Skocz do zawartości
CNCRob

Refugium, algae scrubber czy cos innego?

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie popracowalem nad moim sumpem i jestem w stanie zrobić dodatkowa komore. Tylko czy warto? Myśle nad zrobieniem małego refugium lub algae scrubbera. Co lepiej? Czy jakieś inne propozycje? Chciałbym aby mi to pomagało w przyszłych walkach z glonami lub wręcz uniemozliwialo ich pojawianie się.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz to i to zastosować. U kolegi krzlew widziałem chyba najprostszy algascrubber.

Pompa, rura w góre z zaworkiem, kolanko, druga prosta rura rozcięta z jednej strony. Zaślepka. W to rozcięcie wsadzona siatka. Po tej siatce spływała woda a na siatce algi. Oczywiście oświetlenie. Sporo miejsca to nie brało. W tej samej komorze możesz umieścić refugium i nawet na tym samym oświetleniu jechać.

Osobiście mam refugium. Jesli glony rozrastają się to znaczy, że "jedzą" i dobrze się mają :) zielonych glonów prawie, że brak.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuje :) poczekam moze wypowie się ktoś jeszcze z jakimś pomysłem ale chyba nad czymś takim jak napisałeś podzialam. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobisz AS to już refegium ci nie pójdzie bo wszystko czym się żywią glony wsyśnie AS i glony w refegium ci padną co ( w zależności od gatunków glonów ) może nie być ciekawe dla baniaka. Natomiast DSB może funkcjonować zarówno z refegium jak i AS.

Jeżeli masz odpieniacz i go używasz to polecam refegium


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz mam i to nie wiem czy nie za bardzo przewymiarowany bo schuran 120 na mój obieg 300l wody. Chociaż narazie mało wyrzuca. Wolał bym refugium osobiście bo mam mały plan spróbować w nim przy okazji chodowli zooplanktonu.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam refugium , a czy warto ?

na pewno warto pobawić się w zielone i zobaczyć co dzieje się w akwarium :thumbsup: , na pewno nie rozwiąże Ci to przyszłych walk z glonami lub wręcz uniemozliwialo ich pojawianie się bo wtedy samo w sobie by nie zaistniało


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam refegium - świetnie wyciąga No3 i Po4 i całe się rusza - życie


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumujac na chlopski rozumujac to które glony wygrywają walkę o pokarm, wyższe w refugium czy te niechciane w zbiorniku głównym? Jest jakaś zależność?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) wiem ale tak z ciekawości próbuje ugryźć ten temat. :) bo mnie zaciekawil. Jesli glony z refugium by wygrywały to praktycznie te drugie nie miały by z czego żyć lub odwrotnie.

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie bedzie warunków do rozwoju to żadne glony nie będą rosły

algi z refugium jakoś w minimalnym stopniu oczyszczą wodę,nie jest to złoty środek lecz naturalny,gdybyś do 100 litrowego akwarium miał podpięte 5 m kwadratowych refugium to byłoby ok,ale zooplankton żyjący w tym refugium na pewno poprawi jakość zbiornika


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez ekipy glonożerców marne szanse na całkowite wyeliminowanie glonów w zbiorniku. Algae Scrubbers na pewno działa sprawnie, a czyszczenie raz w tygodniu może trwać ok. 10 minut. Filtr pracuje bezszelestnie, nie licząc pomp. Teraz za oceanem testują nowe rozwiązanie - UAS - być może jeszcze leprze. Jestem w trakcie kompletowania materiałów i też będę robił testy.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumujac na chlopski rozumujac to które glony wygrywają walkę o pokarm, wyższe w refugium czy te niechciane w zbiorniku głównym? Jest jakaś zależność?

Zależność jest taka, że jak pogorszy Ci się stan wody ( lub podczas dojrzewania zbiornika ) to pojawia się wykwit cyjano, dino i innych brzydactw. Gdy parametry są ok to właśnie glony wyższe przebijają się i utrzymują się i nie dają warunków dla rozwoju tamtych. Glony w sumpie to już nie są jednokomórkowe glony. Jak wspomniał Yarcio wyciągają z wody fosforany i No3. Wyglądają ładniej i nie są objawem złego stanu wody.

Docelowo mają wygrać wyższe czyli refugium. Tam też życie tętni.

Jak masz myszy w domu to pozbywasz się ich a dla bezpieczeństwa kupujesz kota.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez ekipy glonożerców marne szanse na całkowite wyeliminowanie glonów w zbiorniku. Algae Scrubbers na pewno działa sprawnie, a czyszczenie raz w tygodniu może trwać ok. 10 minut. Filtr pracuje bezszelestnie, nie licząc pomp. Teraz za oceanem testują nowe rozwiązanie - UAS - być może jeszcze leprze. Jestem w trakcie kompletowania materiałów i też będę robił testy.

UAS ??? CO MASZ NA MYŚLI ???

Może USA ? :thumbsup:

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upflow Algae Scrubber (UAS). Jest to odwrócony AS, polega na tym, że siatka (ekran) jest zanurzona w wodzie i od dołu opływają ja pęcherzyki powietrza. Powietrze spełnia dwie funkcje: wspomaga wzrost glonów; powoduje ruch wody w okół glonów - tzw efekt 3D. Glony na siatce nie mają stref martwych, czyli bez dostępu światła i wymiany wody.

UAS

Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale do karmienia zamykam zawór od pompy obiegowej i z komina schodzi woda. Mogą się glony przesuszać. Mam zamiar wstawić do sumpa i wykonać na wzór tego gościa.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczyna robic sie ciekawy temat :) dzieki wszystkim za rady. zakladam refugium :) nawet jesli niewiele pomoze w systemie to dla samych glonow i robali bede je mial :) moze z czasem dodam jakis nowy element wiec jak cos wynajdziecie to jestem gotow na pomysly :):thumbsup:


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję glonoskrobaczkę.Nie wiem jak refugium ma się do plag typu : dino,cyjano,ale wiem,że glonoskrobaczka sobie z nimi radzi.Używam najprostszego scruberra wg projektu Godeusza i właśnie dzięki temu się pozbyłem powyższych plag.Zrobić taki scrubber to naprawdę nic trudnego.Używam go od 6tygodni bez odpieniacza i na razie daje radę.Wspomnę tylko ,że glonów miałem pełno,a teraz praktycznie jest czysto.Karmię ok 4 kostek mrożonek dziennie.


Kupię: Ricordea - kolor pomarańczowy,różowy,czerwony,niebieski , Favia-Favites

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob a ile masz miejsca na to refugium ? Tak z ciekawości pytam.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić komore 30x37 cm wysokość wody 31cm. Czy z tego cos się uda zdziałać?

Pines czy mógłbyś mi podeslac kilka fotek tego?

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mniejszą komore i wygląda dobrze i sprawuje się.

Ja mam 34x29. Glonów na 15cm. Oświetlenie 8W i przy tej wysokości starczy. Do samego dołu powinny dochodzić promienie światła. Ty masz 31cm komore, hmmm... może DSB ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ale mam jakieś obawy przed DSB


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.