Skocz do zawartości
natalia83

inteligentny błazenek?

Rekomendowane odpowiedzi

Zaobserwowałam juz do ładnych kilku dni że mój błazenek przy kazdym karmieniu podpływa do clavularii i stara sie karmic jak najwięcej mordek, najlepiej mu to wychodzi przy karmieniu płatkami, celowo wybiera największy płatek, po czym opływa całą clavularie i każdej mordce z osobna pozwala odrywać po kawałku płatka, bądź zanosi mrożonki które pojedynczo wypluwa bezposredno do mordek? Robi tak po 5-6 razy w trakcie jednego karmienia więc to nie jest zbieg okoliczności. Po za tym jak zjedzą jeden natychmiast podpływa do góry po następny.

Nie wspomne o tym, że bardzo chciałby sie w tej clavularii wykokosić, ale niestety nic z tego :no A na ukwiałka nie bardzo ma co liczyc w tej chwili.

Czy to jest normalne że błazen dokarmia korala z taką czułością? Drugi absolutnie nie zachowuje sie w ten sposób czy to oznaka inteligencji czy błazny poprostu tak mają?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to błazenek z odłowu to one już tak mają jeśli byś miał ukwiała to również będzie on go karmił :)

czyli innym słowem mówiąc to naturalne zjawisko :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a już myślAŁAM że mój jest wyjątkowy. Dzięki :)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Właśnie te różne symbiotyczne układy międzygatunkowe czynią życie na rafie bardzo ciekawym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moje pokochały czyścik magnetyczny... ilekroć zmieniam położenie na szybie, to tam gdzie on w nocy zasypiaja obok lub na nim :D


200l w systemie (160+40), 4x24 t5, 2xjvp101,NJ1200,30kg LR,7kg LS, odpieniek by sebastek AB2000/1 start 08.04.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 błazny hodowlane i też żyją przy kominie i nic ich nie interesuje poza nim. Tak to wygląda że wystarczyło by im akwarium5 litrowe.

Kupiłem błazna Clarki dzikusa i momentalnie wlazł do Briareum (b. podobny koral do Clawularii) i też zaczął go karmić.

Jak kupiłem mu ukwiała to się przeprowadził do niego i teraz jego karmi.

Ale chyba coś sumienie go rusza bo zauważyłem że trochę dokarmia też Briareum choć śpi w ukwiale.

Jak włożę rękę w pobliżu tych korali to chce mi paznokcie odgryźć.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe widze że jeszcze nie raz mnie zaskoczą te "związki" na rafie :lol:


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

jeśli to błazenek z odłowu to one już tak mają jeśli byś miał ukwiała to również będzie on go karmił :)

czyli innym słowem mówiąc to naturalne zjawisko :)

Błazenki z hodowli wcale nie tracą instynktu i zachowują się tak samo jak te z odłowu. Małe błazenki z hodowli całymi stadami gromadzą się w pobliżu polimerowych wężyków, przyssawek lub sztucznych ukwiałów a jak podrosną to po przejściu "treningu" przyzwyczajają się do nowego domu, w postaci ukwiała albo jakiegoś miękasa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki z hodowli wcale nie tracą instynktu i zachowują się tak samo jak te z odłowu. Małe błazenki z hodowli całymi stadami gromadzą się w pobliżu polimerowych wężyków, przyssawek lub sztucznych ukwiałów a jak podrosną to po przejściu "treningu" przyzwyczajają się do nowego domu, w postaci ukwiała albo jakiegoś miękasa.

Błazenki hodowlane które posiadam kupiłem ok. 3 lata, temu, już jako podrostki.

Przeszły już nawet przeprowadzkę do nowego akwarium.

Ani przedtem ani teraz nie w głowie im zamieszkanie w ukwiale, czy jakimkolwiek innym koralu.

Jak kiedyś napisałem że chcąc je zachęcić do zamieszkania w ukwiale przyklejając im zdjęcie do szyby przedstawiające ich pobratymców siedzących w ukwiale to „Jarcio” jak czytał

to popluł ekran monitora ze śmiechu.

Parka siedzi przy kominie tam je, śpi i pływa z obrębie 15cm w tą i z powrotem.

To powiedz mi jak ich przekonać że prawdziwe życie jest w centrum akwarium a nie na banicji.

Jak im przypomnieć że mają w sobie ten instynkt.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz im to :realmad: i wpuść coś czego się boją :)

Słuchać mnie nie chcą. Niekumate jakieś.

One niczego się nie boją. Mam Chrisiptera parasema, Pictichromis paccagnella, więc rybki raczej agresywne ale błazny ich się nie boją. Pterapogona ktory atakował każdą nową rybcię wpuszczoną do zbiornika przegnały gdy zbytnio się zbliżał.

Kupiłem Sporego Clarki dzikusa aby zrobił trochę zamieszania z nimi to olały go zupełnie


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli clarki ich nie pobudził to już chyba nic nie pomoże :crybaby:

Dzięki za podtrzymanie na duchu.

Będę musiał popytać górali – bo baca zawsze ma dwa wyjścia. ;)


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

komin masz zrobiony ze szkła?? Czy grzebień jest polimerowy?? Czy błazenki nie pływają przy grzebieniu?

Każdy kawałek polimeru - np pompę, przyssawkę, czyścik, wężyk itp błazenki mogą brać za ukwiał.

One nie wpływają odrazu w ukwiał - najpierw muszą przejść pewnego rodzaju trening żeby się "przestawić" na dany ukwiał. Czyli muszą sobie upatrzyć jakieś ich zdaniem godne do zamieszkania miejsce i przyzwyczaić się do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro duchem ich nie przekonałeś to podam Ci drugie wyjście ,dopuść jeszcze jednego i zobaczysz co się będzie działo,często z większego stadka tworzą się fajne parki o tradycyjnym zachowaniu


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje dwa gagatki sa jeszcze w wieku "cielecym" i okupowaly zawsze jeden kacik przy pompce. W zeszlym tygodniu zaczely eksplorowac pozostala czesc akwarium. Akurat w jednym miejscu na piasku wysypalo mi cyjano i te wspanialomyslnie zaczely sie ocierac o kozuch cyjanobakterii. Byly przy tym tak szczesliwe ze az mnie zal sciskal jak usuwalem rurka to dziadostwo. Nie mam jeszcze korali wiec z braku laku instynkt pokierowal ich wlasnie tam.

To co napisal nanokaczor powyzej moge tylko potwierdzic, instynkt ich po jakims czasie pokieruje


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin wraz z grzebieniem mam nieprzeźroczysty, wykonany z PCV.

Jak pisałem zasrańce mają już po 3 lata + dzieciństwo spędzone w hodowli.

RA345- Ty nareszcie podsunąłeś mi „pomysła” – czyli mam kupić błazna takiego samego gatunku ale dzikusa?

Jak i to się nie uda to kupię chyba nabity pistolet i się otruję.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie zawsze spały w kącie akwarium i kopały dziurę w piasku. Po przestawieniu skały zamieszkały w grzebieniu od pudełka ;p Do połowy się tam wciskają ogonkami ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wachlarz zachowań błaznów jest całkiem spory, moje natomiast nie przejawiają żadnego terytorializmu, pływaja po całym baniaku bez wyjątku. Najbardziej mi szkoda ich że nie mają ukwiala w którym moglyby przycapić w nocy bo bujają się calutką noc na wodzie. Wszystkie inne ryby śpia w skałach pochowane a one jak idę o trzeciej w nocy sprawdzić czy wszystko ok bujają się tak samo jak o siódmej rano jak wstaję do pracy.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sie wysypiac Kochanie. 4 godz to stanowczo za malo. Moze Ci palma pojsc jeszcze wczesniej niz blazenkom. -_-:no:bump


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.