Skocz do zawartości
Marcmonk

200l z Gdańska

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj obkleiłem szafkę wewnątrz matami bitumicznymi, trochę stłumiło rezonans ale nie wyeliminowało go całkiem. Już nie mam pomysłu co z tym fantem zrobić, chyba się poddam bo nic nie skutkuje :crybaby: . Plus taki że trochę ciszej jednak się zrobiło :).

6d49b9e0631d92f5m.jpg

na piasku pojawił się delikatny brązowy nalot :( i bąbelki powietrza wewnątrz piasku. Do akwa poleciał od razu absorber sery na krzemiany.

7b739d3fa034a89bm.jpg

zaczynają się pojawiać również pierwsze glony :

f991faa1052fb311m.jpg

z nowego życia to widziałem takie cieniutkie rurki wychodzące ze skały jak zgaśnie światło i jednego wieloszczeta, był taki malutki że ledwo go dostrzegłem. Mam nadzieje że nie wyrośnie z niego 2 metrowy potwór :).

No i nareszcie zaczął działać prawidłowo odpieniacz, okazało się że wystarczyło 2cm obniżyć poziom wody w sumpie i wszystko gra . taka głupota a ile się naszukałem - niestety problemy początkujących :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

na piasku pojawił się delikatny brązowy nalot :( i bąbelki powietrza wewnątrz piasku. Do akwa poleciał od razu absorber sery na krzemiany.

7b739d3fa034a89bm.jpg

spokojnie, to normalny objaw "dojrzewania" piasku

nalotem się nie przejmuj sam zginie za kilka dni :welcome:

wykorzystaj okazję że jest "ten" nalot i ustaw cyrkulację, na takim "przybrudzonym" piasku świetnie widać gdzie sięga cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do rezonansu z newjet 2300, ja zrobiłem sobie taką podkładkę pod pompę.

pociąłem na trzy kawałki wąż silikonowy i na to nakleiłem kawałek prostokątnej gumy. Zrobiłem czyli jakby "gumową tratwę" na której stoi pompa. Baniaczka jeszcze na stałe nie mam odpalonego ale jak testowałem (testowe zalanie akwarium) to była bardzo cichutka :)

Warunek jest taki, że oczywiście nigdzie po drodze "powrót" nie może dotykać szafki. Użyłem węża ale silikonowego. To też może mieć duże znaczenie ponieważ ogrodowe są jednak twardsze od takiego silikonowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł z tratwą fajny, u mnie obiegówka stoi na gąbce a dodatkowo z rurami połączona jest za pomocą wężyka silikonowego.

te moje rezonanse nie wynikają z pracy jednego urządzenia. Włączam jedną pompę - lekko buczy, włączam następną - buczy mocniej itd.... Ja mam taki klasyczny rezonans 50Hz :wallbash: z którym się najgorzej walczy. że też mądrzy inżynierowie pracujący u wytwórców sprzętu. Nie wpadli na to żeby do akwarystyki robić wszystko na silnikach prądu stałego :)

na szczęście już jest znośnie i nie słyszę buczenia w sypialni :thumbup:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki wydają się w odwrocie, jednak dalej jest tego sporo. zaczęły się pojawiać już brązowe nitki (gloniska).

podpowiedzcie proszę kiedy można wpuścić jakiś sprzątaczy (krabiki, ślimaki). Szukam na forum i opinii co niemiara, raz piszą że po dwóch tygodniach a raz goście opierdzielają że po 1.5 miesiąca kraba wpuścił :(


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki wydają się w odwrocie, jednak dalej jest tego sporo. zaczęły się pojawiać już brązowe nitki (gloniska).

podpowiedzcie proszę kiedy można wpuścić jakiś sprzątaczy (krabiki, ślimaki). Szukam na forum i opinii co niemiara, raz piszą że po dwóch tygodniach a raz goście opierdzielają że po 1.5 miesiąca kraba wpuścił :(

HEHE już korci :lol: :lol: :lol:

Myślę że poczekaj jeszcze troche, później sam określisz czy można czy nie na podstawie testów wody.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz niskie NO3 i PO4 oraz zerowe NO2 i NH3/NH4 to możesz wpuszczać, jak ja wpuszczałem sprzątaczy do swojego bania to odczekałem te 3-4 tygodnie. Kraby i ślimaki sa dość wytrzymałe

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj sprzątaczy nic się nie stanie już czas.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam rozkmine z rezonansem :) ale już skumałem, że trochę jest z odpieńka ale większość to NJ2300 chociaż użyłem węża ogrodowego do zniwelowania tego... ale zobaczymy co z tego wyjdzie jak będzie trzeba to przepompuje gdzieś na chwile wodę z SUMP-a i położę coś jeszcze na styropian, który jest pod SUMPem.

Pozdrawiam!!!

Wąż ogrodowy nie pomaga w usunięciu rezonansu. Bardzo szybko twardnieje :(

Też tak miałem i jak wymieniłem wąż ogrodowy na silikonowy to nastała cisza i żadnych wibracji.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wąż silikonowy nie pomógł w pełni wyeliminować drgań z pompy obiegowej. Ja prócz węża silikonowego zastosowałem gąbkę akwarystyczną pod pompę i dodatkowo rura powrotu nie jest przymocowana w żadnym miejscu do szafki. powrót leży sobie najzwyczajniej na akwarium :). Na szczęście kształt jest taki że spaść nie ma prawa, po tych zabiegach obiegówki kompletnie nie słychać :thumbup::) . '

Pasek oj korci :whistle: na szczęście mam ślimaka który wyłonił się z żywej skały, więc wytrzymam :thumbup: . Po świętach zrobię pierwsze testy i zobaczymy ;). Z chemii nie byłem orłem ale siedmioletnia córka mi pomoże B)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium powolutku się rozkręca. Mamy pierwsze zmiany w HW, zmieniłem odpieniacz z TB1000 na schurana, jak porównałem ilość bąbelków wytwarzanych przez jeden i drugi to stwierdziłem że to zupełnie inna klasa sprzętu :).

Oczywiście jak to niedoświadczony pojawiły się problemy z uruchomieniem nowego ale dzięki kilku kolegom powoli zaczyna wszystko funkcjonować. Dzięki chłopaki za pomoc i cierpliwość ! :)

do akwa trafiła też ekipa sprzątająca z RS w postaci:

- 5 sztuk krabów Clibanarius sp.

- 5 sztuk ślimaków Cerithium sp.

- 5 sztuk ślimaków Nassarius vibex

Zwierzaki po 4 dniach mają się dobrze, wszystkie żywo od razu zabrały się do czyszczenia piasku i skały. Kraby odwalają kawał dobrej roboty. Skałka oczyszcza się powoli z osadów a pojawiające się zielone glonki są systematycznie "unicestwiane".

Swoją drogą nawet takie maluchy w akwarium pozwalają na chwilę odprężenia i obserwacji :thumbup: .

z testów zrobiłem NO3 i PO4 wyniki zaskakująco dobre - chyba w pełni odgazowana skała, woda z działającego zbiornika i bakterie dały efekt. Muszę sprawdzić za kilka dni czy się powtórzą :).

Ciekawą sytuację miałem rano, dzień po wpuszczeniu sprzątaczy. Siadam jak co dzień piję kawę o 5:30, a tu słyszę trzask, trzask. Zerwałem się na nogi, już myślałem że się akwa rozpada a to krabik zasuwał po piasku i obijał szybę muszelką :lol:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zrobiony pierwszy komplet testów :)

oto wyniki:

4145_4149.png

NO3 widzę że ma tendencję spadkową, mierzyłem parę dni temu wynik był podobny ale kolor jaśniejszy dzisiaj.

akwarium na dzień dzisiejszy wygląda tak:

bc00fc13cb6fca2fm.jpg

8212a30f4e9db0d8m.jpg

f6cdef0d34dd70f9m.jpg

i jak widać Aiptasia również czuje się dobrze :realmad:

d6c37cfec3d302f2m.jpg


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium trafiły pierwsze korale :). oczywiście Xenia, grzybki i parę innych drobiazgów.

Dzięki Krzysiek !!!!!!!!

Po 3 dniach wyglądały już całkiem zdrowo i prężnie. Niestety te #$%#$^#$^ dziady z energetyki zaplanowali sobie przerwę 10h i zapomnieli poinformować odbiorców. Normalnie brak słów na inteligentów. Na stronie zamieścili ogłoszenie z tym że z dwoma ulicami a wywalili całe osiedle, ładne kilka tysięcy mieszkań.

Udało się w dość szybkim czasie załatwić przetwornicę i wymontować akumulator w firmie z VW LT :). ogromne zdziwienie było jak z pełną premedytacją kazałem wyjmować chłopakom akumulator z jedynego wozu który nie pojechał w teren :). Najbardziej zaskoczony był szef :whistle: jak chciał ich wysłać na miasto i się nie dało :thumbup: .

cyrkulacja pobrykała na akumulatorze 3-4 godziny a reszta to już było mieszanie łyżką w akwarium :). Po 9h woda zaczęła lekko "pachnieć", nie był to jakiś straszny fetor ale bardzo delikatny zapach ogórków.

Po powrocie prądu odpieniacz zwariował na 4-5h i wywalił pół kubka, potem się uspokoił.

Diabelnie mi zależało żeby świeżo wpuszczone zwierzątka nie zdechły. Dodatkowo wymarcie tak usilnie hodowanych bakterii też mi się nie uśmiechało.

Po koralach niestety było widać że "łyżkowa" cyrkulacja im nie służyła, jakoś wyblakły i sflaczały.

Po dwóch dniach widzę jednak że dochodzą do siebie i raczej strat nie będzie. Kraby, ślimaki też przeżyły. Jakoś nawet Xeni która niektórzy nazywają "chwastem" było by mi diabelnie szkoda, gdyby poleciała przez naszego ukochanego Gdańskiego pie@#$@#$ monopolistę ener.....

za parę dni zrobię testy i zobaczymy co tam słychać w baniaczku.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ładnie sie zapowiada, tylko czekac az sie wiecej koralowcow pojawi.

Skała swietnie ulozona wg mnie, widac raczke aquadesignera ;)

Jesli juz masz glony nitkowe to widac ze szybko cykl przejdzie ale moze sie myle.

Czy te krabiki duze wypadają:)

Pozdrawiam


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clibanarius chyba za wielkie nie urosną :).

dzisiaj zrobiłem testy po "padzie" zasilania.

PO4-0

PH-8.1

KH-8.6

NO3-10

jak widać NO3 troszkę podskoczyło. Chciałem w weekend wpuścić kilka krewetek Wurdermani bo aiptasia za dobrze się czuje i pojawiają się nowe sztuki. Podpowiedzcie proszę czy wpuszczać, czy się wstrzymać ?


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz smialo wpuscic :welcome: To NO3 nie jest problemem i zaraz spadnie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jeśli miękkie jakieś potrzebujesz to wpadaj, mam jakieś grzybki w kubku, ładne i nie bardzo mam co z nimi zrobić, a wyrzucić szkoda, mam też coś litophytono podobnego, nie wiem w sumie skąd, ogólnie to coś tam się z miękkich uzbiera, oddam za piwo dla mnie, colę dla żony i zelki dla córki :thumbsup:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na mały update.

Do akwarium trafiło już trochę życia. Wszystko jak na razie ma się w dobrze. System jakoś specjalnie nie odczuwa wpuszczonych rybek i parametry są stabilne.

testy salifertem

PO4- 0

NO3- 10

Seba dzięki za grzybole i "drzewko", fajnie się pompuje i naprawdę ciekawie zachowuje !.

Jakieś 4 tygodnie temu po ośmiogodzinnym braku prądu i mieszaniu łyżką w akwarium :), wpadli do mnie doskonale znani większość "przyjaciele" dino i cyjano. Dino poszło sobie dość szybko samo. Cyjano niestety się spodobało, na początku siedziało tylko w piachu ale jak odrywające się gluty poszły na skałę, zdecydowałem się na chemiclean :crybaby: . Musiałem przeciągnąć dawkę o 12 godzin. Negatywnego wpływu na zwierzaki nie zauważyłem, napowietrzanie było solidne i "monitoring" 24h na dobę :).

Po chemicleanie zostały za skałami jeszcze dwa malutkie ogniska ale raczej się zmniejszają niż rosną :).

1644e9b559fc7f0bm.jpg

13eb666eba5771c4m.jpg

Edytowane przez Marcmonk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.