Skocz do zawartości
Adi Zet

Hodowla fitolanktonu i zooplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

chciałem się dowiedzieć jak hodować zooplankton i fitoplankton. chodziło mi o hodowlę planktonu do kupienia w sklepach netowych, do tego dochodzi pytanie gdzie kupię zooplankton, gdyż fito już można kupić. apropo hodowli to czy wystarczyłoby gdybym np. postawił słoik z fito na parapecie i to napowietrzał? a jak z zooplanktonem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sloik raczej niwystarczy bo zainfekujesz hodowlę ale można robiś z butelek po napojach- musi mieć oswietlenie, ruch, napowietrzanie, i jedzenie.Zwykle jest mały otwór zasłonięty kłebkiem waty i to wystarczy do zachowania sterylności. z kupnem zarodowych porcji raczej gorzej bo kosztuje dużo i brak na rynku.Kidyś coś sprzedawał Pszemol


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwróć się do najbliższej uczelni z wydziałem biologii/inż wodnej i pokrewnych. Bywa że w pracowaniach utrzymywana jest w celach badawczych "zielona woda" służąca do utrzymania innych zwierząt. Najprościej zaszczepić swoją kulturą taką gotową.

Z opisów gotowych pokarmów - niestety nie wynika czy fitoplankton jest żywy. np. AM podaje że to zmielony plankton, glony, drożdze itp.

A że krótki okres przechowywania, to pewnie dlatego że bez konserwantów :)

W przypdku hodowli, zaopatrz się najlepiej min w 2 urządzenia. każda hodowla sie starzeje i warto mieć zabezpieczenie. Bardzo prosto można to wykonać. Albo pionowa rura akrylowa/szklana/butelka PET/worek foliowy/specjalnie sklejony poj. szklany (nie musi być przecież okrągłe) i oświetlone świetlówką przeznaczone do hodowli roślin. napowietrzanie w celu wymuszenia ruchu wody i mieszania - fito dokarmiasz nawozami dla roślin. i spust wody na dole.

Jeśli chcesz zooplankton, to musisz mieć więcej urządzonek. Dobrze wtedy również miec mikroskop dostępny (np. znajomą Panią biolog czy cóś.)


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To plancto AM to jest napisane że to idelany pokarm DLA planktonu, a nie że to plankton,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale lepiej chyba mieć dwie kolumny, jedną z fito drugą z zooplanktonem, produkcja ciagła.

a chodziło mi głównie o pomoc w znalezieniu Tobie źródła dobrego szczepu. Jeszcze nie tak dawno, też miałem hodowlę zielonej wody (karmiłem gąbki i wrotki).

Na zielonej wodzie, wrotki w błyskawicznym tempie się rozmnażały , wystarczyło pojemnik z zieloną wodą zaszczepić wrotkami aby w ciagu kilku dni woda z zielonej zrobiła sie bardziej przeźroczysta i żółta. a druga w tym czasie wyczyszczona kolumna i zaszczepione na świeżo zielona woda

W tą stronę się nie bawiłem tj. dolewaniem karmy do planktonu się nie bawiłem.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w artykule na nano-reef (tutaj) jest napisane że wystarczy dodać odrobinę wody morskiej, i że to dostarczy odpowiednich subsatncji spożywczych. w takim razie wystarczyłby fitoplancton z odżywki aquatim, do tego żarówka, napowietrzacz i odrobina wody z podmiany w baniaku co tydzień. to wszystko w powiedzmy butelce 1,5l i mamy hodowlę planktonu, tak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam słodkie, ale muszę utrzymywać wyżyłowane parametry i wiele technologi z morskiego po prostu zaporzyczam. W wodzie akwarium przecież istnieje zooplankton (bo mówiąc o odpieniaczach wspomina się o jego stracie).

Może to zupełnie wystarczy co opisujesz.

Ale wróce do jednej uwagi: hodowla się starzeje. tzn, jeżeli nie ingerujesz w hodowlę, to z czasem poajawia się coraz wiecej form osiadłych, co w moim przypadku było początkiem końca hodowli, więc dosyć często zakładanie od nowa i szczepienie formami pływającymi.

Proces zapewne jest identyczny w morskim. W "mojej" metodzie" ich ilość była znaczna i można było gołym okiem pod światło zaobserwować ich ruch.

Nie wykluczma metody którą opisałeś. Jeżeli to nie problem, bo masz dostęp do fitoplanktonu to wypróbuj. butelka prawie nic nie kosztuje, wodę z akwarium masz, napowietrzacz pewnie też. Ostatecznie możesz zacząc próby z karmieniem "żywej wody" tylko zawiesiną z drożdży.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.