Skocz do zawartości
Piostu

Wundermani w 30 litrach ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie szanowne grono.

Jako że woda ze skałką już miesiąc się kręci przyszedł czas na planowanie obsady do mikruska i powolne zasiedlanie szkiełka :)

Problem się tylko pojawił drobny, ponieważ skała zasiedliła się sama .... aiptasią :/:/

Po wsadzeniu skały do baniaka mieliśmy dwie ( nawet dorodne ) sztuki szklanej róży, jednak chyba to była mamusia i tatuś, bo teraz w zasadzie nie ma miejsca na skale gdzie nie znalazłoby się ich dzieci thumbdown.gif

co prawda są to maluszki tak po pół centymetra, ale są...wallbash.gif

W związku z tym zaczęliśmy się zastanawiać nad posprzątaniem tego bałaganu. Z tego co wyczytałem to najlepszym odkurzaczem byłaby wundermani, jednak boję się że nie spodobało by się jej u mnie z racji wielkości baniaka ( ~30 litrów ).

Swoja drogą podoba mi się ta krewetka i jeśli okazałoby się że może u nas zamieszkać, to zostałaby jedna sztuka.

Drugą rzeczą która mnie zastanawia to skład i liczebność ekipy sprzątającej która mogłaby zamieszkać w mojej kałuży. Sprzątać miała by co, bo właśnie zaczął się wysyp rudego glona ....

Jestem otwarty na wszelkie propozycje i liczę na pomoc i porady coffee.gif


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata wurdemanni jest za duża do takiego baniaczka, raczej Lysmata seticaudata by sie nadawała, rośnie o prawie połowę mniejsza.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedna wundermanke w mniejszym zbiorniku niz 30l i nie narzeka, nie zauwazylam rowniez by sie obijala czolkami o szyby. Pilnuje wlasnie aiptasi i tez jej to dobrze wychodzi :) A gdyby bylo jej zle to by wyskoczyla z akwarium jak to krewetki maja w zwyczaju (a akwa odkryte) :)


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie dlatego się zastanawiam czy dobrze by jej było. Z jednej strony czytałem że wundermanni to do baniaków powyżej 100 litrów, a z drugiej strony słyszałem o pojedyńczych sztukach w nanorafkach.

Nie wiem też jaką "wydajność" mają seticaudata w czyszczeniu baniaków z aiptasi, a wysypało tego u mnie naprawdę dużo..


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć Lysmata seticaudata są troszkę lepsze w koszeniu aipitasi, jednak z racji że są mniejsze to relatywnie potrzeba ich więcej.

Wundermanni natomiast samotnie ponoć nie bardzo kwapi się do jedzenia aipitasi.

Ja obstawiałbym seticaudaty bo będzie można dać z 2-3szt do 30 litrów i nie będzie im ciasno a swoje zrobią.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1 szt Lysmata kuekenthali w 25 litrach i świetnie poradziła sobie z dosłownie inwazją aiptasi. Nie rusza tylko dużych okazów, więc po prostu trzeba mieć krewecie cały czas, by trzymała ich populację w ryzach.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata seticaudata spokojnie nawet jedna starczy, ale myślę że dwie sztuki to max.

Lysmata seticaudata dorasta do ok 4 cm, a dorosły osobnik Lysmata wurdemanni ma ok 7 cm.

Jak je przygłodzisz to na pewno ci wszamają, ale później pamiętaj o ich dokarmianiu.

Jak są duże róże to można je uszkodzić i wtedy krewety na pewno się nią zajmą. Fakt że wywali zarodniki, ale małym różom krewetki nie dadzą urosnąć.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli mimo wszystko lepiej będzie dla zwierzaków, jeśli zamiast wundermanni zamieszka w mojej kałuży seticaudata.

Zatem lista mojej przyszłej ekipy sprzątającej na chwilę obecną przedstawia się następująco :

  1. Clibanarius tricolor X1
  2. Nassarius Snail X1
  3. Astrea Tecta X1
  4. Lysmata seticaudata X1

Wystarczy ( na baniak 30l ) czy Waszym zdaniem coś zmodyfikować question.gif


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze jedną seticaudata dał aby im raźniej było :p


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u nanokaczora - do mnie dzisiaj przyszły i już wskoczyły do baniaka :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - nanokaczor to "Best of Best " jeśli chodzi o krewetki :)


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z krewetkami to tak na prawdę zależy od konkretnego osobnika i tego, czy będziesz dokarmiał, czy nie.

Znam wiele osób, u których Wurdemani nie chyciła się w ogóle różyczek, a u mnie z kolei opędzlowała wszystkie w przeciągu 36godzin od wpuszczenia do baniaka. Teraz dokarmiam mrożonkami co jakiś czas i znoszę od znajomych skałki do obczyszczenia z Aptasii.

A co do wielkości to mam ją w kostce 35/35/36 ~44,2L i przy odpowiednio ułożonej skale nie ma wcale tam ciasno, a i ma 3 swoje ulubione kryjówki. ;).gif

Powodzenia życzę w tępieniu różyczek.thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Potwierdzam - nanokaczor to "Best of Best " jeśli chodzi o krewetki :)

Bez przesady - ja dopiero zaczynam. "Best of Best " jeśli chodzi o krewetki jest @Luis A M. Ja w porównaniu z nim jestem małą "kreweteczką".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady - ja dopiero zaczynam. "Best of Best " jeśli chodzi o krewetki jest @Luis A M. Ja w porównaniu z nim jestem małą "kreweteczką".

Bez zbędnej skromności proszę :)

W mojej osobistej hierarchii masz pozycję "Guru", a to z dwóch powodów :

1. Stan zwierzaka - w woreczku zobaczyłem zdrową, dużą krewecię, a nie jakiegoś skarłowaciałego horowitka, jak to czasami widywałem na giełdach słodkowodnych ...

2. Wiedza - w zasadzie nie ma pytania dotyczącego krewetek na które nie masz sensownej odpowiedzi ( czy to na PW czy w postach na forum )

W końcu tytuł do czegoś zobowiązuje :)


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W 2012 roku umiałem znacznie mniej. Przez 3 lata działo się bardzo dużo - było wiele udanych prób hodowli, było wiele niepowodzeń. Teraz mam znacznie większą wiedzę i możliwości [znacznie więcej miejsca] ale dalej nie uważam się za "guru".

L. wurdemanni w 30 litrach będzie miała trochę ciasno. Chyba ze w akwarium będzie podłączone do większego obiegu. Te krewetki to straszne żarłoki - jedzą dużo. A jak nie jedzą to żrą korale lub kolegów. W dodatku są dość delikatne. Sam w akwarium o objętości ok 40 l trzymam 3 takie krewetki. Ale ten zbiornik jest karmiony 2 razy dziennie suchym pokarmem i w dodatku codziennie wieczorem krewetki dostają łyżeczkę mieszanki owoców morza i mieszankę mrożonych skorupiaków. Baniak jest oczywiście podłączony do dużego obiegu - bez tego nie można mocno karmić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.