Skocz do zawartości
BeRsErK

Test JBL Ca/Mg a Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do morszczaków używających tych testów:

otóż dziś chcąc zmierzyć poziom magnezu w mojej solniczce pobawiłem się nowozakupionym testem JBA na Ca + Mg. Wcześniej Ca mierzyłem testem też tej firmy.

Problem w tym, że Ca wyszło mi teraz ok. 600!!! podczas gdy na starym(w przenośni bo test ma ok. 2 miesięcy i kupowany u tego samego źródła)jest 360.

Walczę od miesiąca do podbicia do 440 i wybicia resztek glonów nitkowatych - miałem ok. 280/300.

Różnica już jest zauważalna po rozpuszczeniu proszku numer dwa - w teście Ca/Mg woda robi się prawie bordowa podczasw gdy w teście na samo Ca jest po prostu czerwonawa.

I teraz pytam jaki kolor jest właściwy(bo tu chyba jest bez różnicy jaki kto ma poziom Ca bo to dopiero wychodzi przy podawaniu odczynnika 3??)

Zrobię jeszcze jutro test i ostateczne porównanie wyników ale jak ktoś może mi udzielić odpowiedzi na ww. pytanie to był bym wdzięczny.

PS gdzie w Stolicy poza Atollem można dokonać analizy wody??

Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maestro - przy testowaniu Mg/Ca nie dodaje sie proszku. Najpierw do 5 ml wody 5 kropelek odczynnika pierwszego, tego zielonego, a pozniej kropelkowo odczynnik 2

proszek sypiemy tylko przy mierzeniu samego Ca

samo Ca 600 ? jestes pewien ze nie pokićkales odczynnikow jakos ?

EDIT

sorry !! ja mam jbl osobne na ca+mg i ca, Ty pewnie uzywasz jakiegos kombitestu

EDIT2

a moze i nie ... szukalem po sklepach internetowych czy jest jakis kombi test na mg i ca z jbl i nic nie znalazlem. jest tylko to co ja mam czyli jeden osobny test na Ca i Mg sume i drugi tylko na Ca. wynik drugiego (zawartosc Ca)odejmuje sie pozniej od pierwszego (suma zawartosci Ca i Mg)i z pierszego tak otrzymujemy tylko wartosc mg. tez to masz czy istnieje zeczywiscie jakis test jbl ktorym da sie i mg i ca zmierzyc ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że źle cóś wytłumaczyłem...choć i Ty nagmatwałeś ;]

W teście Mg/Ca pisze jak wół, że najpierw mierzymy Mg + Ca(odczynnik 1 - 5 kropli i potem liczymy krople odczynnika 2) a potem odejmujemy od tego wynik testu Ca aby uzyskać Mg(tu zdziwiło mnie Twoje "nie dodajemy proszku" bo w teście jest napisane, że odczynnik 1(5 kropli)+ potem mała miarka odczynnika 2(proszek) + na koniec liczymy krople odczynnika 3.

Mg + Ca wyszło mi 1900, Ca 600.

Więc Mg wychodzi w normie bo 1300 ale Ca w tym wypadku to przegięcie.

Są dwie możliwości:

A - nowy test jest ok. a ja poprzez dozowanie kalkwasser podbiłem Ca do kosmicznej ilości bazując na starym teście(zważywszy na obecność, coraz mniejszej ale jednak, populacji glonów nitkowaych nie bralem tego pod uwagę.)

B - Stary test jest ok. a nowy przekłamuje - choć tu z kolei był by kłopot bo obydwa testy musiały by być złe - 1900 na Ca + Mg to by było albo za duże stężenie wapna albo magnezu no a 600 na Ca to nie muszę mówić, że pomyłka - zwłaszcza przy obsadzie składajacej się wyłacznie z miękkich.

Na koniec - nie pokiciałem odczynników i w tym problem ;] - jutro zrobię jeszcze raz i zdam relacje czy to jakies kosmiczne nieporozumienie czy jedna z ww możliwości.

Pytanie nowe to co zrobić z tak dużym stężeniem wapna jeśli okaże się, że to prawidłowy odczyt...i nie pisz aby kupić twardziele, które to zassają ;]

PS - dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, oboje namieszalismy. pisales

"Różnica już jest zauważalna po rozpuszczeniu proszku numer dwa - w teście Ca/Mg woda robi się prawie bordowa podczasw gdy w teście na samo Ca jest po prostu czerwonawa."

wiec zrozumialem to tak ze sypiesz proszek i do testu Ca i do mg+ca :)

jbl wogole mi na nerwy idzie ostatnio - wczoraj mierzylem magnez 4 !!! razy (tak samo) : za pierwszym wyszlo 15 kropelek, za drugim 20 za 3 i 4 18. przyjalem na razie za pewnik te 18 ale tylko czekam az mi sie skonczy i next bedzie juz saliferta. dodatkowo mnie to zirytowalo bo wsypalem niedawno wklad mg do reaktora (ciagle w fazie testow jest to kombi - dozowanie)i nie wiedzialem czy

15 kropelek - za malo Mg sie uwalnia

20 - duzo za duzo

18 - idealnie

Czerwone algi tez zasysaja Ca... powinny u Ciebie rozsadzic baniak przy takim stezeniu :)

EDIT

ewentualnie jest jeszcze inna mozliwosc - test na Mg przeklamuje. moze podaje Ci wiecej Mg niz jest w rzeczywistosci? jak masz niskie Mg to Ca leci w gore (przynajmniej u mnie to zaobserwowalem - przy Mg 900 !!! mialem nagle Ca 520, po podbiciu Mg Ca spadlo do 440)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co - dziwna sprawa - miałem gąszcze nitkowatych i nie pomyślałem, że pod nimi mogło nie być nic a teraz, jak pozdychały, cała skała jest w wapiennych.

Fakstycznie - nawet tuf, który służył mi do budowy podstawy rafy oblazł.

Muszę koniecznie jutro pojechać do Atolla i zrobić te testy wody.

Dzisiejsze pomiary wskazują identycznie z wczorajszymi(może nieco więcej ale w % błędu).

Zmierzyłem też dziś Kh bo nie robiłem tego od prawie 1,5 tyg - wyszło 11 a więc nieco spadło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre testy, co?

Moze lepiej uzywac szklanej kuli?

Proponuje testowanie testami TM lub Salifert a zle testy pozostawic w sklepie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berserk ja mam ten sam problem test sery pokazuje mi 340 Ca a ten łączny JBL który ma mierzyć Ca oraz Mg pokazuje mi 600 Ca oraz 1100 Mg Powiem szczerze że za diabły nie wiem ile mam tego wapnia w akwarium i magnezu zresztą też bo jeśli JBL myli się co do wapnia to oczytuje się żle również magnez.

Berserk mam do Ciebie prośbę jak zrobisz analizę swojej wody to podaj ile Ci wyszło magnezu i wapnia to będziemy wiedzieli który skubaniec-test tu kłamie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.