Skocz do zawartości
mardinus

chłodzenie do zbiornika.

Rekomendowane odpowiedzi

krzysiek - klimatyzacja z zewnterzym wymieninikiem inaczej jak napisal PJ Rogalski - bez odprowadzanie ciepla poza pomieszczenie, nie bedzie to dzialac, szczegolnie w wypadku klimatyzacji typu BOX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam na mysli split czyli z jednostka zewnetrzna. do pomieszczen do 25m2 1300pln brutto bez montazu i widzialem tez za 1800pln pomoeszczenia do 30m2 cena z montazem. ladnie robijaja na ratu 0% i przy 20 ratach to daje 65 pln w pierwszym przypadku a chlodno maja nie tylko zwierzaki ale i ja...... w poniedzielek jade do makro obejzec i dam znac co to takiego . do makro trzeba miec karte wiec na terenie warszawy moge pomoc bo karte mam

pozdrawiam


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko kwestia kosztow - jak zawsze.

Podczas pracy klimy trzeba sie liczyc z poborem mocy rzedu 2-4 kW. Jezeli mialaby pracowac przez 5 godzin na dobe to:

2kW x 5h/doba x 30dni/mc x 0,35zl/kWh = ok. 100zl/mc

przyklad Fuji http://www.fujielectric.pl/index.php?mod=produkty&typ=1


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krzysiek - juz przerabialem temat klimy i choc nie mowie ze nie zakladam to musze cie ostudzic:

to ze jest napisane ze klima 2,3KW nadaje sie do pomieszczenia 23m2 to nie znaczy ze do takiego sie nadaje :)

wszystko zalezy przede wszystkim od tego ile osob siedzi w pomieszczeniu, ile jest sprzetow oddajacych cieplo no i bardzo wazne - czy okna sa od strony naslonecznionej

jesli na ostatnie pytanie odpowiesz "tak" to od razu moc klimy x2 + do tego akwarium ktore jest powaznym zrodlem ciepla i mi wyszlo ze na moje biuro 25m2 musze miec co najmniej 5,3kW mocy klimy. Jasne ze mozesz miec mniejsza ktora bedzie na okraglo pracowala i ja non stop naprawiac - tylko po co.

Do tego jeszcze okazalo sie ze centrum handlowe w ktorym mam biuro nawet nie chce slyszec zebym wymiennik wywalal na zewnatrz biura (mimo ze z jednej strony jest sciana ze tak powiem techniczna) i musze walic wymiennik na dach + pompa do skraplacza no i z planowanych max 2tys zrobilo sie ponad 5tysi. A ze lato mialo byc kiepskie to sie wstrzymalem no i teraz jak slonce jednak sie pokazalo hehe to gosciu od klimy ma urwanie glowy i go zlapac nie moge :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zamontowalem kilka wentylatorkow (8) - zdam realcje, czy cos to pomaga. W pomieszceniu 25C w akwa przed chlodzeniem 29.

Koszt 0 zl :). Stary zasilacz ATX + wentlatory wymontowane z popsutych zasilalczy. Na sucho daje na dwa metry gesia skorke :). Mam miejsce na dodatkowe 6 :) - gdyby bylo za malo. Polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk zdaje sobie z tego sprawe ze wielkosci sa przeskalowane ale myslalem nad zawieszeniem jednostki wewnetrznej jak najblizej lustra wody i podlaczeniu calego ustrojstwa pod jakis sterownik.

wtedy byloby ok albo klima x2 tak jak mowisz okna od poludniowej strony. zobaczymy narazie zmontowalem wentylator i powinno byc ok


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

wiem , ze to szalone , ale wstawilem pompe powietrza zasilajaca odpieniacz do zamrazarki i tlocze teraz zimne powietrze do odpieniacza. Ciekawe czy to cos da...?


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) fajny pomysl...pytanie jak bardzo ogrzewa się powietrze w pompce...? jesteś w stanie zmierzyć temperature powietrza na wylocie z pompki?

akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja juz moge odpowiedziec zamiast Brunon.

Nic nie da.

Tzn. nic oprocz podwyzszenia samopoczucia.

Zastanawiam sie, co pcha ludzi do zuzywania czasu i energii na robienie rzeczy z gory przesadzonych.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I czego zamknęli dział szalone pomysły???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich i do Piotra w szczególności !!

Pompka ma się świetnie - to jest SERA Air 550.

Zwykle pompa się mocno grzeje , w zamrażarce jest powiedzmy chłodna. Długośc weżyka od pompy do odpieniacza jakieś 4m , powietrze na wylocie ma około 0 do + 3*C, rezultat jest niedoskonały - po 12 godz. zaledwie o 1*C mniej. Ale w połączeniu z klimatyzatorem , który właśnie kupiłem i wiatrakiem działa szokująco - woda ma 24*C , w pokoju teraz około 25/26*C , na dworze 30*C. Strata w koralach przez upał to 1 wielka euphylia i troche ksenii ... reszta COOL. Czasem szaleństwo jest metodą - choć nie zawsze skuteczną..

pozdrawiam Wszystkich "chłodno" hihiii


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pokrywę położyłem zwykły termowentylator i strumień nieogrzanego powietrza skierowałem na lustro wody.

Dzisiaj wracam z łagru, sprawdzam temperaturę i odczytałem 25st. celcjusza. Do wczoraj 28-29 w zbiorniku bez dmuchawy. Tylko trochę dużo wody ubyło.

PZDR.


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Brunon :

Do wszystkich i do Piotra w szczególności !!

(..)

rezultat jest niedoskonały - po 12 godz. zaledwie o 1*C mniej.

Nie bede kopiowal calosci, bo jest powyzej.

Brunon dokladnie potwierdzil to, co napisalem wczesniej.

Ochladzanie powietrza pompowanego do odpieniacza NIC NIE DAJE !!!!!!!!

A ten jeden stopien Celsjusza to jest blad pomiaru z uwagi na chocby roznice wilgotnosci tloczonego powietrza.

(powietrze ochlodzone w lodowce jest bardziej suche niz tloczone z otoczenia akwa)

A o samej "kulturze pracy" pompki nic nie pisalem. Jasne ze w ujemnej temp. otaczajacego powietrza pompka bedzie chlodniejsza niz gdy otoczenie ma +30C.

Brunon :

Ale w połączeniu z klimatyzatorem (...) i wiatrakiem działa szokująco - woda ma 24*C

A klima oprocz tego, ze ochladza to jeszcze OSUSZA powietrze !!!

I to suche powietrze powoduje wzmozone parowanie. i co za tym idzie - obniza temperature wody.

Gdyby zamiast chlodnego suchego powietrza dac nadmuch powietrza cieplego i suchego efekt bylby podobny.

Mozna robic rozne kombinacje - praw fizyki sie nie przeskoczy.

POWTORZE RAZ JESZCZE:

parowanie i wentylacja

czyli DUZY ruch powietrza ponad woda i wyrzucanie wilgotnego powietrza na zewnatrz, a w to miejsce zasysanie bardziej suchego z za okna.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr a o jakiej srednicy i o jakich obrotach proponujesz kupic wiatrak komputerowy??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr1 :

Piotr a o jakiej srednicy i o jakich obrotach proponujesz kupic wiatrak komputerowy??

Wiatrak komputerowy proponuje zostawic w komputerze, nowego nie kupowac.

A nad akwarium dac nadmuch z wentylatora pokojowego, takiego o srednicy lopat 30cm i wiecej.

To trzeba cale powietrze przepuscic nad woda i wydmuchac dalej, a nie "w kolko mielic" to samo powietrze znad wody.

Zrobic taki ruch powietrza, zeby stojac pol kroku za akwa, czuc na twarzy wyrazny powiew powietrza z wentylatora.

A "zuzyte" i wilgotne powietrze wydmuchac za okno / do komina przy pomocy innego wentylatora wyciagowego.

Im mniejsze obroty tym jest ciszej. Wiec zeby byl spodziewany efekt, lepiej dac wiekszy wentylator wolniej chodzacy.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMEN !!!


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.