Skocz do zawartości
mariuszduch

Agent Orange

Rekomendowane odpowiedzi

hmmmm.... przez spływ rozumiesz wylot wody z odpieniacza ?? A jaka średnica tego wylotu ?

Ja mam wylot, jeśli dobrze pamiętam, 3/4 cala i przymknięty jest na około 95 %. Zobacz fotkę (taki zawór bramowy sobie zrobiłem):

post-9673-0-81276400-1342558597_thumb.jpg

42 cm czyli mój jest o 13 wyższy. Plus samo usytuowanie pompy. U Ciebie podnosi wodę na "dużo" niższą wysokość. :smoke:

Pewnie kiedyś (gdy minie mi leń :smoke: ) wytnę tę szybę po prawej i podłączę do mojego toto spływ wody z akwa (biała rura), do tego jakąś zwężkę się zrobi i będzie GIT.... :smoke:

T

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... czyli z moją pompą jest coś nie tak ???

Mam powietrze przymknięte tak, że przepływ wody mam (na oko) około 2000 litrów/h - wg tabelki z instrukcji daje to pobór powietrza niecałe 400 litrów/h.

Jutro zmierzę pobór mocy. Ciekawe, ale ona tak od początku miała.

Choć jednak myślę, że to ta wysokość ma kolosalne znaczenie - ta pompka nie ma podnosić, nie ma charakterystyki w instrukcji.

T

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio, przecież pompa nie podnosi Ci wody na wysokość korpusu odpieniacza, tylko na taką jaka wystaje ponad poziom wody w sumpie. Odkręć powietrze, a nie przymykaj, dławisz pompę a potem się dziwisz że jest słaba :welcome:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powietrze jest otwarte na maxa. Przerobiłem toto i pompa trafiła do wewnątrz odpieniacza - nie widzę różnicy w wydajności. Przy okazji pompę dokładnie wyczyściłem.

Poziom wody w sumpie to 30 cm, czyli pompa podnosi słup wody na jakieś 23 cm ponad poziom w sumpie.

Jak odpieniacz był niższy i stał na podstawce (czyli słup wody ponad poziom w sumpie był również 23 cm) to wydajność pompy była nieco lepsza. Pompa była wtedy jakieś 15 cm nad dnem sumpa, a teraz leży na dnie. Głębokość zanurzenia pompy ma niewątpliwie wpływ na ilość zasysanego powietrza - im głębiej zanurzona tym mniej powietrza zasysa.

Cóż, mam jeszce parę pomysłów do przetestowania ,ale muszę poszukać jakiejś mocniejszej pompy

Zgodnie z instrukcją dołączoną do pompy, przymknięcie powietrza nie tłumi pompy, a jedynie zwiększa przepływ wody i to jest logiczne. Co ciekawe, u mnie przy mniejszej ilości powietrza i większym przepływie wody piana jest bardziej gęsta i jest jej więcej.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piana jest gęstsza dlatego że pęcherzyki powietrza są mniejsze.Po zwiększeniu dopływu powierza ,zauważyłem że odpieniacz jest mniej wrażliwy.Moczę łapy,daję papu i pieni cały czas tak samo.

Czym aki objaw jest uwarunkowany ? Czy jest możliwe że ciśnienie atmosferyczne też ma wpływ na pracę odpieniacza ? Może mam już jakieś schizy na punkcie odpieniania :( !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie atmosferyczne ??? w niewielkim stopniu może mieć wpływ - przecież na ludzi ma... :harhar: podobno... :smoke:

A moja schiza doprowadzi do tego, że podłączę pod moje toto jeszcez jedną pompę... a może jeszcze dwie... coś tam mam w magazynie.... :harhar:

Zobaczymy

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale powietrze nie zastąpi wody.... :smoke::harhar::thumbsup:

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podasz powietrze z kompresora na zwężkę to i wodę zassie, tylko pokrywkę kubka odpieniacza warto przykręcić lub dobrze obciązyć bo odleci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tia... imadłem najlepiej obciążyć... przy moim odpieńku to prawie stół roboczy powstanie... :thumbsup::thumbsup:

T

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odpieniacz magicznie ożył :)Kilka minut po lekkim przestawieniu skały,ubiciu kilku majano oraz aiptazit, piana jaka powstała przyprawiła mnie o opad szczęki :shock:

Przy sporym zanieczyszczeniu odpieniacz zaczął pracować z pełną mocą :D Lecz po około 3 godzinach,kiedy woda się wyklarowała "Agent" wrócił na swoje obroty :( Jest zdecydowanie za mocny do 200 l :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio, załatw sobie Becketta i podepnij pod to pompę na przyklad NJ 6000, to zobaczysz co to znaczy duża ilość powietrza :welcome:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak jak np. troszkę przegrzebię piasek...

A swoją drogą pompę 7000 litrów wody już dziś oglądałem. Ale poszukiwania będą trwały jeszcze jakiś czas... :smoke:

Pozdrawiam

T

EDIT

No i pozostaje jeszcze pytanie czy zwężkę dać na ssaniu pompy (głośniejsza praca, lepsze wymieszanie) czy na tłoczeniu pompy do odpieniacza... ? Tu akurat nie mam doświadczeń.

T

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem fajny filmik jak gościu robił zwężkę. Pewnie już tego nie znajdę ale spróbuję opisać. Wymiary należy/można dostosować oczywiście do potrzeb (trochę prób i błędów przy tym zapewne będzie :harhar: )

Potrzebne są dwie rurki z tworzywa o takich średnicach aby jedna wchodziła w drugą dość ciasno.

Rurkę o mniejszej średnicy rozgrzewamy dookoła na odcinku kilku centymetrów i naciągamy tak aby powstało przewężenie (stosunek średnic rurki do przewężania to 0,7 - jeśli dobrze pamiętam). W najwęższym miejscu nawiercamy dookoła kilka/kilkanaście otworków - bardzo małych - dla średnicy rurki 20-25 mm robiłem kilkanaście otworków 0,8 mm. Im więcej otworków małej średnicy tym lepiej będzie wymieszane powietrze z wodą. Otworki muszą być też rozmieszczone po obwodzie najmniejszej średnicy przewężenia bo tam woda zapierda...niczać będzie najszybciej więc będzie największe podciśnienie (ktoś kiedyś w tym wątku pytał więc wyjaśniam: http://nano-reef.pl/topic/23220-zwezka-venturi-rodzaj-zamontowania/ ).

W rurkę o większej średnicy wklejamy krócieć do którego dołączymy wężyk powietrza. Wężyk może być "po byku" bo można założyć później na niego zaworek, którym będziemy regulować ilość doprowadzanego powietrza.

Rurkę o mniejszej średnicy owijamy taśmą teflonową po obu stronach przewężenia i naciągamy na to większą rurkę.

Taka budowa pozwala na "próby i błędy"... :harhar: ale w efekcie mamy zwężkę do zamontowania przed lub za pompą.

Pozdrawiam

T

PS

Wężyk powietrza należy co jakiś czas "podłączyć" po wrzątek (zanurzyć w kubku z wrzątkiem). Zassanie wrzątku spowoduje przeczyszczenie/udrożnienie otworków.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio, jeśli dysza ma pienić czyli na przykład Beckett lub pieniące Venturi (patrz Schuran) to zawsze na wylocie pompy, a jeśli ma tylko zasysać powietrze to zawsze na ssaniu pompy. Mariusz, jeśli chodzi o samą dyszę to w tej chwili zostaje praktycznie tylko KZ, zwykła nawet w US nie do kupienia w praktyce.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis lekko skomplikowany ale gra warta świeczki :D

ojtam ojtam... :harhar:

T

PS

Jeśli chodzi o zakupy to w sieci jest sporo do różnego rodzaju zastosowań (kiedyś oglądałem w Casto lub Leroyu w dziale ogrodniczym), np tu: http://www.otago.com.pl/zwezki_aspiratory.html


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.