Skocz do zawartości
Sting

Cyrkulacja - jak to jest naprawdę ?!

Rekomendowane odpowiedzi

nie mam komina bo nie mam sumpa ani panela. Mam odpieniacz zewnętrzny.

I nie szukam dziury w całym, po prostu pytam teoretycznie bo się zastanawiałem nad waveboxem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

october_rust - cyrkulacja to temat rzeka, wszystko zależy od:

1. Planowanej obsady.

2. Ułożenia skały

3. Wymiarów zbiornika

Kolejność nie ma znaczenia, ale wszystko razem tak. Wiadomo, że im dłuższe akwarium, tym większa skuteczność pomp wymagana. Jeśli skały ułożysz tak, że będą stanowiły barierę dla cyrkulacji, to wtedy wiadomo, że ich efektywność spadnie. Jeśli zamierzasz hodować miękasy to nie potrzebujesz robić pralki, wręcz przeciwnie. Spokojne falowanie wody jest pożądane. Ja Ci powiem że miałem akwarium 150x50x50, skały ułożone w dwie wyspy (ok. 42 kg), praktycznie same miękkie i lpsy, brak sumpa, odpieniacz wewnętrzny i 2xJVP-102. Dla mnie było to wystarczająco. Dla mieszkańców też. Czasem nawet za mocno dmuchały (one trochę inny strumień mają niż tunze, bardziej rozproszony, tunze ma bardziej kierunkowy). Jak dołożyłem skały (tak że łącznie było ponad 70kg) to już robiły się martwe strefy. Dorobiłem sumpa, dałem mocny obieg (NJ-4500), trochę zoptymalizowałem ustawienie skały i znowu było ok. Myślę, że tak jak planujesz, kup najpierw - jak już się zdecydowałeś na JVP-102 - dwie pompki, i sam ocenisz, czy Ci wystarczy, czy nie. Dołożenie kolejnej pompy nie jest problemem.

Acha - zwróć uwagę przy JVP-102 na stan izolacji. Paru kolegów miało z tym nieprzyjemne doświadczenia. I nie kupuj czasem wersji na przyssawki, chyba że przykleisz je silikonem.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero - dzięki za długą i wyczerpującą wypowiedź. Trochę się wciąłem w temat ale zastanawiam się nad cyrkulacją w moim zbiorniku i stąd moje wątpliwości. Na razie jest tam tunze 6025 i koralia 2800.

Zastanawiam się czy coś zmienić (druga koralia zaraz pójdie do reklamacji), zwłaszcza, że starciłem pomysł na akwarium. Początkowo miało to być pełne miękkich, może z jakaś euphilią (miało sie wszystko kołysać:)), teraz nie wiem w którą stronę mam podążyć, i szukam weny oglądając akwaria innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.