Skocz do zawartości
tomm

morskie jednogatunkowe

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

jestem długoletnim akwarystą słodkim. trzymam obecnie piękne mekki i skalary plus służba sanitarna.

akwarium jedno/ dwu gatunkowe (pielęgnice) to standard do którego dojrzewa większość (mogę się mylić)

hobbystów słodkich z większym stażem. obecnie projektuję swój zbiornik morski. i tu pojawia się pytanie

na które z tego co widzę, odpowiedź będzie negatywna.

czy znacie przykłady zbiorników morskich nastawionych jedno/ dwu gatunkowo? zakładam, że w takich warunkach

łatwiej obserwować ewentualne zachowania godowe czy odchować młode ryby. dodam, że myślę o zbiorniku rafowym z rybami.

wiem, wiem, takie samoograniczenie to istny masochizm, biorąc pod uwagę bogactwo na rafie... podejrzewam, że sam nie pójdę w kierunku mono gatunkowej (ryby) obsady, jednak warto pogadać czy to ma sens.

może ktoś miał podobny pomysł, ale go nie zrealizował lub zna taki zbiornik? pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na obecność korali to już nie będzie jednogatunkowe :harhar:

Jeśli chodzi o trzymanie w baniaku jednego tylko gatunku ryb to raczej nie ma tutaj żadnych problemów. Na starcie dobrze wybrać sobie odpowiedni gatunek aby dobrać pod niego odpowiedni litraż.

Najlepiej wybrać gatunki stadne lub te proste w utrzymaniu. Z innymi raz, że będą problemy lokalowe bo konkretny baniak będzie wymagany to jeszcze dojdzie cena samych ryb i niezbędnego sprzętu.

Przypuszczam też że większości gatunków mogą być potyczki wewnątrzgatunkowe przy zbyt małym baniaku.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Są takie akwaria, np. z konikami. Albo z jakimiś drapieżnikami. Zależy czy pisząc gatunek masz na myśli tylko ryby czy też ryby + korale:) Ale akwarystyka morska różni się pod tym względem dość znacznie od słodkowodnej tym, że niewiele gat. da się rozmnażać w niewoli i sens tworzenia jednogatunkowych zbiorników jest wg. mnie dość niewielki:)Kiedyś ktoś miał pomysł na akwarium z jednym ukwiałem i błazenkami, może coś takiego? bo obserwacja zachowań godowych chociażby pokolców to chyba tylko w oceanie wchodzi w grę:) Moim zdaniem nie warto rezygnować z piękna rafy, na rzecz trzymania kilku rybek, bo obserwacja jak rosną koralowce, jak biegają różne robaczki itp. jest znacznie ciekawsza niż patrzenie się na 2 rybki :)

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cóż, pewnie wypowiedzą się tu mądrzejsi ode mnie ale widzę istotny problem z takim akwarium, przynajmniej z odchowaniem narybku - o ile zastosujesz odpieniacz - a raczej będziesz musiał (choć być może algescrubber da radę) to wybije Ci narybek. Prawdopodobnie dałoby radę utrzymać bez dodatkowych zbiorników któryś z morskich "pyszczaków" np. stado pterapogonów.

Ogólnie to fajny pomysł:) i będę obserwował Twoje poczynania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W duzych akwariach mozna zaobserwowac zachowania godowe pokolcow. A jeden szczesciarz obserwowal tarlo hepatusa juz w 700 litrowym baniaku. Mozna troche pogrzebac na forum MOFIB, bo chyba tam to widzialem.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.