Skocz do zawartości
cromags

Najbardziej bezpieczne dla rafki ustniki

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam i szukam, chciałbym ustnika zakupić ale czytam i czytam od roku i znaczna większość odradza zakup. Mam jak większość z nas miękkie, lpsy i kilka spsów i nie chciałbym aby padły łupem, więc z Waszego doświadczenia, są jakieś bezpieczniejsze ustniki?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością mozesz zapomnieć o rybach z gatunku Centropyge, chociaż jest opinia, że Centropyge acanthops ma najmniejsze skłonności do niszczenie SPSów. Pomakantowate generalnie potrzebują większej przestrzeni niż 400 L. Czasem są w chandlu malutkie Pomacanthus imperator, ale to też tylko kwestia czasu jak ędzie mu za ciasno...

Edytowane przez maxch (wyświetl historię edycji)

130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Centopyge bispinosus mam. Nie zauważyłem nigdy jakoby skubał cokolwiek.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

http://www.reefsmagazine.com/forum/reefs-magazine/78104-reef-safe-butterflyfishes-matt-wandell.html

Tutaj gość proponuje kilka gatunków, ale twierdzi, że i tak wszystko zależy od danego osobnika. Czyli ameryki nie odkrył.

Ja mam np. z C. Loricula słabe doświadczenia. Pomimo, że pływał najedzony, skubał koralowce, szczególnie SPS. Nie zjadał ich, tylko ciągle stresował i został eksmitowany. Ale znam też Loricule, które nie zwracają na koralowce uwagi.

Także to jest loteria, można wytypować kilka gatunków bezpieczniejszych, ale już w obrębie tych kilku gat. wszystko zależy od danego osobnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo korale,albo ustniki.Zapomnij o tych rybach.Z autopsji wiem że dorosłe pokolce i siganusy też bez litości zżerają miękasy i lpsy.Ustniki i duże pokolce można trzymać z spsami(warunkowo).Przećwiczyłem kilkadziesiąt gatunków ryb i korali.Wiem co piszę.Mocno bolało (konto bankowe).Poszukaj bezpieczniejszych rybek.Powodzenia.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo korale,albo ustniki.Zapomnij o tych rybach.Z autopsji wiem że dorosłe pokolce i siganusy też bez litości zżerają miękasy i lpsy.Ustniki i duże pokolce można trzymać z spsami(warunkowo).Przećwiczyłem kilkadziesiąt gatunków ryb i korali.Wiem co piszę.Mocno bolało (konto bankowe).Poszukaj bezpieczniejszych rybek.Powodzenia.

no tak może okazać się ,ze mało który zwierz nadaje się do hodowli na domowej rafie ,mam podobne doświadczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki nie przesadzajcie, jak zapewnicie im dobre menu żywieniowe to z żadna rybą niema problemu, obecnie mam i centropyge i Idola i nie mam żądnego problemu nigdy nie widziałem żeby podskubywały korale!!!

Nie popadajmy w paranoje, bo według tych wszystkich opisów to wyjdzie że możemy trzymać tylko ślimaki i krewetki :wallbash:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Dieta na pewno ma jakieś znaczenie, ale to wszystko zależy od osobnika.

Przecież nie dasz nikomu gwarancji, że ustniki nie będą mu skubały korali, tylko na podstawie, że Twoje tego nie robią :)

Jeśli już, to można odkupić ustnika od kogoś, u kogo nie stwarzał on problemów z rafą. Są wtedy spore szanse, że i u nas nie będzie. Ale czy mu się kiedyś nie odwidzi, tego nie wie nikt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dieta na pewno ma jakieś znaczenie, ale to wszystko zależy od osobnika.

Przecież nie dasz nikomu gwarancji, że ustniki nie będą mu skubały korali, tylko na podstawie, że Twoje tego nie robią :)

Jeśli już, to można odkupić ustnika od kogoś, u kogo nie stwarzał on problemów z rafą. Są wtedy spore szanse, że i u nas nie będzie. Ale czy mu się kiedyś nie odwidzi, tego nie wie nikt :)

no wiadomo do ryby się nie wejdzie więc nigdy niema 100% pewności, natomiast u mnie wszystkie ryby które miałem bądź mam :thumbsup: nie robiły tego dla których powodów w większości przypadków je odradzają- nie wiem może mam szczęście :unworthy:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.