Skocz do zawartości
webmin

wyniku badania wody - proszę o komentarz

Rekomendowane odpowiedzi

hej

zrobiłem dzisiaj pierwsze badania wody w moim baniaku.

PH - 8,3-8-4

KH - 8

NO2 - 0,02

NO3 - 10

NH3/NH4 - 0,1

Koncentracja amoniaku 0,203

Trochę przeanalizowałem wyniki i o ile PH, KH, NO2, NO3 udało mi się rozszyfrowac i jak wychodzi z moich wniosków nie jest źle, o tyle z tym amoniakiem i jego koncentracją oraz NH3/NH4 nie rozgarnąłem tego do końca. Co to jest właściwie ta koncentracja amoniaku a co NH3/NH4 ? czy te paramertry mu mnie są znośne ?

Gdyby ktoś dysponował czasem i wiedzą byłbym wdzięczny za komentarz.

pozdrawiam

grzesiek


360 L, Zalane 18 listopad 2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam webmin!

Nie jestem chemikiem ale...

Rozumiem, ze Twoje akwarium jest mlode. Z Twoich badan wynika tez, ze martwe. Brakuje troche bakterii, ktore amoniak zamienialyby na nitrit, a nitrit na nitrat. Ale nie przejmuj sie tym zbytnio. To normalne. Woda w Twoim aqua jest w tej chwili trujaca. Zeby wyjsc z tego impasu wrzucilbym kilka kilo zywej skaly lub kilka garsci piasku z funkcjonujacego akwarium ,wlaczyl oswietlenie i odpieniacz, kupil skrzynke piwa i codziennie wypijal jedno nie mierzac nic. Jak sie piwo skonczy - wyjmij testy i do dziela. Gdyby w miedzyczasie pokazaly sie glony to wprowadzajac pare wyzszych glonow stworzysz konkurencje dla tych nieporzadanych.

NO2 - 0,02 (czyzbys mierzyl testem Tropic Marin?) Test ten jest b.dobry ale czesto pokazuje 0,02 mimo ze nic nie ma.

NH3/NH4- 0,1 - nie do przyjecia ;(odczekac)

Powtarzam: nie jestem chemikiem i moze ktos mnie poprawi

Pozdrowienia i powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amphiprion!!!!!

Gdyby byla duza to trzebaby za dlugo czekac! Chyba zeby tak rano i wieczorem... . w kazdym razie szesciopak nic tu nie da.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego o widzię akwarium jest młode - 2 tygodniowe. Parametry są zatem jak najbardziej w normie. Wydaje mi się, że włożenie skały nic nie pomoże (o ile już jej tam nie ma ;-)

Jest to normalne przy 2-tygodniowym akwa - amoniak kończy się po około 16 dniach, stąd te drobne ilości na testach. Chwila i go nie będzie. Dołożenie skały nie pomoże, bo wszystko musi dojrzeć (już z istniejącym podłożem dla bakterii - skała, gąbka, bactoballe, żwir, etc.)

Ja bym wpuścił nawet jakąś "prostą i twardą" rybkę, może nawet dwie, żeby było wzciąż źródło amoniaku i aby cykl w pelni poprawnie zakończył się.

Wszystko na dobrej drodze - powodzenia.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóz jak widzę to nie są dobre wyniki pomimo tego, że skały w akwa jest 25 kg od 2,5 tygodnia. 50% wody czyli ok 200 L było z pracującego akwarium.

Od samego początku są również baktobale jakieś 10 L. Jest również grys koralowy na dnie.

Mam obecnie tymczasowo w akwa 3 gąbki które płuczę w słonej wodzie i w których mam nadzieję rozwijają się bakterie.

Naturalnie odpieniacz i oświetlenie pracują od samego początku.

Jestem na etapie walczenia z glonami

Stani NO2 mierzyłem oczywiście testem Tropic Marin.

Krewetka_3 mam faktycznie zamiar wpuścić drobną rybkę może dwie czy pomoże czy nie zobaczymy.


360 L, Zalane 18 listopad 2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Webmin!

Jak sam wiesz nasze hobby jest dla cierpliwych. Daj sobie spokoj z ta rybka czy nawet dwoma. To wydluzy okres dojrzewania akwarium. Co ona ma udowodnic czy pomoc to ja nie zrozumialem. Moja szkola to wyrzucic wszystkie te gabki, a baktobale sprzedac lub oddac tym co hoduja glony.Masz 25 kg skaly i odpieniacz to daj im zaczac pracowac. Jak z testow widac pokarmu dla bakterii jest o wiele za duzo, wiec nie nos sie z zamiarem wpuszczania rybek, tylko daj biologii troche popracowac. Nie ma nic gorszego dla akwa niz zly start. Zaczyna sie od wyzszych glonow, slimakow i krabow, potem daje stopniowo miekkie i wpuszcza powoli ryby a na koniec redukuje miekkie i wprowadza korale twarde. Ryby napewno nie sa dobrym "starterem". Jak dobrze wystartujesz to juz nigdy nie bedziesz potrzebowal zadnych pilek, gabek itp.

Pozdrawiam

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, cos sie jakam!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Webmin, Dopiero doczytałem, że masz 25 kg skały. To nie wiele jak na ten rozmiar baniaczka, ale to nic, będziesz tylko musiał jeszcze trochę dołożyć:D Parametry - NO2 i NO3 masz niskie, bo wszytsko siedzi w glonach, to norma:)

Ja jednak proponuję bardzo duuużą skrzynkę piwa:) Osiedlanie się bakterii na baktobalach trwa miesiącami...serio:) Węgiel, węgiel i jeszcze raz węgiel:) Oczywiście doustnie:)

A glonami się nie przejmuj. Jak parametry na serio będa w normie, to glony same znikną.

Może wprowadź małą ekipę czyszczącą...trzy-cztery ślimaki turbo, pare krabików pustelników, wężowidło, krewetkę czyszczącą.

Z tymi baktobalami, to jest tak, że przez jakiś czas (może rok, może dwa) wszystko będdzie tip-top, ale po paru latach będziesz miał zamiast filtra zraszalnego, złoże produkujące NO3. A to będzie oznaczać POWRÓT GLONÓW!!!

CIERPLIWOŚCI...i zastanów się, czy nie zrezygnujesz z tych bactobali...może ktoś zechce je kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amphiprion!

Jak bede sie o cos pytal to mi w ogole nie odpowiadaj! My chyba jacys jednojajowi czy co?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani:) Sorki, teraz widzę że napisałem słowo w słowo to co ty:D

Pzdr:)

Może mamy wspólnych przodków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś tak jest w tej materii, że jedni piszą jedno inni coś innego to dobrze, że chociaż Wam jest po drodze :D

A tak na poważnie baktobale są poneważ uległem opiniom między innymi wyczytanym gdzieś na tym forum :D sam przecież nie posiadam odpowiedniej wiedzy.

Myślę, że problem może być do rozwiązania w ten sposób, że za jakiś czas rok, półtora systematycznie powoli zacznę odejmować lub podmieniać baktobale tak, żeby nie było z nimi problemu.

Jeśli chodzi o skałę świadom jestem, że będę musiał jej dokładać, ale to powolutku za jakiś czas.

Ponadto zastanawiam się nad dodatkowym drugim odpieniaczem ponieważ, nie jestem pewny ale wydaje mi się, że midiflotor AM jest trochę za mało wydajny jak na tą objętość wody i nie daje rady


360 L, Zalane 18 listopad 2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki bym wpuścił mimo wszystko. Ale jet to tylko moje adanie - ilu akwarystów, tyle opinii - i kazdy ma swoją rację. 1-2 rybki na 360 nie zrobi nic złego.

Skały jak widać ze zdjęć trzeba dołożyć - jescze ze 2 x tyle. Ale można to robić małymi etapami.

Glony są jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, wskazują, że baniaczek zaczyna dojrzewać... dobrze

Jeżeli chodzi o odpieniacz, to wejdź na stronę:

http://www.kalibra.com.pl/akwarium/morskie/morskie.htm

Tam gościu ma blisko 500 litrów na midiflotorze i bardzo przyzwoicie to wszystko wygląda.

Pozdrawiam.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@webmin

z tymi biobalami to nie jest aż tak źle. Uważam że warto je mieć przy starcie zbiornika (przyspieszają namnażanie się bakterii) a potemz czasem możesz je powoli je wyciagać. Zadbaj żeby do filtra z kulkami dostała się możliwie najczystsza mechanicznie woda (jakaś gąbka).

Jeżeli chodzi o odpieniacz to masz min. 2 wyjścia:

- albo dołożysz skały

- albo zwiększysz odpienianie

Obstaję przy pierwszym rpzwiazaniu. To najlepszy filtrator.

pozdrawiam


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No prosze........

witam wszystkich przyjaciol rybciow morskich.

Czasem czytam wasze posty , lecz dzis postanowilem sie zapisac na forum i cos tu wmalowac , a to z bardzo prostego powodu. Otoz Pan kolega Krewetka_3 jak widze posluzyl sie moja strona www, aby zaopiniowac midiflotor.

Coz moge powiedziec... dziala wysmienicie zasilany pompa sera air 550a - wazne aby miala duza moc, nalezy tez dbac o swieze kostki lipowe. Co do tematu kolegi 'webmina' to dojrzewanie wstepne trwa jak wiem conajmniej miesiac - glony rosna do 3-4 mies. .- nie rozumiem w czym kolega ma problem i skad jego obawy. Moja sugestia to kupic nie jedna a 5 skrzynek piwa i pic powoli... - cierpliwie czekac i dbac o czystosc wody z RO. Kranowa dla nas nie istnieje. Dokupic 25 kg skalki z czasem i mala rybcie jak koledzy sugerowali, ruch wody + kropla milosci dadza wkrotce o sobie znac. RAZ JESCZE - CIERPLIWOSCI !!

pozdrawiam

www.kalibra.com.pl/akwarium/


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzieki wszystkim za info. Czekamy więc na rozwój sytuacji

Ps. od dziś w piachu ryje rozgwiazda piaskowa


360 L, Zalane 18 listopad 2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc forumowicze!

Tylko spokojnie: czy jezeli wyniki wody sie pogorsza to wrzucie jeszcze ze dwie rybki? O co tu chodzi z tymi rybkami?

Nieuswiadomiony ale pozdrawiam!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.