Skocz do zawartości
giant19s

Dziwna krewetka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dzisiaj zauważyłem, że jedna z moich krewetek seticaudata dziwnie wygląda i trochę nieswojo się zachowuje.

Zazwyczaj obie siedzą schowane, dzisiaj jedna ciągle siedzi w narożniku na widoku i "potrzęsuje, podruguje" się cała co jakiś czas. Zauważyłem że przedni odcinek głowy ma zawinięty do tyłu tak jakby jej ktoś głowę ukręcił, jednakże przednie nogi i szczypce są na swoim miejscu. Tylko przednia część głowy z czułkami jest tak dziwnie zawinięta.

Poniżej daję zdjęcia. Wybaczcie jakość ale nie mam nic lepszego w domu.

Z60Vr.jpg

5Yd9p.jpg

Czy to objaw nieprawidłowej wylinki? Chociaż nigdzie nie widziałem starego pancerzyka

A może to początek wylinki to ten nienaturalnie wygięty przód to stary pancerzyk zadarty pod górę?

A może to jakiś uraz w wyniku kontaktu z... falowniekiem czy debeliusem?

Ktoś ma jakieś pomysły?

Mam nadzieję że to nic poważnego i przeżyje :crybaby:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie dziwnie wygląda; jesli przyjmuje pokarm to wyżyje, bez względu na to, co jest przyczyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Lysmata kuekenthali tak robią jak przechodzą wylinkę i mają tak do doby po niej :)

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to rano i jak do tej pory krewetka nadal dziwnie się zachowuje... siedzi w jednym miejscu i podryguje. Niczego się nie boi, nie ucieka, nawet po dotknięciu przesuwa się tylko w bok tak jak gdyby nigdy nic.

Co po jedzenia to narazie trudno mi powiedzieć... rano jakoś nie specjalnie miała ochotę na jedzenie... nie rzucała się tak jak cała reszta krewetkowej ekipy.

Z racji tego "urazu" że tak powiem krewetka nie posiada czułek i chyba dlatego zachowuje się tak dziwnie...

Jeśli to faktycznie część wylinki której nie może sobie sama ściągnąć to może trzeba jej pomóc jakoś?

Oby wydobrzała :crybaby:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja nigdy nie widziałem czegoś takiego.

Jakie masz parametry - NO3, PO4, Ca, Mg, kH?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3, PO4 trochę ponad normą (ciężko utrzymać je na poziomie zerowym)

KH - 8

Reszty nie mam aktualnie czym zmierzyć

Z tego co właśnie zaobserwowałem to chyba efekt nieukończonej wylinki. Krewetka wywija tymi swoimi "rączkami" i udało jej się oderwać kawałek jak się okazało starego pancerzyka którego spałaszowała. Teraz kombinuje jak zahaczyć szczypcami to co zostało na czułkach.

A więc jestem dobrej myśli że rano będzie już wszystko w normie.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz probowac jej pomoc sciagnac, ale z mojego doswiadczenia z krewetkami slodkowodnymi wynika ze niedokonczona wylinka konczy sie smiercia jesli juz krewetka stwardniala a wylinka jest nadal na niej. no a to wygiecie to efekt problemow przy wylince i jesli uda jej sie orzejsc nastepna wylinke to sie po niej wyprostuje ;)


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapnia nie mam czym zmierzyć.

Z chęcią bym jej pomógł ale nie dość że nie bardzo mam pomysł jak ją złapać, to jest tak mała że bardziej będę się bał o to aby nic jej nie zrobić.

Ta resztka została tylko na czułkach z tego co dostrzegam. Głowa i reszta jest całkowicie uwolniona także może się pożywiać. Ciągle jednak widzę jak podryguje i kombinuje jak pozbyć się tego co zostało...


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie ruszaj jej bo ją zabijesz.

NO3 powinieneś mieć poniżej 10 mg/l - jeśli jest wyżej - to jest bardzo źle. Jeśli jest poniżej 10 mg/l to może być ale będzie dobrze jeśli będzie poniżej 5 mg/l.

Po4 jest łatwiej wyciągnąć - wystarczy kupić adsorbent i testem sprawdza się wtedy tylko czy adsorbent działa. Adsorbent nie wyciągnie PO4 do zera - chemia mu na to nie pozwala.

Możesz raczej mieć za mało magnezu. Krewetki są bardzo czułe na jego brak i szybko go wyciągają z wody. Wiele soli ma za mało magnezu. U mnie tam gdzie mam krewetki magnez spada błyskawicznie - stężenie spada mi o jakieś 200 mg/l w tydzień a wapń i kh prawie wcale.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano wygląda już lepiej. Pozbyła się prawie w całości resztek z czułek. Nie zmienia to jednak faktu że wykrzywienie pozostało, nie tak mocne ale jest. Krewetka urzęduje po skałach i podskubuje to co rośnie więc myślę że przeżyję.

NO3 jest poniżej 10 PO4 wykrywalne ale jest.

Testu na magnez nie mam. Zbliża się podmiana więc ewentualny brak magnezu powinien się poprawić.

W całym baniaku są tylko 3 krewetki, możliwe że tak bardzo wyciągają magnez?

Polecisz jakiś suplement aby w razie czego podnieść magnez?

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Podmiany tam rób co tydzień po 5l, w 30l nie ma sensu przepłacać za suple.

Przy okazji wyciągniesz NO3 i PO4. Widać że masz sporo jakiegoś badziewia na szybach, musisz podciągnąć parametry.

Jak masz takie wartości jak podałeś to te wszyskie purigeny i phosy są już dawno do wymiany.

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany zawsze idą po 5 litrów raz w tygodniu mniej więcej.

Po szybach niestety zawsze kręcą się jakieś malutkie zielone glony co prawda tylko punktowo ale są. W większości to szyby (tylna i jedna boczna) pokryte są algami. Sól była zbyt bogata i miałem duże problemy z utrzymaniem stałych parametrów. Obecnie poszła już pierwsza podmiana na nowej soli i widać efekty bo wszystko z szyb ucieka i pozostają tylko algi.

Purigen i reszta wkładów mają niecałe 2 miesiące więc powinny być jeszcze OK... tak myślę.

Ostatecznie krewetka zrzuciła całość wylinki. Podgięcie czułków pozostało co jak widzę utrudnia jej trochę orientację w terenie. Podczas karmienia wyłapuje pokarm więc będzie żyć. Choć czuje się chyba trochę nieswojo z antenkami w górę a nie do przodu.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy podajesz jod ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.