Skocz do zawartości
trike3

Ukłucie wieloszczeta ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Wczoraj podczas pracy w akwarium przenosiłem skałkę z miejsca w miejsce i poczułem coś jakby minimalne uklucie w palca, w okolicy były tylko małe wieloszczety więć jako winowajcę typuję w/w.

Paluch od razu spuchł i jest dość ciepły więc jakieś toksyny mi sie tam dostały. Uczucie jakby łape włożył do waty szklanej, + opuchlizna.

Podpowiedzcie co robić czekać aż ustąpi czy pędzić do lekarza ??

Pozdrawiam Marcin

P.S. Jeszcze mogła być jakaś odłamana igła jeżowca diadema, ale stawiałbym na to pierwsze.


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym poszedl do lekarza...ze zwierzakami morskimi nie ma zartow..moze nic sie nie stanie ,a moze byc wielkie zakazenie..wizyta u lekarza napewno nie zaszkodzi..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponujesz Chirurga czy do ogólnego ??

I co mu powiedzieć ?? :)

Pozdrawiam


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się to dość często przytrafia. Mocna opuchlizna taka "twarda" palec jest gorący i tak ze 2 dni, potem jak przechodzi to swędzi przy włożeniu do gorącej wody.

Mi pomaga trochę maść triderm - ma sterydy, które działają antyzapalnie.

Zależy jaki masz dostęp do lekarza. Jakaś maść ze sterydami miejscowo łagodzi objawy. Ale jeśli to było wczoraj a poza palcem nie było innych objawów(pomijając strach a może to jadowite i za 3 dni umrę)to przejdzie samo do następnego grzebania w baniaku bez rękawiczek.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propunuję ogólnego i powiedzieć prawdę. Jak zajdzie potrzeba lekarz rodzinny skieruje cię dalej na leczenie.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się to dość często przytrafia. Mocna opuchlizna taka "twarda" palec jest gorący i tak ze 2 dni, potem jak przechodzi to swędzi przy włożeniu do gorącej wody.

Mi pomaga trochę maść triderm - ma sterydy, które działają antyzapalnie.

Zależy jaki masz dostęp do lekarza. Jakaś maść ze sterydami miejscowo łagodzi objawy. Ale jeśli to było wczoraj a poza palcem nie było innych objawów(pomijając strach a może to jadowite i za 3 dni umrę)to przejdzie samo do następnego grzebania w baniaku bez rękawiczek.

Mam raczej dokładnie to co kolega opisuje :)

Więc jest szansa że będę żył :)

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak..ja kiedys tez tak podchodzilem do spraw drobnych zranien..niedawno wywalilem sie i lokiec rozcialem..niby nic ale niemcy kazde rozciecie od razu szyja..nawet sie tym nie przejalem..po 5 dniach wszystko wygladalo super...ale 6ego cala reka wygladala jak noga!!taka opuchlizna.goraca byla i bolala.poszedlem do lekarza a ten mi mowi ze jest takie zakazenie ze jest krok od sepsy!!!dostalem taki antybiotyk ze w glowie mi sie krecilo..opuchlizna z lokcia wegrowala przez kolejny tydzien po calej rece ,spuchla mi nawet dlon..ale przeszlo..tak wiec ja bym nie bagatelizowal...zawsze to lekarz..bo z malej chmury moze byc duzy deszc!


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam raczej dokładnie to co kolega opisuje

TMK to koleżanka :)

Nie sądzę, żeby lekarz wymyślił coś innego niż maść i obserwacja. Z każdego zranienia może wywiązać jakieś zakażenie, mimo to nikt z byle zadrapaniem nie leci do lekarza. Nie ma co od razu panikować, ale na przyszłość warto zainwestować w rękawicę.

Spróbuj namierzyć tego wieloszczeta, jeśli to taki typek, to warto pokazać mu drzwi.

Edytowane przez kapuhy (wyświetl historię edycji)

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co lekceważyć, jak pół roku temu nadziałem się na najeżkę to do dziś nie mam w tym miejscu czucia w palcu. Dwa tygodnie temu przy usuwaniu aiptasi nie zauważyłem jeżowca i 5mm kolca dostało mi się pod skórę. Przez 3 dni nie mogłem ręką ruszać. Lekarz nie bardzo wiedział co zrobić, jak to wygląda itp.

Na forum nurków znalazłem żeby smarować cytryną (nie wiem czy to coś dało), ale po 3 dniach było ok. Mam tylko pamiątkę po najeżce :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.