Skocz do zawartości
Adam_Szczecin

Bordowe plamy i brązowy nalot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie i chciałbym zaznaczyć, że jest to bardzo ciekawe forum, a ja jestem początkujacym akwarystą morskim.

Niedawno (ok.4tyg.) założyłem nowy zbiornik - 450l na soli TM BioActif.

Jest tu ok. 40kg LS i ponad 20kg LR. Był dodawany BioDigest i woda z działającego zbiornika (40l).

4xT5 80W, 1 x aktynika, 2 x 15.000K i 1 x 10.000K

Muszę zaznaczyć, że nie miałem dojrzewania na zasadzie wysypu glonów itp. Wszystko przebiegało bez takich objawów. Światło było zwiększane od 1h do 10h. Zapala się najpierw jedna, a później druga belka.

Od kilku dni (5) są 3 miękkie, kilka grzybowieńców, 4 krewetki czyszczące, 2 czerwone i kilka ślimaków.

Grzybowieńce, 2 miękkie, krewetki i ślimaki czują się powiedziałbym świetnie, sacro się nie otwiera całkowicie i tylko czasami.

Woda kryształ. Odpieniacz odpienia ciemy płyn.

Już przed włożeniem ekipy "testującej" zaczął pojawiać się brązowy nalot. Częściowo go usunąłem = odessałem.

Nalot jak na zdjęciach.

post-14419-0-02923200-1336161795_thumb.jpg

post-14419-0-79418100-1336161790_thumb.jpg

Nie trzeba go szorować (próba na skałce), wystarczy przetrzeć i spłukać. Mam wrażenie, że po redukcji światła (wyłączyłem 15.000 i 10.000) ten brązowy nalot już tak nie powstaje.

Ale co to jest? Dlaczego powstaje? I czy to może aby nie jeszcze proces dojrzewania? Jak zadziałać, aby się tego pozbyć? Czy lepiej czekać jeszcze?

Zauważyłem, że zaczyna się pojawiać kępka glonu nitkowatego/kępki meszku.

Dodatkowo na skałkach zaczęły pojawiać się bordowe (krwisto czerwone) plamy - ich nie da się np. odessać. Ślimaki tego nie usuwają. Nie widzę żadnych bąbli.

post-14419-0-41989500-1336161785_thumb.jpg

I tu te same pytania jak wyżej.

Szukam na forum odpowiedzi od dwóch dni ale pewności nie mam.

Niecierpliwie czekam na komenatrze.

W testy się jeszcze nie zaopatrzyłem ale zaprzyjaźniony handlarz (na co biorę poprawkę) powiedział, że parametry są jak najbardziej ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałes dojrzewania no to masz :) po pierwsze KONIECZNIE KUP TESTY, bez tego błądzisz po omacku, po drugie poczytaj o dino, cyjano i okrzemkach, a po trzecie uzbrój się w cierpliwość :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałes dojrzewania no to masz :) po pierwsze KONIECZNIE KUP TESTY, bez tego błądzisz po omacku, po drugie poczytaj o dino, cyjano i okrzemkach, a po trzecie uzbrój się w cierpliwość :)

Dzięki ale nic mi nie pasuje. Czytałem, czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostawić więc komplet oświetlenia? Czy jak?

Chemiclean czy nie chemiclean?

Silikat-es czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie czy wode masz po RODI ?

Bo to mi wygląda na okrzemki i nic nie piszesz i cyrkulacji.

Tak jak Seb pisał poczytaj tyle ile możesz o dino, cyjano i okrzemkach.

A dojrzewanie się u ciebie dopiero zaczęło i jeszcze trwa więc nic nowego nie wkładaj do Baniaka.

I nie dawaj żadnej chemii do baniaka - niech dojrzeje

PS.

Te fioletowe to glony wapienne i jest to akurat dobry objaw.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że po redukcji światła (wyłączyłem 15.000 i 10.000) ten brązowy nalot już tak nie powstaje.

W testy się jeszcze nie zaopatrzyłem ale zaprzyjaźniony handlarz (na co biorę poprawkę) powiedział, że parametry są jak najbardziej ok.

Z mojego doświadczenia - odkąd świece mniej i wywaliłem 10000K problem znika,

a dwa ten handlarz to wróżek jakiś ? na jakiej podstawie twierdzi ,że masz dobre parametry ?


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te bordowe plamy które nie dają się usunąć to zapewne algi wapienne. Zostawić nie ruszać, to pozytywne zjawisko.

Chemię na razie zostaw w spokoju, jak nie chcesz mieć więcej kłopotów – czekaj i nie wpuszczaj na razie więcej życia.

Oświetlenie można zredukować na korzyść aktyniki.

Resztę powiedział Ci „Seb”

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Wiem, wiem, bez testów się nie obejdzie.

Woda - pewnie - RODI.

Cyrkulacja to 11.000l/h + pompa 1200l/h.

Najbardziej martwiły mnie te ciemnobordowe plamy. Moje 'wapniaki' są fioletowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolor wapiennych zalezy od wody i swiatla, tu nie masz sie czym przejmowac. Akwa jest mlode, i jeszcze musisz odczekac. Postaraj sie (jak napisano) o testy (Salifert, ewentualnie Tropic Marin) na Mg, kH, Ca, i NO3. Na PO4 radzilbym cos drzszego, ale tylko gdy bedziesz sie zabieral za sps-y. Narazie tak dlugo wygrywasz, zanim nie zakupisz pierwszej rybki. Im dluzej akwarium bedzie bez ryb, tym latwiej bedzie pozniej... :thumbup:

Ps: moze moglbys wypelnic "stopke", itd. To bedzie w przyszlosci duze udogodnienie, gdy nie trzeba bedzie sie za kazdym razem pytac o litraz, odpieniacz, swiatlo i inne takie glupotki :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.