Skocz do zawartości
kaer

Problem z osmozą

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam problem z osmozą, nagle przestała działać :wallbash: .

w sobotę jak co tydzień właczyłem filtr żeby uzupełnić zapas wody RO. po kilku godzinach

miałem już pełny baniak 20l, zlałem 10l na solanke i chciałem uzupełnić bańkę do pełna. jakie było moje zdziwienie gdy pod wieczór stwierdziłem,że w baniaku nie przybyło ani kroplio wody :veryangry: (oczywiście zawór był otwarty). nie wiem co się stało, woda nie leci tuż za membraną, chociaż zrzut działa, może nie tak mocno jak wcześniej, ale działa.

czy to znaczy że membrana kaput. przed membraną mam filtr sendym. 5micro i węgiel, za jest DI. Cały zestaw ma 3 miesiące.


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Gorąco to może jest ale mokro też jest - przynajmniej u mnie. Zresztą jaki związek ma ciśnienie z suszą?? - jeśli masz studnie i pompa nie jest w stanie pociągnąć wody to znaczy że musisz wiercić nową studnię.

Czy masz za węglem filtr mechaniczny ?? Jeśli nie masz to drobiny węgla z wkładu węglowego mogły zapaskudzić membranę.

Spróbuj wymienić filtr mechaniczny i dodaj drugi "dokładniejszy" [np 1 um] filtr mechaniczny za węglem a przed membraną. Sprawdź czy będzie działać a jak nie będzie działać to trzeba będzie wymienić membranę.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może uszkodził się ogranicznik przepływu na ścieku i cała woda idzie w kanalizację zamiast przechodzić przez membranę ? Spróbuj przytkać ściek i wtedy zobacz czy przechodzi coś przez membranę.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprawdził czy kamień lub coś podobnego nie zblokował dopływu i kupił manometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda jest z sieci. kolejnośc filtra: 5mikro-węgiel-membrana-di. nie mam ogranicznika przepływu, ale spróbuje przytkać zrzut, a moze lepiej podpiąć na chwile membrane bez wcześniejszych wkładów, wtedy będe wiedział czy przepuszcza, tylko czy to jej nie zaszkodzi?


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz ogranicznika przepływu? No to nic dziwnego że woda leci do ścieku, a nie przez membranę. On po to właśnie jest żeby blokować częściowo odpływ wody aby ta szła na membranę. Przytkaj zrzut palcem to zobaczysz że woda po membranie zacznie płynąć i zaopatrz się w odpowiedni do wydajności Twojej membrany ogranicznik.

Edytowane przez messaya (wyświetl historię edycji)

Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda jest z sieci. kolejnośc filtra: 5mikro-węgiel-membrana-di. nie mam ogranicznika przepływu, ale spróbuje przytkać zrzut, a moze lepiej podpiąć na chwile membrane bez wcześniejszych wkładów, wtedy będe wiedział czy przepuszcza, tylko czy to jej nie zaszkodzi?

Jeśli masz oryginalne RO (jak się domyślam prosty zestaw akwarystyczny) to ogranicznik musi być, inaczej wcześniej RO by nie działało prawidłowo. Ogranicznik to to małe okrągłe na rurce od brudnej wody z napisem np. 350 420 - sprawdź jeszcze raz czy masz, a jeśli tak to wymontuj i dmuchnij - zobacz czy jest jakiś opór a jeśli rzeczywiście nie masz to szukaj bo w oryginale na pewno było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napewno nie mam tego ogranicznika (no chyba że jest wbudowany w obudowę membrany). cały zestaw to "składak". kupiłem go kiedys tu na forum, zmieniłem membrane i wkłady, dokupiłem DI i tak chulał 3 miesiące. wróce z roboty to sprawdze jeszcze pomysł messaya :welcome:


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekiedy ogranicznik jest wbudowany w kolanko, nie wygląda jak ok. 8 centymetrowy biały wałek. Jeszcze na myśl mi przychodzi uszkodzenie małego zaworka kulowego tam gdzie rozpoczyna się cienki biały wężyk. U mnie się wyrobił i muszę wymienić, bo nie zawsze otwarcie powoduje obrót kulki w środku. Jeśli tym zaworkiem włączasz osmozę to go sprawdź. Mój się wyrobił, mimo bardzo małej ilości otwarć/zamknięć. Chyba że masz zawór czterodrożny a tamtego nie używasz...

Ja swój ogranicznik co pół roku przepłukuję octem - nawet się wewnątrz pieni. Strzykawka, wężyk powietrza od pompki i tyle.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.