Skocz do zawartości
Szczepan

Światło po zaciemnieniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Koledzy lub/i Koleżanki podpowiedzcie jakie maksymalne okresy świecenia po zupełnym 72 godzinnym zaciemnieniu pozwolą na bezpieczny powrót

do 12 godzinnego świecenia? Korale, szczególnie LPS były w słabej kondycji przed zaciemnieniem (powód: dino) dlatego chciałbym aby dostały jak

najwięcej światła - jednak bez natychmiastowego powrotu plagi.

Oświetlenie 3X T5 24W w tym jedna aktynika. Zbiornik 80l netto.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reguły nie ma. Najpierw normalnie odsłoń akwarium. Z zewnątrz niech docierają promienie słońca. Ja na Twoim miejscu włączyłbym najpierw jedną świetlówke na pare godzin i tak zwiększał natężenie. Na dzień drugi włącz dwie na kilka godzin. Trzeciego dnia wszystkie na kilka godzin a czwartego już normalnie. Wydziwiam ?!


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie - nie wydziwiasz :) Dzięki za odpowiedź. Technicznie nie ma problemu - mógłbym tak zrobić, ale obawiam się czy to nie byłby zbytni hardcore. Sprawdzałeś takie rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od 1h, każdego następnego dnia 1h dłużej (najlepiej o pół godziny rano i wieczorem). Samą aktyniką możesz świecić dłużej.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kolego. Z tego co czytałem to jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie - biorąc pod uwagę powrót plag. Obawiam się tylko o stan korali - do pełnego "świecenia" powróciłbym dopiero po 10 dniach. Jednak jeżeli nikt nie przedstawi przetestowanej szybszej metody - to zrobię tak jak piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zwalczałem dino właśnie w taki sposób. Z bardzo osłabionymi koralami może być różnie, ale plaga je dobije tak czy inaczej. Większość obsady u mnie przetrwała, miałem mały nawrót po jakimś czasie, ale zniknął bezpowrotnie już po jednym dniu bez światła. Oczywiście stan wody i krzemiany sprawdziłeś, masz pewność, że to nie okrzemki?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest OK. Na wszelki wypadek moczy się spora ilość Silicate Clear Sery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Różnie to jest, sam przez pół roku bawiłem się z dino.

Pierwsze kilka razy robiłem tak jak napisał @kapuhy, zaczynałem od 1h tylko niebieskich ledów, potem wydłużalem codziennie o 1h, po 6 dniach dodawałem białe ledy również po 1h...

Tylko po to żeby dino wróciło zanim jeszcze doszedłem do pełnego cyklu.

I tak parę razy, ani korale nie rosły, ani nie można było cieszyć się zbiornikiem.

Innym razem zaciemniłem na 72h, zrobiłem sporą podmianę z hardkorowymi dawkami zeobaku na mini restart zbiornika w styczniu i natychmiast wróciłem do pełnego świecenia.

Dino pojawiło się dopiero teraz w maju i tylko na skałkach które leżały suche w schowku,

a użyłem ich jako podstawek pod nowe korale.

Czekałem myśląc że te kawałki dojrzewają, ale po czasie całkiem zarosły brązowym glutem i zaczęły pojawiać się ciągnące pęchrzyki. Wywaliłem tą skałę z akwarium.

Wydaje mi się że walka zaciemnieniem jest dobra. Ale gdy dino zacznie się pojawiać to od razu walisz od nowa 72h zaciemnienia. W końcu się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.