Skocz do zawartości
-dominik-

Jaki sprzęt do 70l?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję bardzo za WSZYSTKIE odpowiedzi :bow .

Filtra RO nie potrzebuję bo wodę mam ze studni 2-krotnie filtrowaną zdatną nawet do picia.

Jedyne wolne akwarium ma 30l-czy nada się na sump?

Odpieniek sam zrobię.

Pozdrawiam:

Dominik T.


Pozdrawiam:

Dominik T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 30 litrów to możesz nawet muszynianką zalać :crybaby: To chyba Fake. Poczytaj tematy dla nowicjuszy i jak już się ogarniesz zacznij pytać :realmad:


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 30 litrów to możesz nawet muszynianką zalać :crybaby: To chyba Fake. Poczytaj tematy dla nowicjuszy i jak już się ogarniesz zacznij pytać :realmad:

Dlaczego?

Akwarium 70l i sump 30l to coś złego?


Pozdrawiam:

Dominik T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Akwarium 70l i sump 30l to coś złego?

Zła jest woda ze studni. Tylko i wyłącznie RO/DI. To jest woda czystsza od destylowanej - jeśli zastosujesz inną to będziesz miał problem z dużą ilością glonów i plag nie do opanowania. Nie będziesz miał wtedy frajdy z akwarium. Zaufaj nam w tej kwestii - jeśli nie masz pieniędzy na filtr RO/DI to zapytaj w lokalnym sklepie czy mają na sprzedaż. Orientacyjnie do takiej pojemności będziesz potrzebował ok 10L tygodniowo na dolewki, a jak akwarium Ci już wstępnie dojrzeje to dodatkowe 10L co ok 2 tygodnie na podmianki. W sumie 60L miesięcznie.

Generalnie to chłopaki mają rację, że akwarium morskie to drogie hobby mimo, że na pierwszy rzut oka na aż takie nie wygląda. Ja w lutym postanowiłem przeznaczyć na nie 1tys. zł. Dzisiaj rachunek zamyka się w okolicach 5tys. A to tylko 64L... bez sumpa... :)

Mimo wszystko trzymam za Ciebie kciuki, ale nie zapominaj proszę, że w akwarium są żywe zwierzęta, które skoro już są w niewoli to zasługują na dobre warunki życia! :welcome:


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zła jest woda ze studni. Tylko i wyłącznie RO/DI. To jest woda czystsza od destylowanej - jeśli zastosujesz inną to będziesz miał problem z dużą ilością glonów i plag nie do opanowania. Nie będziesz miał wtedy frajdy z akwarium. Zaufaj nam w tej kwestii - jeśli nie masz pieniędzy na filtr RO/DI to zapytaj w lokalnym sklepie czy mają na sprzedaż. Orientacyjnie do takiej pojemności będziesz potrzebował ok 10L tygodniowo na dolewki, a jak akwarium Ci już wstępnie dojrzeje to dodatkowe 10L co ok 2 tygodnie na podmianki. W sumie 60L miesięcznie.

Generalnie to chłopaki mają rację, że akwarium morskie to drogie hobby mimo, że na pierwszy rzut oka na aż takie nie wygląda. Ja w lutym postanowiłem przeznaczyć na nie 1tys. zł. Dzisiaj rachunek zamyka się w okolicach 5tys. A to tylko 64L... bez sumpa... :)

Mimo wszystko trzymam za Ciebie kciuki, ale nie zapominaj proszę, że w akwarium są żywe zwierzęta, które skoro już są w niewoli to zasługują na dobre warunki życia! :welcome:

Tak jak przedmówca powiedział, wyłącznie z Ro/Di (może być nawet samo Ro). Nie wątpimy, że woda z Twojej studni jest smaczna i zdrowa (zdrowsza niż z kranu), ale z całą pewnością zawiera wiele mikroelementów, które nie występują w wodzie morskiej albo ich poziom jest absolutnie minimalny, innych zaś jest zdecydowanie za mało i tak oto jedne musiałbyś zbijać a jeszcze inne podnosić. Zwierzęta morskie nie będą ich tolerować i zaczną obumierać (szybko, widoczne zmiany nawet w kilka godzin)

Są przypadki gdzie można wystartować na kranówce czy ze studni ale późniejsze koszty doprowadzenia takiej wody do właściwych parametrów będą niesamowicie czasochłonne i o wiele droższe niż zakupienie filtra Ro. Wytrzymałe rybki może i by jakoś zniosły taką wodę ale inne stworzenia będą skazane na śmierć w niedługim czasie po zanurzeniu ich w takim zbiorniku.

z filtracją możesz pokombinować, mieć odpieniacz albo nie (choć wskazany), oświetlenie lepsze lub gorsze, możesz nawet kupić gotowy zestaw akwa rafowego/morskiego, ale woda morska przygotowana od podstaw na właściwych składnikach to element którego nie można ominąć i musi być w każdym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego dominik po wielu postach które tutaj padły,podeśle ci jeden ostatni z którym radził bym się zapoznać zanim cokolwiek kupisz bądź będziesz chciał kupić.

http://nano-reef.pl/topic/10671-co-robic-a-czego-nie-robic-w-akwarium-morskim-%26-8211%3B-praktyka/


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie masz pojęca co piszesz...

Nie mów mi kolego że nie wiem co piszę!!!!!!!!!!!! ...

To któryś temat z rzędu jak nowy chce założyć akwarium ....

I z Tobą kolego się zgadzam ....

Oscar za dialogi :harhar:

Co do wątku - to może nie szukaj w dziale dla nowicjuszy, a w dziale "nasze akwaria" i patrz na gotowe, funkcjonujące akwaria np.: moje, i użytkowników Skala, Rumun, kawa93. Co do kosztów to moje 54L kosztowało po pół roku ok.1500zł aczkolwiek nie szaleję z chemią, absorberami, testami.

Panel zrób jako osobny zbiornik obok akwa.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile LED-ów potrzeba do mojego baniaka?


Pozdrawiam:

Dominik T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że kolega dominik powinien przysiąść fałdów i poczytać trochę forum. Może jestem inny niż koledzy ale pół roku czerpałem wiedzę z Tego Forum zanim zadałem pierwsze pytanie. Nie rozumiem jadu sączonego przez niektórych forumowiczów, zwłaszcza teoretyków nie posiadających akwarium morskiego. To tak jakby ksiądz doradzał mi w sprawach małżeńskich i wychowania dzieci.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile LED-ów potrzeba do mojego baniaka?

A ile masz pieniędzy ? xD

Jeśli mają to być diody Cree to wystarczy Ci około 30- 40W czyli gdzieś 10- 14 diód. Diody białe i niebieskie fifty fifty albo przewaga niebieskich. Dodatki wedle uznania np.: UV, czerwone. Dobrze jakbyś miał możliwość ściemniania.

Jeśli "chinśkie" diody to taka lampa 90W będzie akurat.

I tu i tu zostawisz na to około 500. Na allegro chińczyki a Cree DIY.

Pietrus1- a myślisz co księża wykładają w szkołach ?

Zawsze przytyczam taki absurd jak plan zajęć w gimnazjum mojej kuzynki.

Jednego dnia ma biologie, religie i wychowanie do życia w rodzinie.

Najpierw dowie się o ewolucji małp i darwiniźmie, potem koleś w koloratce będzie wbijał jej do głowy o stworzeniu świata, Adamie i Ewie, czystości małżeńskiej etc a na koniec dnia dowie się jak usunąć ciążę.

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz pieniędzy ? xD

Jeśli mają to być diody Cree to wystarczy Ci około 30- 40W czyli gdzieś 10- 14 diód. Diody białe i niebieskie fifty fifty albo przewaga niebieskich. Dodatki wedle uznania np.: UV, czerwone. Dobrze jakbyś miał możliwość ściemniania.

Jeśli "chinśkie" diody to taka lampa 90W będzie akurat.

I tu i tu zostawisz na to około 500. Na allegro chińczyki a Cree DIY.

Pietrus1- a myślisz co księża wykładają w szkołach ?

Zawsze przytyczam taki absurd jak plan zajęć w gimnazjum mojej kuzynki.

Jednego dnia ma biologie, religie i wychowanie do życia w rodzinie.

Najpierw dowie się o ewolucji małp i darwiniźmie, potem koleś w koloratce będzie wbijał jej do głowy o stworzeniu świata, Adamie i Ewie, czystości małżeńskiej etc a na koniec dnia dowie się jak usunąć ciążę.

Dobre, dobre... masz plusa


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.