Skocz do zawartości
xmarekx

Zakładanie nowego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Oczywiście, piszę ten temat bo mam kilka podstawowych pytań na temat zakładanie akwarium morskiego. We wrześniu - pażdzierniku chciałbym założyć takie akwarium ale nie chciałbym od razu jako laik iść do sklepu bo wiem, że lubią oszukiwać byle sprzedać. Zakładając ten temat będę miał wiele innych z biegiem czasu trudniejszych (jak dla mnie) pytań... ale zacznijmy od podstaw.

Chciałbym założyć akwarium 120x50x50 to jest 300l

Sprzęt:

-pompa cyrkulacyjna Aqua Medic Nanoprop 5000 x2 szt.

-odpieniacz Blau Scuma IT 110

-pompa obiegowa AquaMedic OR 2500

-Filtr odwróconej osmozy AquaFiltr RO + DI

- ogrzewanie

-oświetlenie

No i pytania:

-Jakie akwarium ma mieć grubość szkła albo jakie preferujecie przy takim litrażu 10 czy może 12?

-Jak duży Sump ma być ile litrów?

-Co do ogrzewania to jaką moc grzałki trzeba kupić?

-No i najważniejsze jakie oświetlenie i długośc świetlówek i moc?

No i czy ten sprzęt który wymieniłem na początku, czy może być czy może jakiś inny byłby lepszy?

Na razie tyle pytań jak ktoś bedzie miał czas to prosiłbym o odpowiedź na wszystkie pytania, byłbym bardzo wdzięczny.

Ps. wiem, że temat może się dublować ale proszę o wyrozumiałość...

pozdrawiam

marek

Edytowane przez xmarekx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szyba 10 wystarczy tylko powieksz szerokosc do 70cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo będzie to grubość 8mm jednak jak dasz grubszą szybę możliwe że będzie można zrezygnować ze wzmocnień poprzecznych. Chociaż ja dla własnego spokoju ducha bym dał 10mm i wzmocnienia ^^

Sump powinien być tak duży by zebrał całą ilość wody która znajduje się powyżej poziomu przelewu w zbiorniku głównym aby w razie awarii nie wypłynęła na podłogę. Choć przypuszczam że taki 100 litrowy spokojnie by wystarczył.

Dałbym 2x150 wat aby w razie awarii jednej druga działała. Oczywiście z termostatem.

Świetlówki standard 114.9mm 54W w ilości 6-8 sztuk jak nie więcej. Zależy od tego co będziesz trzymał w baniaku. Zapewne 2xHQI + 2 świetlówki też by nie było źle.

Co do odpieniacza to przy takiej cenie tego BLAU to nie wiem czy nie lepszym wyjściem byłby zakup używanego Delteca 600.

Co do filtra RO+DI to pamiętaj jeszcze o TDS

Jeśli się pomyliłem z czymś to bardzo przepraszam :welcome:

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem jak pieni ten Blau i powiem wprost,300l to to nie pociagnie,chyba ze planujesz tylko parke blaznow i ewentualnie jakąś babke do tego.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za szybkie odpowiedzi, jak by ktoś miał jeszcze jakieś zdanie na ten temat lub coś poprawić to zapraszam do ''rozmowy''.

No i kolejne pytanie:

czy grzałki mają byś w sumpie?

No i chodzi o preparaty: Bo nie chciałbym, zeby sprzedawca mi coś wcisną czego nie potrzebuję.

Jakie preparaty potrzebuję kupić na początek jak już bedę miał wodę w akwarium i odwowiednie zasolenie?

Po jakim czasie dać żywą skałe, czy od razu czy dopiero jak wszystkie parametry wody bedą w normie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka do sumpa. Po co ma straszyć w zbiorniku głównym. Zresztą od tego jest sump aby pomieścił niezbędny sprzęt który normalnie znajdowałby się w głównym zbiorniku.

Preparaty to zależy skąd będzie woda. Czy będzie to woda z działającego zbiornika czy świeża solanka. Jeśli coś to ewentualnie na bakterie na start ale o tym niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy.

Zamiast preparatów wolałbym kupić testy i nie przyspieszać natury preparatami. Niech się dzieje wszystko w swoim rytmie.

Po 2-3 tygodniach przyda się purigen, chemi pure, jakiś węgiel, ogólnie absorbery na niepotrzebne związki i poprawienie klarowności wody.

Żywą skałę wkładasz tuż po tym jak zasolenie w baniaku będzie na pożądanym poziomie. Czyli musisz dać czas na rozmieszanie się wsypanej soli. Dobrą opcją byłoby poczekać te 24 godziny po wsypaniu soli przed jej włożeniem. Oczywiście możesz poczekać dłużej ale im później włożysz skałę tym dojrzewanie później się zacznie. Tak więc zalać do połowy odpowiednia zasoloną wodą, ułożyć skałę i dolać do pożądanej ilości.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-akwa 120x70x50 bedzie o wiele ladniejsze

-odpieniacz sie nie nadaje, jest za slaby

-szyby 10mm wystarcza, ale ze wzdluznymi i poprzecznym wzmocnieniem

-przy rozmiarze 120x70 dalbym 8 swietlowek x 54W (tak zreszta mam)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xmarekx, proponuję podać nieco bardziej konkretną lokalizację, poszukać morszczaków w okolicy, podjechać do któregoś z browcem i zobaczyć na żywo działający zbiornik. W krótkim czasie przyswoisz masę informacji, część pytań od razu się wyjaśni, zobaczysz jak w praktyce wygląda działanie sumpa itp. Taka wizyta naprawdę dużo daje, nim cokolwiek kupisz i zdecydujesz-najpierw zobacz na żywca całość :welcome:


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy chciałbym popytać i pooglądać jak działa morskie, ale niestety nikogo w okolicy nie znam kto by miał takie akwarium.

Byłem w 2 sklepach na śląsku, żeby pooglądać popytać się ale zasada była prosta nie kupujesz to nic się nie dowiesz... ogólnikowo tylko coś tam mówili żadnych konkretów.

A co do wielkości zbiornika to max może być 120x60x50 bo taki mam stelaż.

A wracając do tematu, to co powinienem kupić na początku zakładając akwarium:

Kupuję akwarium i sump do tego filtr RO, popy cyrkulacyjne, grzałkę, sól i hydrometr spławikowy.

To wystarczy czy jeszcze coś powinienem dokupić?

No i kiedy mam wykonać pierwsze testy wody?

No i jeszcze jedno pytanie jaka wysokość oświetlenia od lustra wody powinna być? Mając lampy świetlówkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuhy chciałbym popytać i pooglądać jak działa morskie, ale niestety nikogo w okolicy nie znam kto by miał takie akwarium.

Zerknij na mapę (Member Map) na górnej belce i popatrz kogo tam masz w okolicy. Nie koniecznie musi mieć dokładnie takie akwarium jak Ty planujesz żeby mógł doradzić na początek.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna mapka :) Ale tak jak przypuszczałem na górnym śląsku, na dolnym śląsku a opolskie pustkowie :( ,

heh bedę pierwszy, przynajmniej z tego forum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.