Skocz do zawartości
Waldemar Żak

Hałasujący odpływ z komina

Rekomendowane odpowiedzi

Po uruchomieniu zbiornika (na słodko - jeszcze :) ) przeraził mnie hałas dobiegający z zasysającej a wręcz siorbiącej rury odpływowej 40mm. Komin ma wymiary 10x16cm a w dnie zostały wywiercone dwa otwory 40 mm. Jeden jako odpływ a drugi jako rewizja. Komin ma być wypełniony biobalami z tąd rura odpływu jest tak któtka jak to możliwe. Nie wiem jak sobie z tym hałasem poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby nie siorbało i 'ssało', musisz zapewnić odpowiedni poziom wody w kominie nad rurą odpływową. potrzebujesz do tego zaworu na tej rurze właśnie :) część bioball'i będzie wówczas zanurzona w wodzie (około 5 cm wys. słupa bioball'i) - ale to nawet dobrze, bo komin będzie wtedy ciszej pracował :)

jeśli chodzi o bioball'e AM, to ich średnica pozwala na 'wejście' do rury fi 40 - niezbędne zabezpieczenie rury odpływowej!

p.s. jeśli wprowadzisz do wypełnionego bioball'ami komina wężyk + pompka powietrza /pompka na zewnątrz :) - chodzi o dodatkowe powietrze/ zwiększy to znacznie wydajność pracy zraszacza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zawór na rurze odpływowej naturalnie mam a właściwie dwa ponieważ zasilenie skimera jest właśnie z powrotu. Myślałem nad tym poziomem w kominie i wydaje się rozwiązaniem ok tyle że niesłychanie ciężko jest ustabilizować ten poziom. Przeprowadziłem próby na pełnym kominie - i tu miła bezgłośna praca :) bajka. Rozwiązanie rodem z twojej stronki Janku:) Z tym że w takim przypadku strace komin i jakieś 10 litrów dodatkowej filtracji. Dodatkowej bo w sumpie również będzie około 30 litrów.

Kolejną sprawą która mnie zastanawia jest ilość przelewającej się wody. Mam tylko jedną pompę gł którą jest AM OR3500. Wiem że cyrkulacja musi być większa w zbiorniku ale czy przepływ jest wystarczający dla zbiornika 576 l brutto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz dwie opcje:

1. powalczyć z ustawieniem poziomu wody w kominie :)

2. zrezygnować z bioball'i w kominie :)

ad.1 - nie jestem tego pewien ale OR 3500 nie jest wrażliwa na spadki napięcia w sieci, więc w sumie nie powinno być ciężko z ustawieniem poziomu - dwa, trzy dni i ustawisz :) :)

ad.2 - osobiście lubię złoża zraszane, jednak komin byłby u mnie ostanim miejscem gdzie upakowałbym bioball'e :con no i - jak sam piszesz - komin bez nich jest cichy jak śpiące niemowlę :) Twój wybór.

odnośnie pompy głównej cyrkulacyjnej trudno o jednoznaczną odpowiedź/radę :| jedni powiedzą, że to dość i resztę załatwi cyrkulacja wewnętrzna, drudzy, że przydałaby się jeszcze jedna OR 3500... najlepiej pójdź na kompromis i na poczatek zostań przy jednej pompie. technicznie zapewnij jednak sobie możliwość ewentualnej w przyszłości dostawki drugiej pompy jeśli zajdzie taka konieczność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Odpowiedź 1 faktycznie :)

A co do 2 to faktem jest że mam dość miejsca w sumpie gdzie może bardziej hałasować złoże zraszane. I w tym momencie stała się mało potrzebna rewizja i dwa otwory w dnie:blush ale kto nie popełnia pomyłek? Myślę że pozostane przy rozwiązaniu cichy zalany komin i tyle. Bezpiecznie bo nic się nie rozjedzie w swoich ustawieniach i cicho - to już sprawdziłem. Dzięki za utwierdzenie mnie w decyzji.:) A jeżeli chodzi o jeszcze jedną pompę to nie ma problemu bo miejsca jest na kolejnych 5 :) mam osobne pomieszczenie w którym stoi zbiornik.

Ale to nie koniec pytań wynikających z niewiedzy mojej zresztą :)

Ile powinno przepływać wody przez odpieniacz jeżeli jest zasilany z odpływu. Jak dostosować przepływ aby jego praca była optymalna? Nie chodzi mi o regulacje tylko o ilość przepuszczonej wody przez skimer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.