Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak mnie naszło ostatnio że może makroglony w akwarium rafowym wcale nie są takie niefajne. pooglądałem sobie różne baniaki gdzie trochę "zielska" jest i zacząłem się zastanawiać czy nie zastosować jakiś ładnych makroglonów jako naturalnego czyściela w moim bagienku. Wiem o Algaesrubberach, znam metodę z refugium ale na żadne z tych rozwiązań nie mam miejsca w szafce. Pozostaje mi wprowadzenie alg do środka. Wiem o konieczności częstej przycinki, wiem o konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu NO3 ale to czego nie wiem to jakich gatunków szukać i gdzie:) Zależy mi na czymś na czym można oko zawiesić i będzie sobie w tyle baniaka spokojnie falowało i nie stanowiło jakiegoś wielkiego zagrożenia dla tego jak baniak ma w przyszłości wyglądać. Ma ktoś może jakieś pozytywne doświadczenia (i te estetyczne i te "biologiczno-chemiczne) w swoim baniaku? Moje brązowe glony ze skały i pisaku powoli schodzą ale chciałbym uniemożliwić (lub przynajmniej b. utrudnić) powrót w przypadku jakiegoś mojego błędu w obsłudze baniaka.

Mogę prosić o jakieś propozycje gatunkowe i/lub czego powinienem bezwzględnie unikać?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dość obficie rośnie rhodymenia. Jest całkiem ładnym, czerwonym glonem, ciekawie wygląda rosnąc na szybie czy małymi kępkami wśród korali. Z wody co swoje na pewno wyciąga - NO3 mam na niemierzalnym poziomie, PO4 na bardzo niskim, po części jest to na pewno zasługa glonu. Niestety jest też ciemna strona - przy rwaniu nadmiaru rhodymenii łatwo porozrywać "liście" na kawałki, które latając po baniaku trafiają na skałę, na pompy itp. Całkowite usunięcie rhodymeni z takich miejsc jest bardzo trudne, ten glon potrafi porządnie napsuć krwi. Nie sprawdzałem jeszcze, czy pokolcom pasuje dieta z tego gatunku, więc lepiej przemyśleć wprowadzanie rhodymenii do baniaka.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie rhydomenia albo coś podobnego niestety zarosło praktycznie całą skałę i tłumi korale, które jej ustępują :( Dziadostwa nie nadążam usuwać, a i tak nie da się tego usunąć do czysta ze skały. Założyłem właśnie panel na refugium i zamierzam wypowiedzieć temu wojnę glonem spaghetti, ale muszę najpierw go skądś pozyskać. Także każdy kij ma dwa końce.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, wiem że to może być niebezpieczne ale może są jakieś gatunki które nie podwajają populacji w tydzień:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak powiedzialem masz u mieCaulerpa racemosa var. turbinata

Caulerpa prolifera oczywiscie jak jesze chcesz


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzięki Panowie, wiem że to może być niebezpieczne ale może są jakieś gatunki które nie podwajają populacji w tydzień:)

Jak nie będą "podwajały" to znaczy że nie rosną.

Skoro nie rosną to znaczy że przegrają z tymi których chcesz się pozbyć :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapitan: Nie, no rosnąć maja rosnąć. Tak napisałem bo nie wiem jak to szybko normalnie rośnie a słyszę, ze potrafią rosnąć szybko:)

@Marcin, dzięki jutro zadzwonię w tej sprawie:)

@zielony mintaj: a wiesz może gdzie je można dostać wysyłkowo?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.