Skocz do zawartości
Maćko

Dołożenie sumpa do działającego Reefmaxa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zdecydowałem się dołożyć małego sumpa do mojego Reefmaxa. Znajdzie sięw nim głównie odpieniacz, ponieważ posiadam Skimz SH/HS 1 i ledwo mieście się w panelu.

Projekt sumpa jest taki :

post-14562-0-41425200-1342373394_thumb.png

Odpieniacz wyląduje w komorze spadowej, później przez komorę wyrównującą przeleje sie górą do komory pompy i z powrotem na górę

Do pobierania wody z RMa mam zamiar zastosować ten patent :

Przelew PCV

Do powrotu użyję pompki New Jet 1200 - podnosi na 1,5 m więc powinna wystarczyć

Panel w RM zostanie wykorzystany na filtracje mechaniczną i biologiczną

Przelew mam zamiar umieścić w komorze odpieniacza Reefmaxa, w pierwszej komorze zostaną wkłady ze skałą i chemią a do ostatniej komory nie mam jeszcze pomysłu.

Część sumpa zostanie wykorzystana na zbiornik dla automatycznej dolewki. Będzie tego w sumie ok 15 L świeżej RODI i spokój na 10 dni.

Jak zapatrujecie się na ten pomysł?

Jakieś sugestie?

Czekam na konstruktywną krytyke

Pozdrawiam i pomału zbieram się do zamawiania sumpa


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jaką wysokość będziesz podnosił wodę i na jaki przepływ liczysz? Bo New Jet 1200 raczej za słaby będzie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NJ 1200 za słaba, komora nr 1 za mała. Zlikwiduj ten przepływ dołem, tylko miejsce Ci zabiera a pożytku brak. Pompa odpieniacza poda wode, nie bój sie.

Co to za odpieniacz w ogóle bo znaleźć nie umie. Ma wylot przez rure ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysl, czy nie kupic zestawu od Sprytnego z sumpem o ile ma

a sprzedac dalej swojego RM

a nóż wyjdzie taniej i szybciej (kto wie)

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overflow pipe miałem i kilka razy miałem zalany pokój :( Jak już to tylko overflow box

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overflow pipe miałem i kilka razy miałem zalany pokój :( Jak już to tylko overflow box

Jak to musiałeś mieć coś zle wyliczone,

Ja właśnie chcę mieć komorę pompy jak największą, żeby w razie czegos zmieścił wodę spływającą z panela RMa

Co do NewJeta bede prawdopodobnie przerabiał ją na mesha do zasilenia odpieniacza.

Odpieniacz to ten :

Skim

Nie ma wylotu na rurze ale pobiera wodę bokiem obudowy na Aerator ARIO4 gdzie miesza ją z powietrzem, później dołem woda wyciągana jest spowrotem wraz z nurtem, dlatego potrzebuję na niego komorę która bedzię przelewała do następnej komory wodę dołem i po to mała wyrównująca , żeby jak poziom wody spadnie, komora pompy nie decydowała o wysokości wody w komorze odpieniacza.

Obieg prawdopodobnie zmienie na NJ2300 lub 2700 ale jeszzce zobacze, bo przy przekroju rury 1/2 ,NJ1200 podniósł mi wodę na 20cm ponad poziom którego potrzebuje więc może da radę.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obieg prawdopodobnie zmienie na NJ2300 lub 2700 ale jeszzce zobacze, bo przy przekroju rury 1/2 ,NJ1200 podniósł mi wodę na 20cm ponad poziom którego potrzebuje więc może da radę.

Podniesienie wody na wysokość to jedno, a wydajność przy takim podniesieniu to zupełnie inna kwestia. Jeżeli potrzebujesz ok. 130 cm, to NJ1200 będzie ledwo sikał (jakieś 200 l/h).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie wody na wysokość to jedno, a wydajność przy takim podniesieniu to zupełnie inna kwestia. Jeżeli potrzebujesz ok. 130 cm, to NJ1200 będzie ledwo sikał (jakieś 200 l/h).

Tak też myślałem

A co sądzisz o zasileniu nią tego odpieniacza w ten sposób, żeby zasysała powietrze razem z wodą mieszała meshem i wlewała przez rurkę w scianie odpieniacza prosto na Ario4.

Powinno lepiej pienic i popraiwć przepływ wody przez odpieniacz. Prawda?

To jaką pompę proponujesz? 2300 wystarczy? jest w rozsądnej cenie


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta komora pompy nie za duża?

Jak c ptzelew się zapowietrzy .żeby ci górą nie przelało

Miesąc temy dostawiałem sump też z tym przelewem z pvc

Tak wyliczyłem że jest ok ani górą ani dołem się nie przeleje

Sam przelew działa ok tylko dałem kolanka 90 stopni przy zrzucie i jak pompę dam na max to trochę szumi


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W modyfikacji odpieniacza nie pomogę-nie mam w tym doświadczenia.

Zmierz wysokość podnoszenia i sprawdź na wykresie, jaką wydajność przy tej wysokości ma pompa (zobacz tutaj). 1700 lub 2300 powinny być ok (ta druga z zapasem).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedź. Myśle że projekcik ma szanse powodzenia, odpieniacz trochę buczy, fajnie by było go zamknąc w szafce :)

Co do pompy to bedzie najwyżej skręcona 2300 na zapas, może kiedy śię przyda

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedź. Myśle że projekcik ma szanse powodzenia, odpieniacz trochę buczy, fajnie by było go zamknąc w szafce :)

Co do pompy to bedzie najwyżej skręcona 2300 na zapas, może kiedy śię przyda

Pomyśl też o niedocenianych pompach Eheim - w twoim przypadku mała typu 1250 (1200 l/h) powinna wystarczyć, pompy praktycznie niesłyszalne, na ok 130cm dmuchają całkiem mocno, można taką używaną dostać czasem za 100-150 zł. Kiedyś zasilałem nią obieg (wysokość coś koło 125cm) i wpięty w obiegu odpieniacz Delteca który potrzebował 600l/h i dawała radę. Typowa i sprawdzona pompa obiegowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę o Eheimie ale 2000 :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz zostawiać panel jak chcesz dołożyć sumpa? Nie lepiej panel też usunąć będzie większe akwa a filtrację i media do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to w lipcu hehe


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trochę czasu mineło :)

Ale za to jakie efekty


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę aktualizacja


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę aktualizacja

A więc stało się. W końcu mnie coś tknęło i wziąłem się za dołożenie SUMPa.

Tak to teraz wygląda :

,

Pompa NJ 1200 PRzerobiona na mesha przes kolegę z forum

Zasila odpieniacz wykonany przez niego

SUMP o wymiarach 40x25x25 podzielony na pół przegrodami.

Pompa na razie HAILEA 3000 l/h ale jest za mocna i musi być skręcona przez co jest strasznie głośna.

Wymienie na NJ1700/2300 lub na Eheim 2000

Przlwe PCV zrobiony na rurach 1" wg porad na YT. Wraz z zaworem zwrotnym, Zobaczymy jak będzie się sprawdzał


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie powielać postów, wszystkich zainteresowanych zapraszam do tematu :

http://nano-reef.pl/topic/46710-reefmax-po-tuningu/page__st__40__gopid__528687#entry528687


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.