zastanawi mnie jedna rzecz a mianowicie jakiej średnicy wykonać otwory?? te dwa co do sumpa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli otwór ma wynosić 42mm??dobrze zrozumiałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ja wiertła znależść takiego nie mogę

Są 40mm i 45mm a 42 niema

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uff.. znalazłem przed chwilą 42mm lecz kosztował ponad 300zł...

obsadzić tak i tak trzeba na sylikonie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wielkie dzięki za pomoc:)

A jeszcze co do wiercenia jak duze jest ryzyko że pęknie poprostu dno??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wierciłem dwa otwory pod śrubunki 20 w małym akwarium (szkło 4mm) i poszło bez problemu...wydaje mi się, że przy szkle cieńszym łatwiej o pęknięcie...

tylko cierpliwość (ze 2-3h jeden otwór - praktycznie bez docisku) i uszy ucierpiały... wybierz sobie wygodną pozycję, kup stopery lub dobre słuchawki i nie ma się czego obawiać:thumbup:


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,ile wat/l przy T5 a ile wat/l przy led?? przy tego tymu zbiorniku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,ile wat/l przy T5 a ile wat/l przy led?? przy tego tymu zbiorniku??

nie ma najmniejszego znaczenia czy dasz 100 czy 500, przecież i tak nie chcesz tam wsadzać korali. Dla ryb lepiej mniej, będą się czuły bardziej komfortowo. W fowlr światło nie ma takiego znaczenia, daj dwie rury t5 jedną aktyniczną a jedną 15000K i ryby będą szczęśliwe i dla oka będzie przyjemne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary,masz taki sam zvbiornik jak ja ,a chcesz dać na obieg tylko 2000L? To chyba zły pomysł ... im więcej tym lepiej... Ja mam AquaMedic OR 6500 i na cyrkulację tunze2x8500L i 1x6500L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

srubunkow nie obasadza sie na silikon. sa uszczelki i one w zupelnosci wystarcza


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary,masz taki sam zvbiornik jak ja ,a chcesz dać na obieg tylko 2000L? To chyba zły pomysł ... im więcej tym lepiej... Ja mam AquaMedic OR 6500 i na cyrkulację tunze2x8500L i 1x6500L

przy samych rybach i skale taka cyrkulacja to marnotrawienie energii nie zawsze im wiecej tym lepiej jest naprawde lepiej obieg mozna dac i 10000 ale po co aby woda sie tylko przelewala jak odpieniacz i tak tego nie zdazy przerobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile masz tej skały, ja w sumie to sam nie wiem ile mam dokładnie, ale widać odrazu że dużo 70-80kg ,a może nawet więcej,w a takim wypadku mocna cyrkulacja jest potrzebna :welcome:

weź jeszcze pod uwagę że na wysokość 1,5m dotrze sporo mniej wody niż zakładany 1000L...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa obiegowa nbie musi być chyba mocna czy też bardzo wydajna przy samych rybach,pompy cyrkulacyjne dać zeby prąd wody był na skałąch i myślę że wystarczy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.