Skocz do zawartości
tman

450l i skok na głęboką wodę

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm..

Podmian jeszcze nie robiłem (są tylko ślimaki i rozgwiazdy).

I pytanie (1):

sama technika podmian:

przy słodkim z pełną obsadą podmieniałem 30% raz na dwa tygodnie. Jak powinno się to robić przy słonym? (z tego co czytałem to mniej, ale częściej - ile?)

Czy należy przy podmianach uwzględnić fakt parowania wody? (zanim włączone zostało automatyczne dolewanie na dobę ubywało mi około 7-8 litrów)

sama podmiana: należy ja zrobić na bazie czystej wody z osmozy, przedtem ją osoliwszy do poziomu zakładanego? (np. 1.025) (jeśli tak to i tak przed podmianą będę się musiał w miernik zaopatrzyć. BTW: RHS 10ATC - warto? Nie kosztuje 400 czy 500 pln a 160 (nie mówię o ofertach na ebayu, bo przesyłka będzie bardzo długa...)

technicznie do przelania wody przygotowanej do sumpa używacie jakichś pomp

pytanie (2):

jakie bakterie? Coś typu starter? Jakieś sugestie?

Pompę przestawię na 10ml/dzień i częściej..

jutro testy i zobaczymy

ja jakoś wrażenia że nad czymkolwiek panuję to nie mam...


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten refraktometr bedzie ok. Kupisz go za ok 160 zl + przesylka. Tylko mierzac, patrz na prawa skale i ustawiaj zasolenie na poziomie 35.

Odparowuje woda bez soli, takze dolewka nie ma wplywu na podmiany.

Przewaznie podmieniamy od 5-ciu do 10% wody tygodniowo. Baza - to woda po RO i DI. Majac ja w wiadrze, wrzucasz kostke napowietrzacza i grzalke. Gdy bedzie ciepla (ok 25°) to powoli pruszysz sola, jednoczesnie miaszajac. Po kilkunastu minutach korygujesz zasolenie do 35 i po nastepnych, gdy woda sie wyklaruje, mozesz podmieniac. Niektorzy mieszaja wode przez dobe, no ale kazdy ma swoje przekonania.

Wezem sciagam wiadro wody i wezem wpuszczam wode z wiadra stojacego wyzej niz sump, no ale ja podmieniam tylko 20 l tygodniowo, bo takie mam wiadra po soli.

Mozesz dac fiolke BioDigest i po sprawie. Reszta wyjdzie ze skaly. Przez pierwsze miesiace nie musisz podmieniac wody. Niech sie ta przegryzie i dojrzeje.

Dozowanie Ca i kH mozesz ustawic na "0" i zwiekszyc do 50 ml Mg i przetestowac wode za tydzien, szkoda testow :rambo:

Bedzie gut! :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jakiej profesjonalnej firmy zakładającej morskie zbiorniki mamy się wystrzegać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty juz zadnej, masz forum :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty juz zadnej, masz forum :welcome:

Tak, myślę, że ktoś kto poczyta to forum choćby miesiąc - szczególnie nieobeznany z tematem, może nie tyle mógłby zrezygnować z usług profesjonalistów, ale przynajmniej świadomie oceniać proponowane rozwiązania. Na pewno inaczej podszedłbym do sprawy, ale... czasu nie cofnę. Teraz muszę sam uzupełnić swoje braki w wiedzy i zaopiekować się swoim zbiorniczkiem tak, żeby jak najmniej zwierząek na tym ucierpiało..

Publicznie nie będę pisał kogo nie polecać, z reszta już dowiedziałem się że ta firma nie ma na forum zbyt dobrej opinii. Jeśli ktoś chce wiedzieć o kim dokładnie mowa prześlę info na pw.

Tymczasem zmieniłem dawkowanie Mg do 75 mg/l, pozostałe pozostawiłem bez zmian. Sprawdzę parametry możliwie często i po osiągnięciu 1300-1350 Mg zmniejszę dawkę.


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja bym coś zakombinował ze skałą. Raz, że w tej chwili wygląda mało estetycznie - taka kupa - a dwa, że prawdopodobnie będzie ci się tam gromadzić mnóstwo syfu. Może jakies bardziej przestrzenne konstrukcje, na kleju albo jakichś rurkach?

Wziąłem sobie trochę to do serca.

Na konstrukcje na rurkach/kleju jeszcze za mały jestem, na razie - po całkowitej rearanżacji zbiornik wygląda tak:

post-14180-0-62702900-1333376140_thumb.jpg

post-14180-0-27747700-1333376115_thumb.jpg

I dna więcej i wygląda to chyba bardziej estetycznie, rzeczywiście, poprzednia konstrukcja to była kupa (kamieni...)

jeśli testy pozwolą za kilka dni pojawi się coś żywego...


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.