Skocz do zawartości
godeusz

Plaga brązowa, plaga zielona.

Rekomendowane odpowiedzi

Wielu akwarystów dostaje przysłowiowej białej gorączki walcząc z zielonymi glonami, cyjano, lub dino, widząc że ich wysiłek nie daje efektów.

Wiele na ten temat napisano, wiele istnieje recept na te plagi, bardziej lub mniej skutecznych.

Jedno wiadomo na pewno, niema na nie jednej, jedynie skutecznej metody .

Niema również jednej przyczyny która te plagi powoduje. Działać trzeba kompleksowo i aby to czynić skutecznie, to wroga trzeba poznać.

Podstawową pożywką zielenic czyli glonów zielonych jest azot, w postaci związków azotowych- azotynów i azotanów. Pozostałe minerały jak fosfor oraz makro i mikroelementy mają również istotny lecz mniejszy wpływ na ich rozwój. Bez zagłębiania się w cykl azotowy którego znajomość powinna być podstawą wiedzy każdego akwarysty, można powiedzieć że ograniczając azot, ograniczamy lub likwidujemy glony zielone i to jest prawda.

Najprostszą metodą jest utrzymywanie odpowiednio licznej populacji bakterii nitryfikacyjnych, poprzez stosowanie metod probiotycznych (wódka, paletki itp) oraz dbanie o jakość populacji, poprzez dozowanie starterów bakteryjnych.

Inaczej sprawa przedstawia się z sinicami –Cyjanobakterie, oraz z bruzdnicami- Dinoflagellatae. Są one trudniejszym przeciwnikiem a omawiam je wspólnie ponieważ bardzo często występują razem.

Cyjano są bardzo żywotne i najnowsze badania wykazały że mogły by żyć nawet na księżycu.

Jako pierwsze organizmy na ziemi zaczęły wytwarzać tlen i zaopatrzyły w niego naszą atmosferę. Tak szybko się rozwijają że potrafią w sprzyjających warunkach całkowicie opanować niewielkie akweny w ciągu kilku dni. Ich masa potrafi mieć tak duże ilości azotu i fosforu że w Chinach stosuje się je do użyźniania pól, ponieważ pozwalają zwiększyć plon ryżu o około 20%.

Dino z kolei, to szeroka rodzina bruzdnic występujących wszędzie gdzie tylko pozwalają na to warunki. Zooksantelle mieszkające w koralowcach też należą do rodziny Dino.

Choćby na przykładzie symbiozy koralowców, można zauważyć że przy większym zaopatrzeniu wody w mikroelementy i minerały np. podczas podmian, czy suplementacji, wzrasta tempo przyrostu zooksantelli w koralowcach. Większa zawartość związków fosforu i azotu również temu sprzyja. Przy odpowiednio silnym świetle, koralowce zaczynają pozbywać się nadmiaru rozwijających się zooksantelli. Podwyższona temperatura też temu sprzyja. Mamy wtedy rodzinę dino w wodzie i praktycznie wszędzie na dekoracji.

Niektóry próbują usuwać te plagi chemicznie nie zdając sobie sprawy że podtruwają również zooksantele w koralach.

Moglibyśmy pozbawić cyjano i dino podstawowego pokarmu jak to było z zielenicami.

Niestety nie jest to proste, ponieważ nie umiemy tego pokarmu selektywnie oddzielić, nie szkodząc np. koralowcom i innym zwierzętom. Cyjano np. nie mając do dyspozycji związków azotu potrafi pobierać azot cząsteczkowy z wody.

Najprościej by było pozwolić aby sinice opanowały zbiornik i wyjadły pokarm, potem zdechły z powodu jego braku. Wydaje się to wariactwem, ale z tego wariactwa wyrosła metoda.

Algaescrubbery, niezależnie od ich budowy stanowią tą metodę.

Kto je stosuje zapewne zauważył że na ich siatkach porastają glony zielone przemiennie z cyjano i dino. Rosnąc w A.S.( ponieważ mają tam lepsze warunki świetlne) wyjadają właśnie substancje odżywcze zubożając w nie wodę w akwarium. Skutek jest taki że w akwarium ich brak, lub są ich znikome ilości.

Zastanawiające jest to że obie plagi zarówno w algaescrubberach, a jak ich brak to w akwariach pojawiają się cyklicznie na przemian -raz jedno raz drugie.

O cykliczności tej pisałem już w poprzednich postach.

Biolog o nazwisku Redfield badał zależności wzrostu różnych glonów od czynników pokarmowych i odkrył że: jeśli w wodzie występuje dużo azotu a mało fosforu to istnieje sprzyjająca sytuacja do pojawienia się glonów zielonych. Przy odwrotnej kombinacji pojawiają się sinice.

Określił też granicę równowagi pomiędzy N i P i wyznaczył że gdy optymalna proporcja pomiędzy nimi wynosi 16/1 czyli N=16 do P=1 to w takim układzie istnieje stan równowagi, w którym nie ma sprzyjających warunków do rozwoju ani zielenic ani sinic.

Stworzył też tabelę z której odczytując ilości azotu i fosforu w wodzie, można stwierdzić czy istnieją warunki do rozwoju zielenic czy sinic lub czy osiągnięto stan równowagi.

Dostosowałem tą tabelę do naszych potrzeb, przeliczając dane z azotu i fosforu na ich związki azotany i fosforany których ilości uzyskujemy z testów . Usunąłem też liczby przeliczniki, przeciętnemu akwaryście zbędne, wstawiając w ich miejsce symbole graficzne.

W moim poście nie zawarłem recepty na obydwie plagi, lecz przedstawiłem materiał na którego podstawie początkujący akwarysta morski może sam sobie opracować swoja własną metodę walki z tymi plagami.

Własną i najlepszą , bo dostosowaną do warunków panujących w jego akwarium.

W tabelce-stosunek fosforanów po lewej- do azotanów u góry.

S- w takich stosunkach P/N występują: sinice (cyjano, dino) itp

Z- w takich stosunkach P/N występują: zielenice (glony zielone).

X- w takich stosunkach P/N występuje strefa wolna od obydwu plag.

post-9788-0-06791400-1334952042_thumb.jpg


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisane fajnie i latwo ale jesli ktos zaczyna z morszczyzna a chce cos o niej wiedziec wertuje posty i sobie znajdzie sam na to odpowiedz, tym samym po drodze napotyka na tematy obrzezne ktore tez go moga zainteresowac , w tym temacie jest to w jednym poscie :)

jesli gosc 8 razy pyta co to sa okrzemki , co to jest dino , i co to jest cyjano znajdzie sobie odpowiedz na forum tylko trzeba chciec :thumbsup: :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to poustawiales. Problem zaczyna sie, gdy od lat i NO3 i PO4 jest niewykrywalny, a sinice sie pokazuja. Mimo obydwu zerowych wynikow, proponuje w tym przypadku podnosic NO3. Tego moze naprawde brakowac.  

Mimo to dziekuje. :welcome: Redfield to madry czlowiek. Najgorzej, gdy wystepuja i sinice i zielenice a stosunek jest 0:0 lub 1:16... To wszystko nie jest takie proste i gdyby tabelki w skrajnych przypadkach tez dzialaly....

W kazdym razie, gdy parametry sa podwyzszone, to bym sie wykresu Redfielda trzymal, to dziala.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, jutro zrobię testy i zobaczę na co mam szansę w najbliższym czasie:) Zastanawiam się tylko jak do tego podejść mając w baniaku glony zielone - bo skoro one pochłaniają azot to "fałszują" jego ilość w testach, a co za tym idzie zmieniają się współrzędne w tabelce.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani – myślę że jest dokładnie tak jak mówisz.

Niektórym akwarystom, może w głowie się nie mieścić że jedni walczą z NO3 a drudzy dokładnie odwrotnie, jeszcze go podnoszą.

Wydaje się jednak że w takich przypadkach o których wspominasz tak właśnie powinno się postępować.

Tym bardziej że jak wspomniał poniżej cYg – wyniki mogą być lekko zafałszowane przez obecność już w akwarium tych plag i fosforu czy azotu może jednak troszkę tam być, mimo zerowych testów.

Niemniej jednak mimo że obydwa te związki maja decydujący wpływ na obie plagi to jak pisałem powyżej nie muszą one być jedynymi jej przyczynami.

Pozdrowienia.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.