Skocz do zawartości
tsubasa

RM by tsubasa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Wczoraj zalałem Reefmaxa, uprzednio układając skałę.. wodę mam już gotową z działającego ustabilizowanego zbiornika. Skały jest 13kg, w przyszłym tygodniu chcę to jeszcze zasypać żywym piachem.

W panelu na razie nic nie zmieniałem, grzałkę Aquaela Comfort Zone upchnąłem w 3 komorze. Jako wiatrak do napędzania wody służy Tunze nanostream 6015..

zdjęcie poniżej.. w najbliższym czasie dojdzie do tego automatyczna dolewka i jakiś UPS który w razie awarii prądu będzie zasilał pompkę cyrkulacyjną i dolewkę wody.. co myślicie na temat ustawienia skały?

post-14731-0-47919100-1345665372_thumb.jpg


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie skały bardzo fajne. Upewnij się tylko że ta płaska po lewej na szczycie jest dobrze przyklejona bo może później spadać. Pamiętaj też o odległości od ścianek żeby móc spokojnie czyścić. Ja zostawiłem na grubość czyścika, a ostatnio zmieniłem czyścik na pływający i mi się nie mieści :)

Powodzenia :welcome:


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta płaska jest przyklejona - czy dobrze to się okaże jak będę sypał piaskiem ;)

na razie cierpliwość + forum + rady sprzedawcy i mam nadzieję gdzieś za miesiąc coś tam wpuścić.. ze świeceniem ustawiłem od 10 do 22 mniej więcej - nie za długo?


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne stawienie skały będę śledził :D


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisz w temacie vel Kamikadze :thumbup:. Znaczy się,ustawienie skały super :thumbup:.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze tak zapytam.. jak podmieniacie wodę to robicie ją sami czy kupujecie w sklepie już gotową na podmianki? co lepiej/wygodniej/rozsądniej?

co do tego kamkiadze to obawiam się tylko tej skały z prawej na górze.. jest przyklejona klejem oczywiście ale jak wytrzymałym? podobno wiąże jak beton..

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Najwygodniej jest jeśli masz filtr RO w domu i do tego automatyczną dolewkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię sam jak i na pewno większość ludzi. Poza tym wygodniej. Chciało by ci się biegać po wodę do sklepu i tachać np. 10 kg? Myślę ,że nawet taniej wychodzi. Druga sprawa to na jakiej soli sklep robi o ile jest taka możliwość. Wygodniej jest w domowym laboratorium robić. welcome.gif


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Podmienianie to prosta sprawa. Stawiasz wiadro w którym umieszczasz pompę cyrkulacyjną. Do wiadra wlewasz wodę RO i sypiesz tyle soli żeby otrzymać wodę o podobnym zasoleniu. Potem czekasz 24 h i wlewasz do akwarium. Wcześniej musisz oczywiście wylać część wody z akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr RO mam założony - zresztą nie ma za wiele do czyszczenia bo mam założony na całą instalację w domu zmiękczacz jonowymienny.. automatyczna dolewka gdzieś za 2 tygodnie. na razie testuję jak paruje woda i swoją cierpliwość w jej dolewaniu.. dziś po 24h od zalania dolałem 2,5 kufla na duże piwo czyli jakieś 1,5 litra..

no i na razie brak oznak nieproszonych gości.. nie wiem czy się wstydzą czy ich tam po prostu nie ma ;)


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drugi dzień i dwie sprawy:

pierwsza to to że jednak życie w skale jakieś jest.. prawdopodobnie jakieś wężowidło, na razie tylko macki wystawia i bada teren.. jakieś 2 ślimaki też się pokazały..

druga sprawa nieco techniczna.. dziś zauważyłem że po zdjęciu koszyka górnego z odpieniacza wężyk gumowy który idzie do regulatora(tego pokrętła) jest odłączony i nie da się go wetknąć w jego miejsce.. możecie zerknąć czy tam jest jakaś złączka której u mnie nie było? będę musiał jutro się udać na poszukiwania czegoś co pozwoli mi wetknąć ten wężyk tam gdzie ma być bo jak mniemam bez tego to odpieniacz sobie chodzi jak jemu się podoba? dobrze rozumuję?

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to już prawie 2 tygodnie od startu.. w międzyczasie dosypałem piasek (13kg), wyszły bordowe glony których już prawie nie widać.. za to wychodzą glony zielone więc zastanawiam się czy nie wpuścić jakiejś minimalnej obsady czyszczącej, powiedzmy 1 krab, z 5 ślimaków i rozgwiazda..

parametry wody mam takie:

zasolenie 1.022

NH4 0

NO2 0

NO3 25

PH 8,2

KH 8

innych testów nie robiłem.. zdjęcie obrazuje stan na dziś.. co myślicie - wpuścić parę bezkręgowców czy się jeszcze wstrzymać?

post-14731-0-07688800-1346596249_thumb.jpg


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony same znikną. Trzeba być cierpliwym i czekać aż akwarium dojrzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się jeszcze z wpuszczaniem ślimaków krewetek są delikatne i mogły by ci zejść na wieczną rafę,poczekaj jeszcze do tych pełnych 4 tyg kontroluj parametry i nie podmieniaj wody bo to ci nic nie da tylko pogorszy lej bakterie jak zaleca producent i cierpliwie poczekaj.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokupiłem jeszcze test na fosforany.. wynik wyszedł 0


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokupiłem jeszcze test na fosforany.. wynik wyszedł 0

i mały update zdjęciowy bo po konsultacjach z Olivierem wpuściłem ekipę sprzątającą, ale tak na ostrożnie na razie. tak więc przyszły dwa ślimaki tectusy, dwa nassariusy, krab pustelnik i rozgwiazda.. krab od dwóch dni ciągle coś robi, a to wspina się po skałach, a to zaczepi aiptasię, generalnie jak krowa na łące - cały czas się pasie.. tectusy po półdniowym szoku teraz wzięły się za robotę. nassariusy zakopały się w piasku i tyle ich widziano.. rozgwiazda trochę się okopała, potem pozwiedzała akwarium i teraz siedzi na piasku (za radą będzie dokarmiana mrożonkami wstrzykiwanymi w piasek przez jakiś czas)..

natomiast mam 2 pytania.

1. co to za zielsko to na pierwszym zdjęciu? (na drugim w całej okazałości - wywalić??)

2. czy wierzyć wskazaniom elektronicznego czujnika temperatury w reefmax?

post-14731-0-75732500-1347031521_thumb.jpg

post-14731-0-29205100-1347031533_thumb.jpg

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wskazania czujnika temperatury czasem w reefmaxie wariują, pojawiają się krzaki na wyświetlaczu. Co ciekawe nie ma to wpływu na sterowanie wiatrakiem chłodzącym wodę, jedynie wyświetlacz pokazuje bzdury. Dla pewności kup termometr akwarystyczny-klasyczny np.sery i będziesz spokojny. pozdrawiam reemaxiarza :thumbup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo tak się zastanawiam któremu wierzyć.. na wyświetlaczu pokazuje 25,6, na małym paskowym naklejonym na szybie 26,5 a z kolei jak mierzę zasolenie to termometr na aerometrze pokazuje niecałe 25.. na razie wyciągam średnią z tych 3 pomiarów ;)

wczoraj update testów i NO3 spada w kierunku 0 :)


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już miesiąc z małym okładem minął od startu.. cierpliwie nie wprowadzałem żadnych rybek i korali ale już powoli akwarium się zaludnia. z ekipy czyszczącej musiałem pożegnać rozgwiazdę - chyba była trefna bo po 4 dniach zeszła.

aktualnie na mojej rafie ganiają 2 tectusy, 2 babylonie (okopane w piachu), krab pustelnik który już zdążył się wylinieć i przeprowadzić do większego M - oraz kosiarka do trawy czyli dolabella auricularia którą pieszczotliwie córka i żona nazywają Bella (widać ją na ostatnim zdjęciu na samej górze skały).

z korali zaaklimatyzowały się:

- 2 zoantusy

- euphylia

- seriatopora hystrix

- seriatopora caliendrum

- jeden o którego nazwę zapomniałem zapytać..

NO3 spadło do 0, dziś zrobiłem pierwszą podmiankę 7,5 litra solanki na soli IO..

większych problemów nie mam poza chyba okrzemkami - nie mam filtra DI i chyba go zakupię coby się pozbyć dziadostwa..

z usprawnień reefmaxa to jedynie wyciągnąłem wężyk z odpieniacza do regulacji poza akwarium - teraz jest wygodniej.. za niedługo montuję dolewkę i zarybiam..

na pierwszy ogień standardowo błazenki i może jakiś gobiodon i coś jeszcze kolorowego by coś się działo wizualnie.. zastanawiam się nad quadricolorem ale nie wiem czy nie za wcześnie na ukwiał..

poniżej zdjęcia poglądowe..

w planach mam jeszcze wrzucenie drugiego cyrkulatora który będzie się włączał na programatorze coby posymulować zmienne warunki prądowe na rafie ;)

z bolączek to potrzebuję patentu na automatyczne wyłączanie tej niebieskiej diody - wymyślił ktoś coś mądrego w tym zakresie?

post-14731-0-73432600-1349207466_thumb.jpg

post-14731-0-27396800-1349207479_thumb.jpg

post-14731-0-43207200-1349207494_thumb.jpg

post-14731-0-97701800-1349207505_thumb.jpg


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz wapń, magnez, PO4? Przy zasoleniu 1.22 na IO długiego życia SPSom nie wróżę.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakleiłam półprzeźroczystą folią diodę, bo dla mnie jest za mocna.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz wapń, magnez, PO4? Przy zasoleniu 1.22 na IO długiego życia SPSom nie wróżę.

zrobiłem podmiankę na IO bo mi zalegała w szafce.. na następną podmiankę kupię aquaforest.. zasolenie pomału podbijam do 1,024.. PO4 mam 0 a wapnia i magnezu jeszcze nie badałem..


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagościły pierwsze ryby - oczywiście 2 błazenki i na dno Cinctus. Kupiłem też krewetkę czyszczącą i dodatkowe ślimaki do sprzątania dna - 2 nassariusy i strombusa.. na razie wszystko ma się bardzo dobrze, parametry po kilku dniach od zarybienia nie zmieniły się..

Z korali próbuję zaszczepić do skały Sacrophytona ale nie bardzo mu się chyba podoba "podtrzymanie" gumką recepturką..

Jutro przyjdą testy na wapń i magnez a od przyszłego weekendu podmianki będę robił już na bogatszej soli aquaforest..

edit: test Ca 420; test Mg 1290

Edytowane przez tsubasa (wyświetl historię edycji)

5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpowiecie jak najbezpieczniej podnieść zasolenie wody z 1,022-23 na 1,024?

teraz w weekend będę robił podmiankę 10% wody. na ile ją zasolić by stopniowo bezpiecznie podnieść zasolenie do tego 1,024? macie jakieś doświadczenia bądź rady?


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.