Skocz do zawartości
raclaw1

HQI czy T5

Rekomendowane odpowiedzi

czy to prawda, że prz świetlówkach T5 nie ma refleksu świetlnego czy poprostu jest mniejszy bąć znikomy jak przy HQI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma. No, najwyżej znikomy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raclaw1 przy świetlówkach masz zbyt rozproszone światło żeby mieć refleksy chociaż podobno przy dużym zafalowaniu powierzchni udaje się jakieś zauważyć...

Pozdrawiam


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm,

powiem szczerze że nie zauważyłem przy akwarium żadnych dodatkowych refleksów nawet przy oswietleniu HQI, bo powierzchnia wody jest spokojna, więc w tym wypadku nie widzę różnicy. W 200l Malawi z świetlówkami mam "refleksy". tylko nie wiem czy to cienie ryb, czy kilku listków roślin falujących na powierzchni, czy typowe cienie spowodowane ruchem powierzchni przez kaskadę.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie - przecież uzyskanie refleksów to zero problemu!

(teraz taki mądry jestem, bo mnie Przemek oświecił).

Mam 4x24T5 i rzeczywiście niewiele tych rozbłysków było.

Wystarczył jednak mały tuning pokrywy i już wszystko pięknie pulsuje. Rozbłyski powstają wtedy, gdy "rzucimy" na powierzchnię wody jakiekolwiek żródło światła, dość skupionego. Ja połączyłem miłe z pozytecznym - podczas instalowania oświetlenia do refugium (w jednej z komór w panelu) część światła skierowałem na powirzchnię wody. Wystarczy ją lekko zafalować i już po dnie tańcują refleksy. U mnie jest to żaróweczka halogenowa 12V w oprawce. Wygląda cudnie.

Dodam jeszcze, że rozbłyski są tym silniejsze im dalej źródło swiatła od powierzchni wody.

Weź latarkę, zafaluj lustro wody i poświeć na powierzchnię wody z odległości ok. 50cm. Kopara opada :-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan daj jakieś zdjęcie tego rozwiązanie no i namiary na tą żaróweczkę, marka itp.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako nocne oświetleniemam 4 diody LED niebieckie. Dają światło dość skupione (zdaje się, że kąt snopu światła to zaledwie 25 stopni). W nocy baniak tętni życiem, wszędzie poświata "księzycowa", wszędzie tańczę niebieskawe bliki...Bomba:) (oczywiście wszytsko jest dość deikatne i sporo jest miejs ze spokojnym mrokiem) Jak sobie przyszłe ryby zechcą spokoju, będą się miały gdzie udać.

Kraszam, musze spróbowac z tą żaróweczką. Jakaś konkretna ta żarówka? Czy taka od oświetlenia sufitowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest taka:

1149-halogenik.jpg

Kąt świecenia ma bodajże 36stopni - po prostu taką miałem pod ręką. Pracuje w jednym w obwodzie z wentylatorem obudowy 12V. Wyszło to przez przypadek, bo zainstalowałem ją nad mini refugium w jednej z komór. Część światła wydostaje się jednak znad komory i tak są refleksy na dnie...

Wcześniej miałem dwie takie :

1149-zaroweczka.jpg

Były po chamsku wetknięte między świetlówki, bez odbłyśników, bez oprawki, bez niczego. Po prostu świaciły i to wcale nie kierunkowo - staniowiły po prostu bardzo jasne dwa punkty świetlne, ale efekt był niesamowity - porównywalny lub identyczny z HQI.

POnieważ liczę sie z każdym watem mocy i miałem problemy zprzegrzewaniem się wody (mam pokrywę) zdemontowałem je. Teraz gdy stuningowałem pokrywę o wiatraczek na pewno wrócę do tych punkcików swietlnych. Mój problem polega jednak na tym, że nie mogę zawiesić ich wystarczająco wysoko - pokrywa.

33% sukcesu to silne punktowe zrodło światła, nastepne 33% to spora odległość od lustra wody a pozostałe 34% to dobrze zafalowana (wręcz pomarszczona) powierzchnia wody. HQI bez zmarszczonej wody też nie da rozbłyskow.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak chcialem robic ale nikt nie powiedzial mi o jakie dokladnie haorenki chodzi. Dzieki Kraszan:) Ile to ma W?? Nada sie do tego halogenowa lampka biorkowa? Dodam jeszcze, ze uzyskalem w akwa slodkowodnym bliki przy... zarowce energooszczednej:) Masz moze fotki jak to wyglada w akwa? Albo filmik:D


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie! Filmik!

Założę dziś tą żaróweczkę i nakręcę krótki filmik...

Po wygaszeniu całego akwa i włączeniu takiego żródełka 20W to wygląda jakby po dnie płomienie biegały. Ale jak się włączy resztę swiatła to wtedy pozostają po prostu refleksy.

Zaznaczam, że lepszy efekt dały dwie żaróweczki (chyba po 20W) takie jak na tym drugim zdjeciu (one są wielkości paznokcia - dość powszechnie stosowane w lampkach biurkowych - koszt żaróweczki ok. 1,50zł - napiecie 12V, bierze spory prąd (przy 20W ponad 1,5A) i pieruńsko się grzeje więc uwaga na chlapiącą wodę).


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt - poważne ograniczenie ;-)

Mam to samo. U mnie świeci 4 x 24W = 96W zatem włączenie tych dwóch żaróweczek zwiększało ilość watów prawie o połowę. U Ciebie w takim razie zda egzamin jedna. Ja swojej nie mam włączonej cały czas - właczam ją na godzinę/dwie wieczorem, gdy mam czas usiąść przed akwa i podziwiać. Może to też być oświetlenie "szpanerskie" - jak ktoś przyjdzie. Trzeba też pamiętać, że taki halogenik daje bardzo podłe światło, które pewnie powoduje wzrost nieporządanych glonów, wiec nie ma co świecić nim cały czas. Ale na moment można kogoś oszukać, że ma się HQI ;-)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a nie lepiej jest, zamiast 40 Watt jakiegos swiatla o nie wiadomo jakiej temp. barwowej zamontowac HQI 70W wlasnie dla tych blikow swiatla?

Jezeli ktos sie liczy z kazdym Watem energii, to mozna odjac troche mocy z T5 a zamontowac wlasnie HQI.

To taki luzny pomysl do rozwazenia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piotr no tak jasne ze lepiej - ale jak ktoś ma pokrywe i nie chce mieć problemów z ciepłem to HQI nie jest opcją.

Zaciekawiliście mnie tym pomysłem z halogenkiem - jedyny problem że szperam i jak na razie znalazłem najwyższą temperature barwową 4000K i się nazywała... ultra cool blue hehe :)

Wie ktoś czy jest coś bliżej 10000K lub choćby 6500K?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o czymś takim?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=71200157

dało by bliki coś takiego? zauważcie że to niby ma 21W mocy z LEDów!!! to musi nieźle dmuchać

albo http://www.allegro.pl/show_item.php?item=71934997

zobaczcie na zdjecia jak daje ten 1W led!


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

[...]

Zaciekawiliście mnie tym pomysłem z halogenkiem - jedyny problem że szperam i jak na razie znalazłem najwyższą temperature barwową 4000K i się nazywała... ultra cool blue hehe :)

Wie ktoś czy jest coś bliżej 10000K lub choćby 6500K?

BLV/50W/6500K,http://www.blv.pl/index.php?p=whitestar, takie coś znalazłem i jakby dodać niebieskie diody, to kto wie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo sie machneli w tej trwalosci halogenku 10 W, albo faktycznie te 1200 godzin to dosc cieniutko.

10 godzin dziennie to daje raptem 4 miesiace swiecenia.

Mysle, ze pomysl z LED`ami wart jest praktycznego sprawdzenia. LED`y daja dosc kierunkowe swiatlo, wiec moze sie udac.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.