Skocz do zawartości
Topielec

Estetyczna szyba nakrywowa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy używa ktoś szyb nakrywowych na swoim akwarium? Zastanawiam się, czy opcję z akwarium przykrytym szybą można wykonać w estetyczny sposób.

Każdy wie, że akwarium OW najpiękniej wygląda otwarte. Niestety nie zawsze można je takim zostawić - np. otwarte akwarium stojące w publicznym miejscu byłoby zbyt wielką pokusą dla myślących inaczej, by czegoś dolać do środka itd. Pokrywa z kolei ujmuje wiele z estetyki i dodatkowo uniemożliwia zastosowanie jakiegoś bardziej wyszukanego oświetlenia.

A jakby tak dorobić szybę nakrywową na wymiar akwarium, tak aby chowała się ona w krawędziach akwarium, trzymając się na wklejonych jak najmniejszych podpórkach i zamykając akwarium w sposób taki, że tafla szkła nigdzie nie wystaje, tylko ładnie zgrywa się z resztą szyb.

Czy ktoś ma to rozwiązane w ten sposób? Chciałbym zobaczyć, jak takie rozwiązanie się prezentuje, dlatego z góry dziękuję za fotki.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze glownym problemem szyb przykrywowych nie jest estetyka, a zmniejszone chlodzenie poprzez parowanie oraz ograniczenie swiatla docierajacego do zbiornika.

W slodkowodnym akwarium natomiast stosuje zwykle szyby nakrywowe lezace na wzmocnieniach i uwazam ze jest to ladniejsze rozwiazanie niz fabryczne, plastikowe pokrywy.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosteczki aquaela są z takimi szybami

IMG_0121m.jpg

Jeżeli baniak będzie bez sumpa, to problemy z chłodzeniem latem gwarantowane...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że zbiornik będzie stał w klimatyzowanym pomieszczeniu, wtedy sprawa wysokiej temperatury odpada. Chodzi mi bardziej o kwestie stricte estetyczne. Rozwiązanie w kostkach aquaela jest właśnie czymś, co mam na myśli, tylko na większą skale i o ładniejszych podpórkach niż te z plastiku. Chciałbym zobaczyć duży zbiornik z takim rozwiązaniem, zanim sam się na taki zdecyduję. Rozumiem jednak, że ciężko mi będzie taki projekt znaleźć u kogoś, bo zwykle wyklucza to sprawa grzania się wody.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedziesz mial caly czas zaparowana szybe od dolu i bedzie sie tam woda sklaplac , nie wyglada to ladnie , sprawe z grzaniem juz znasz.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym jednak nakrycie zawsze bedzie ograniczac wymiane gazowa = natlenianie wody poprzez ruch tafli (przy okazji to tez chlodzenie);

p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek taki, że w miejscu publicznym najlepszym rozwiązaniem jest pokrywa lub jakaś zabudowa "custom built".

Edytowane przez Topielec (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A opcja z otworem w szybie i estetycznie zamontowanym wentylatorkiem wyciągającym?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła myśl warta zanotowania :) Ciekawe czy jedna sztuka zrobiłaby robotę.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku istnienia mam zakryte swoje akwarium. Na ramkach nakleiłem kilka takich gumowych guzików z OBI. Z góry się kurzy, z dołu woda paruje. Trzeba czyścić niestety, zacieki i tak zostają. Szparka między szkłem a nakryciem to około centymetra. Nie zauważyłem aby ryby się przyduszały z powodu braku mieszani się tlenu i wody. Mam odpieniacza w zasadzie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.