Skocz do zawartości
Eliasz

Prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

W pracy posiadam 700 l akwarium plus sump 225 l, na sprzęt składają się:

1. oświetlenie - lampa HQI 400 W, 2 świetlówki 25 W 85 cm,

2. odpieniacz ATI 58 cm wysokości z pompą z wirnikiem igiełkowym,

3. pompa obiegowa to Hilea (nie jestem pewien pisowni) 6950,

4. pompki cyrkulacyjne Aquabee UP 200,

5. lampa UVC 36 W,

6. żywej skały ok. 60 kg może trochę więcej,

Zbiornik ma prawie 2 lata, początkowo był serwisowany przez firmę, która go założyła jednak efekt serwisu był w sumie jeden - przepływ pieniądza, cała skała pokryta jest długimi glonami o kolorze brudnozielonym, które ciągle narastają pomimo czyszczenia. Ze zwierząt mamy 3-4 niewielkie ukwiały, jedną gąbkę i 4 rybki, wśród nich mandaryn, który nie wygląda na zabiedzonego. Gdy były korale serwisanci poradzili nam dodawanie jodyny w celu uzupełnienia jodu, co było dodawane do wczoraj przez długi okres. Jak pozbyć się tych glonów, co zmienić - sytuacja trwa już kilka miesięcy. W moim akwarium w domu nie mam takich problemów, więc co źle robimy. Pomiary wody przekażę, jak tylko zostaną one sporządzone, jednak z poprzednich nie wynikało nic niepokojącego. Proszę o sugestie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem specem ale ja bym do takiego akwarium kupił sporą ekipe czyszczącą i podwyższył kh jak masz za niskie


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak glony to NO3 wypadaloby zmierzyc.

Nic nie napisales o czestotliwosci podmian wody.

Jakie wymiary akwa? Bo 1x400W to sporo swiatla w jednym miejscu.

Swietlowki 80 cm dlugie. To sa T5???

60kg LR w 700 litrach - nie jest to duzo. Moze wlasnie skala nie wyrabia NO3 do N2 przerabiac.

Jak mandaryn "trzyma linnie" to moze akwarium jest przekarmione? Macie jakiego pokolca do zjadania glonow?

A tak z ciekawosci, jaka firma tak wspaniale serwisuje zbiornik?

Zbiornik tak wygladal w okresie serwisowania przez firme? Czy podupadl jak przestali sie nim zajmowac?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma wymiary 100*70*100(h) cm, problemy zaczęły się w trakcie ich serwisu, co było jednym z głównych powodów naszego rozstania. Serwisowane było przez ATA spółkę z o.o./Rafa.pl

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys jedna murene 60 cm (fotka na mojej stronie-adres w stopce) w akwa 300 litrow. Oraz 45kg LR. Bakterie nitryfikacyjne owszem, radzily sobie z ta iloscia amoniaku, ale denitryfikacyjne juz nie.

Efekt byl taki, ze zeby zmierzyc poziom NO3 wode z akwa musialem rozcienczac 1:50 z woda RO, aby w ogole jakikolwiek test mogl to zmierzyc. Po pomnozeniu wyniku x50 wynik wychodzil jakis kosmiczny - ale raczej prawdziwy.

Bo gdybym hodowal kroliki, to moglbym im glony garsciami wyrywac z akwa.

Murena byla nawet fajna, ale za posrednictwem Allegro :D i odpowiednia oplata znalazla nowy dom.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy więc na pomiary. Trzeba też sprawdzić działanie filtra RO TDS-em. Poznać metody dozowania wapna, magnezu itd. Jakie ryby tam żyją i czy nie są przekarmiane? Żeby jednak profesjonalna firma nie mogła stwierdzić w czym tkwi problem? Ile w sumie trwał serwis tego zbiornika przez "Rafę"?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja (oprócz tego co pytają koledzy) jeszcze zapytałbym o cyrkulację ile l/h?

Myslę Eliasz, że wspólnymi siłami wyciągniemy twój zbiornik na prostą ale musisz nam podrzucić tę garść informacji.

pozdr


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tego rodzaju glonach przedewszystkim sprawdził bym poziom żelaza i krzemu w zbiorniku, zwłaszcza jeżeli budynek w którym stoji zbiornik ma własne ujęcie wody.

Czesto przy duzych stężeniach Fe RO sobie nie radzi, i jest to powodem pojawiania sie glonów nitkowatych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie dodatkowo ciekawi ilość mułu pod skałami i czy zbiornik ma podłoże, jakie, ile?

pozdro Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co mi przychodzi na mysl:

zajechany filtr osmozy

za niskie Ph

brak ekipy czyszczacej

stary zarnik i swietlowki

zla cyrkulacja


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wstawię pomiary, za cyrkulację odpowiedzialne są 3 pompki Aquabee UP 200, żarnik HQI ma niecały rok, świelówki faktycznie mogą być stare, przy okazji sprawdzę wodę wychodzącą z osmozy jakie ma parametry, brak ekipy czyszczącej jest faktem oczywistym.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to czekamy na wyniki. Acha jeszcze jedno pytanie lejesz coś do akwa, jakieś suplementy?

W jaki sposób dozujesz Ca?

AquaBee to chyba 2000 o wydajności 2000l/h, czy się mylę?

Prosimy o komplet informacji, a obiecuję że wyciągniemy ci zbiornik na prostą :D


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemem moze byc nie tyle moc pomp co ich rozmieszczenie. u mnie jak pomieszalem z pompami to momentalnie pojawilo sie cyjano, wrocilem do starego ustawienia - zniklo. Roczny zarnik HQI tez juz wymaga wymiany powoli


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy są w trzech miejscach - są to jak słusznie zauważyliście UP 2000, woda była wymieniana ostatnio w 70%, na skale wyrasta piękna duża czerwona gąbka pomimo gąszcza glonisk, oprócz jodyny nic nie dodawaliśmy, żarnik był wymieniany na przełomie roku - ile jeszcze może pociągnąc.

Pozdrawiam

PS jutro będą wyniki pomiarów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik naprawde trudno "wyciągnąć" korespondencyjnie, można podać tylko kilka rad, ale napewno dużo lepiej było by gdybyś zaprosił kogoś z wiekszym doświadczeniam do siebia aby mógł rzucic na to okiem :D Mam rodziców w Bydgoszczy - jeśli chcesz to następnym razem jadąc ich odwiedzić mogę rzucić okiem, jesli nie - napewno znajdziesz kogoś w Bydgoszczy.

Co do wcześniejszych rad - wiele z nich było bardzo dobrych, uporządkujmy to. Zacznij od początku, a na początku jest:

-filtr RO - sprawdź przewodność wody miernikiem TDS lub konduktometrem, poziomy fosforanów i związków azotowych czułym testem (np.salifert pro), jesli membrana jest ok, to wymień prefiltry i KONIECZNIE dołóż wkład DI za filtrem RO. Bo co z robienia podmain jesli zmieniasz złą wodę na niewiele lepszą.

-zaprzestań dozowania jakichkolwiek mikroelementów (JAKICHKOLWIEK!)- nie masz żadnych zwierząt którym w niedługim czasie miałoby to zaszkodzić,

-ogranicz czas świecenia HQI do 6 godzin - stopniowo w ciągu powiedzmy dwóch tygodni, nie odrazu bo ukwiały moga to źle znieść, świetlówki moga świecic dalej 12godzin,

-odpieniacz ustaw na mokra pianę, niech wybija sporo, nawet jeśli ma to tylko kolor herbaty (jaki to model?),

- jeśli używasz kalkreactora - wyłącz go,

- jeśli nie używasz kalkwasser to zacznij, staraj się utrzymać PH dość wysoko, powiedzmy 8,2 nawet do 8,4

- jesli masz podłoże to odmul je dokładnie,jeśli nie masz to się ciesz :D

- jesli masz w sumpie biobale przepłucz je delikatnie w wodzie z podmian, jesli nie masz to również sie ciesz :D

- oczywiscie zrób testy, najbardziej interesuje nas poziom amoniaku, azotanów (mam nadzieję, że filtracja biologiczna jest sprawna i tych dwóch nie ma :D )azotynów i fosforanów. Gdyby okazało się, że jednak wykrywasz amoniak i azotany - kup szczepy bakteri nitryfikacyjnych i dodawaj zgodnie z opisem producenta.

Jeśli masz azotyny to pomogą podmiany wody o czym napiszę później, jeśli masz fosforany to najprostszym i naskuteczniejszym sposobem są absorbenty fosforanów (polecam ROWAphos lub ElimiPhos),

-teraz cyrkulacja - 2x2000l/h, a pompa główna? Postaraj się aby w akwarium nie było martwych stref, poznasz je - tam masz najwięcej glonów :D

-ogranicz karmienie zwierząt do niezbednego minimum i tylko przy wyłączonych pompach,

Masa pracy, co? A to dopiero początek :D Ale nie mart się, czym bardziej rozciągniesz to w czasie tym lepiej, tylko nie przesadzaj i nie rozkładaj tego na pół roku :D

-jak uporasz się z tym wszystkim co powyżej, a absorbent fosforanów już pracuje w układzie zacznij od całkowitego usuniecia glonów ze skały,na kominie umieśc wtedy maty z waty filtracyjnej aby wychwycily caly syf,

-zacznij regularnie podmieniać wodę, ważne aby na dobrą jakościowo o czym przekonasz się sprawdzajac wodę z RO, rób spore podmiany co tydzień do czsu aż azotyny staną się niewykrywalne, za każdym razem dokładnie odmulając dno i robiąc na skałach mikrosztorm pompką trzymaną w ręku, w miarę potrzeby przy każdej podmianie usuwaj mechaniczne glony, na kominie umieśc wtedy maty z waty filtracyjnej,

I to mniej więcej byłoby na tyle. Szczęściem w nieszczęściu, ze masz niewiele zwierząt - dzieki temu mozna postępowac dość radykalnie (ograniczenie czasu swiecenia HQi czy wyłączenie kalkreactora jeśli go masz) Jak się poprawi sytuacja to powoli i z rozwaga trzeba te urządzenia spowrotem uruchomić.

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk, fajnie to skondensowales :D

Z tym ze nie sadze aby mial NH3 i NO2. Nitryfikacyjne sa doslownie wszedzie i tylko kwestia czasu jest aby sie namnozyly. A on ma baniak juz dosc dlugo.

A te ewentualne biobale z komina, to ja bym powoli usuwal, a w to miejsce dolozyl zywej skaly. Z tego co pamietam nie ma jej tam zbyt duzo.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za dotychczasowe rady, zaś pomiary wyglądają następująco:

ph 8

dKH 10

PO4 1 mg/l

Ca 480 mg/l

NO2 0 mg/l

NO3 5 mg/l

NH3/NH4 0

temp. 25 C

Pompy głównej raczej nie można liczyć do cyrkulacji, bo pcha wodę z piwnicy, gdzie jest sump na parter czyli ma ok. 3-4 m.

Podłoże wywaliliśmy za dużo było tam syfu, filtra DI, kalkreaktora brak. Suplementów nie dodajemy, czy jodyna mogła to spowodować? Przy każdej podmianie następuje wielkie mycie - czyli usuwanie wszelkich glonów ze skał, ścian, wkładamy filtr gąbkowy w celu wychwycenia ich i zalewamy nową wodą, niestety nie mam miernika TDS, czym mogę go zastąpić, czy zwykłymi testami gdybym zmierzył właściwości wody z RO byłoby to wiarygodne, brak też jest testów na krzem. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysoko PO4

jest to jeden z podstawowych czynników inicjujących rozwój glonów niższych. Powinno wynosić ZERO . Zmierz wode z RO - ile ma PO4, NO3

Powstaje w wyniku np przekarmiania ryb, wysokiego stęzenia PO4 w wodociągach , nawet przy użyciu RO ich poziom może byc wysoki

Polecam po RO filtr DI

Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fosforany wysoko?

Krytycznie! Po pierwsze TDS możesz zastapić konduktometrem. Nie musisz go mieć, pożycz od kogoś lub zawieź do kogoś wodę - choć tu pomiar będzie juz oszukany, ale w Twoim przypadku to nie istotne. po drugie załóż filtr DI - naprawde warto. Po trzecie tak jak pisałem wyżej - absorbent fosforanów u Ciebie jest niezbędny! Jak pozbyć sie azotanów też już Ci napisałem. Wogóle jeśli mogę Ci radzić zastosuj się do wszystkich moich powyższych rad i to w takiej kolejności jak napisałem, te które Ciebie nie dotyczą poprostu omiń. Każde pojedyńcze posunięcia nic Ci nie pomogą i przyniosa tylko zniechęcenie.

Watpliwości - w akwarium do którego nie lejesz wapna, kalkwasser ani nie uzywasz kalkreactora masz KH10 i Ca480!? To jakiej soli Ty używasz?

Z sumpa 3-4 metry niżej pompujesz wodę do akwarium Hailleią? Sorry, ale wywołałeś na mojej twarzy uśmiech :D Zmień pompę główną na taka która w akwarium da chociaż 2500-3000 litrów. Co masz w sumpie? Bo jeśli masz tam biobale lub nie daj Boże jakiś grys koralowy - to to właśnie przy tak małym przepływie przez sump jest "fabryka" fosforanów!

Tak apropos - lejesz naprawdę jodynę czy poprostu kolejny raz się przejezyczyłeś? Masz lać płyn lugola a nie jodynę, a teraz nie lej nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używana jest sól Preisa, w sumpie jest tylko odpieniacz z pompą, pompa cyrkulacyjna, grysu brak gdyż był zbiorowiskiem syfu, postaram się powoli postępowac zgodnie z Waszymi wskazówkami.

Jodyny nie leje, lałem ją dopóki nie uświadomiliście mi, żeby ją unikac - a była lana gdyż "fachowcy-serwisanci" mi ją polecili. Obecnie nic nie dolewam do akwarium.

Wodę z RO zmierzę, absorbent zastosuję - pytanie stosowałem absorbent JBL, na opakowaniu napisane było, że też może byc używany do wody morskiej, czy jest dobry, czy zapomniec o nim.

Dziękuję za dotychczasowe rady, będę informował o postępach.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Twoja hailleia ma tak mały przepływ przy 3-4 metrach, że odpieniacz mieli w kółko wodę w sumpie. Daj mocniejszą pompę główną - nie pożałujesz.

Co do absorbentów podobno najlepszy jest ROWAphos a dwa kolejne to Elimiphos longlife TM i Kent nie pamiętam nazwy. Ja uzywam Elimiphos TM i jest ok.

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.