Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@guliwer - tak, linkowalem wyzej, tu zapodam ponownie - http://www.marineaquariumsa.com/featuredsystems/Aug2009/

glony na siatce nie padna, bo siatke trzeba czyscic co tydzien (skrobac, bardzo latwo), chyba ze masz za duza siatke wzgledem zbiornika to wtedy mozna czyscic rzadziej.

glony nie zdechna z dnia na dzien jak po4 i no3 spadnie do zera, poniewaz jest to poziom staly - normalny. jesli jakies glony zaczynaja stopniowo obumierac na siatce i uwalniac po4 i no3 do wody, to wtedy nowe glony rosnace na siatce maja wartosci odzywcze aby sie rozwijac - a wtedy azotany i fosforany sa wyciagane z wody. kolo sie zamyka. rozumiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli akwa z linka jest przykładem super zbiornika prowadzonego tą metodą to jest to jedynie dowód na to, że nie da się osiągnąć ładnych kolorów SPS.

Pożyjemy zobaczymy ale jeżeli dla Ciebie super efekty to takie jak na zdjęciach z linka to ja już nie mam pytań.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218388 guliwer777 :

Witam

Jeżeli akwa z linka jest przykładem super zbiornika prowadzonego tą metodą to jest to jedynie dowód na to, że nie da się osiągnąć ładnych kolorów SPS.

Pożyjemy zobaczymy ale jeżeli dla Ciebie super efekty to takie jak na zdjęciach z linka to ja już nie mam pytań.

Pozdrawiam

Dokładnie jak pisze guliwer , jeżeli to max co sie da uzyskać to szkoda zawracać sobie głowę ,chyba że mają to być baniaki na miękkich lub lps . Nie twierdze ze filtracja berlińska jest jedyna drogą do ładnego zbiornika , ale ciężko mi wyobrazić sobie tą ekspansję życia co zjadła by cały syf wylewany do kibla z kubka odpieniacza.Jak dla mnie to tego typu naturalne metody filtracji mogą skutecznie zadziałać przy proporcjach bardziej "naturalnych" , czyli 100 l zbiornik i z 600-700 l filtr albo i lepiej .

życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Guliwer co ma odpieniacz do kolorow jesli po4 i no3 jest caly czas niewykrywalne?

@Guliwer jezeli Twoj zbiornik to maks co mozna osiagnac przy zastosowaniu Bubble Kinga to wg mnie mogles te kase wydac w SOGO

nie pisze tego zeby Ci naublizac bo baniak masz bardzo ladny, tylko pokazac styl Twojego argumentu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218392 KIDULT :

@Guliwer co ma odpieniacz do kolorow jesli po4 i no3 jest caly czas niewykrywalne?

@Guliwer jezeli Twoj zbiornik to maks co mozna osiagnac przy zastosowaniu Bubble Kinga to wg mnie mogles te kase wydac w SOGO

nie pisze tego zeby Ci naublizac bo baniak masz bardzo ladny, tylko pokazac styl Twojego argumentu

Widzę że jak skończyły się rzeczowe argumenty to zaczęły się ad personam.

Nie wiem po co mieszasz w to mój zbiornik, skoro widziałeś go raz i mówiłem Ci że miałem wtedy problemy w akwarium.

Poza tym, ja swojego akwa nie podaję jako wzór a Ty podałeś link do super akwa prowadzonego przy użyciu algaescrubber.

Ja z Bubble Kinga jestem bardzo zadowolony i jak bym mial go kupić dziś to bym to zrobił.

@Guliwer co ma odpieniacz do kolorow jesli po4 i no3 jest caly czas niewykrywalne?

A gdzie ja napisałem coś o odpieniaczu ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT ,czy będziesz świecić ledami przy tej metodzie???


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Guliwer:

Kidult: co ma odpieniacz do kolorow jesli po4 i no3 jest caly czas niewykrywalne?

Guliwer: A gdzie ja napisałem coś o odpieniaczu ?

Guliwer: "Jeżeli akwa z linka jest przykładem super zbiornika prowadzonego tą metodą to jest to jedynie dowód na to, że nie da się osiągnąć ładnych kolorów SPS. "

Kidult: jedyna roznica to scrubber zamiast odpieniacza, wiec z tego co napisales wychodzi ze "ta metoda" przekresla ladne kolory SPS

Guliwer: Poza tym, ja swojego akwa nie podaję jako wzór a Ty podałeś link do super akwa prowadzonego przy użyciu algaescrubber.

Kidult: ja nie podalem tego baniaka jako wzor super baniaka, tylko jako przyklad ze mozna hodowac spsy bez odpieniacza, ze te spsy nie sa brazowe, i ze jest w tej metodzie potencjal.

Powtorze jeszcze raz:

Czy metoda usuwa no3 i po4 z obiegu? algaescrubber - TAK, odpieniacz - NIE

czy metoda usuwa skladniki odzywcze dla korali i innych zwierzatek z wody? algaescrubber - NIE, odpieniacz - TAK

Ja tu widze zalety, dla ktorych warto wyprobowac te metode.

Moj nowy baniak bedzie na HQI + T5, poniewaz idzie zima a ja nie mam zamiaru grzac grzalka 500W non stop i swiecic ledami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, skupmy się na efektach które da się osiągnąć tą metodą w postaci kipiących kolorami sps-ów, a nie na cyferkach. Ja osobiście przychylam sie do zdania Guliwera, kolory spsów z linka który podałeś pozostawiają wiele do życzenia i dalekie są od ideału. Dla mnie osobiście liczy sie wygląd zbiornika, nie wyniki testów.

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb zgadzam sie ze kolory sa dalekie od idealu, ALE zwracam uwage na to, ze roznica w systemie scrubber czy odpieniacz nie ma (jak mniemam) wplywu na kolor korali, POD WARUNKIEM ze w obydwu systemach poziom no3 i po4 jest niewykrywalny. przeciez na wybarwienie maja wplyw jeszcze inne czynniki - rodzaj i ilosc swiatla, ilosc i jakos jedzenia, suplementacja.

Przypomnijcie sobie jak pol roku temu pisalem o zastosowaniu led w akwarystyce, ze same plusy, itd. Odzew na forum byl taki "ze to sie nie uda, ze cos tam, ze jak to ma dzialac, ze korale nie beda rosly, ze jak nie grzeje wody to swiatlo do d.. " etc. a jak Przemek napisal ze beda ledy i pokazal foty korali to od razu byla masowy orgazm. dobrze zrobil ze odezwal sie po tygodniu jak juz mial fotki, a nie jak tylko wiedzial ze je bedzie mial, bo od razu LUD by zahuczal ze to na pewno nie zadziala.

nie zrobilem tego watku zeby sie z Wami klocic o wyzszosci odpieniacza nad Algaescrubberem (zwanym tez ATS), tylko po to, aby kazdy z forumowiczow (ktory nie zna tematu lubo boi sie sprobowac) mogl zobaczyc, jak ta metoda sprawdza sie w praktyce i jakie sa jej mozliwosci. ponadto CHCIALBYM udowodnic, ze mozna miec co najmniej ladny baniak nie wydajac kasy na odpieniacz oraz ze mozna hodowac azoxy razem z sps w jednym baniaku.

Wiec Seb i Guliwer nie piszcie tu w stylu "ze to nie bedzie dzialac bo po prostu nie bedzie", a jesli macie jakies argumenty, to zapraszam do dyskusji, mozecie zaczac od: "algaescrubber nie zadziala BO..." lub "tradycyjna metoda berlinska moze dac lepsze efekty BO..." - rozumiem ze mniejwiecej zapoznaliscie sie z tematem algaescrubbera i znacie jego zasade dzialania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko tyle, że argumenty Seba i Guliwera są bezsensowne gdyż tak jak mówi Kidult co ma piernik do wiatraka... ATS ma zastąpić odpieniacz i dbać o zerowe poziomy NO3 i PO4, a nie sprawiać, żeby SPS były super wybarwione na to ma wpływ mnóstwo innych czynników, a chodzi o to, żeby porównać skuteczność w usuwaniu NO3 i PO4, lub zapobieganiu wzrostowi stężeń tych związków w wodzie i tutaj pojawia się szansa dla algae scrubber'a bo sami wiecie jakie zaczynają się problemy po 2-3 latach z baniakami, które chodzą na odpieniaczach tylko oczywiście o tym się na forum nie mówi tylko wszyscy mają super baniaki na fotkach po photoshopie i czyszczeniu :clowning Ja nie chcę twierdzić co jest lepsze, a co gorsze, ale nie przekreślałbym tej metody na starcie tak jak to robi Guliwer i Seb, a wiecie dlaczego może trudniej znaleźć fotki super baniaka SPS na algae scrubber ? Bo używają tego przeważnie Ci, którzy nie wydają na baniak dziesiątek tysięcy złotych kupując najdroższe odpieniacze i pompy tylko Ci, którzy mają mniej pieniędzy przez co nie inwestują też tyle w całą masę innych rzeczy dzięki którym mieli by mieć "super wybarwione" SPS'y bo każdy kto robi bardzo drogi baniak pójdzie sprawdzoną drogą...

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dla mnie liczą się efekty a nie mogę znaleźć w sieci zbiornika prowadzonego metodą z ATS dorównującego poziomem wybarwienia korali takim jakie można osiągnąć przy metodzie tradycyjnej czy zeo. Ja nie mam nic przeciwko tej metodzie ale z tego co udało mi się dowiedzieć i zobaczyć zbiorniki SPS only do tej metody się nie nadają.

Myślę, że ATS może się sprawdzić przy LPS lub jak ktoś nie koniecznie liczy na super kolory.

Moje zdanie jest takie na dzień dzisiejszy, że odpieniacz jest niezbędny do osiągnięcia super kolorów SPS.

Piękne zbiorniki przy metodzie tradycyjnej już są zobaczymy może z czasem będą też z ATS.

Hodować SPS można bez odpieniacz i bez ATS ale nie koniecznie da się osiągnąć super kolory.

@spajdi Co szkodzi ludziom którzy osiągają dobre efekty z ATS chwalić się nimi. Co ma wydawanie kasy na baniak do wstawiania fotek ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś chodziło mi o to, że ludzie którzy używają ATS może nie mają tak wybarwionych SPS z innych przyczyn niż ATS, np. finansowych... Tzn. ktoś postanowił spróbować ATS bo to tańsze niż dobry odpieniacz i ma SPS'y, ale nie ładuje miesięcznie xxx $ w baniak i dlatego nie ma tak wybarwionych korali jak ktoś kto ma najlepszy odpieniacz i ładuje workami w baniak :strutin Może faktycznie nikt jeszcze nie ma super baniaka SPS na ATS, ale może to kwestia kasy lub kwestia czasu kiedy ktoś taki baniaczek zrobi :clowning

Pozdrawiam :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ja też Cię źle zrozumiałem, bo dokładnie tak jak Guliwer... I nie wiem dlaczego uważasz że dobry odpieniacz musi kosztować kilka tysięcy złotych? Śmiem twierdzić że przy baniaku około 300 litrów, koszt założenia ATS które będzie działało tak jak powinno i nie będzie eksperymentem pijanego druciarza, będzie podobny jak odpieniacza który spokojnie sobie z takim systemem poradzi... Ale niech będzie że piszą bzdury.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna dyskusja.Jedynie tylko pare spostrzezen.Czasmi jest dobrze mieszac pare systemow filtrowych.Urzycie lampy UV na koncu procesu

jest konieczne ,zeby zielone dziadostwo sie nie dostalu do glownego tenku.Wieksza ilosc mineralow jest potrzebna jak sie stosuje ten rodzaj filtra.Zwiekszona temperatura wody poprzez uzywanie mocniejszego swiatla moze spowodowac dodatkowe inwestycje w ochladzaniu wody.

Skoki zawartosci zlych czynnikow chemicznuch(po wymianie siatki)powoduje niepotrzebny stres w tenku.Problem tz starego tenku jest

naogol spowodowany brakiem otworow mikronowych w skalach i piasku kture sa zablokowanie niezywa bakteria i innymi odpadkami.

Stabilnosc chemiczna,temperatura wody i wymiana dwo tlenku wegla jest podstawa zycia w akwarium.Czytalem dosic wiele na ten temat.

Calom tajemnica tego filtrowania jest urzycie 3 do 5ciu osobnych siatek w takim filtrze.Tylko wtedy jest mozliwosc wymiany pojedynczych siatek bez zaklucania stabilnosci chemichnej(trzy pracuja i dwie dorastaja).Mozna podloczyc odpikacz pod koniec (wile innej szkodliwej

chemi on wyciaga).

Slawek K


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Tak sobie na spokojnie przemyslalem porownywanie Berlinskiej i "glonowej" metody i moze robie blad, ale nasuwa mi sie taka mysl; otoz byc moze, ze w obu metodach NO3 i PO4 beda niskie. Jednak mam wrazenie, ze w berlinskiej te niskie parametry beda stale na niskim poziomie, podczas gdy z algaescrubber, poziomy beda raczej stale "falowaly", poniewaz glony przy malych ilosciach NO3 i PO4 przestana rosnac, bada czekac lub padna az woda bedzie znowu miala dla nich odpowiednia ilosc pokarmu (czyli nie "zerowe" parametry) i tak w kolko.

Korale jednak, zeby sie ladnie wybarwic potrzebuja dobre, niezmienne parametry przez kilka miesiecy, bez zadnych "zafalowan". Byc moze sie myle i ta metoda jest do berlinskiej porownywalna, ale dla mnie zbyt pracochlonna i jak Seb napisal, troche za "druciarska". Lubie wygode.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslę Stani że w sedno trafileś, obrastanie siatki aż do calkowitego jej zarośnięcia i konieczności wyczyszczenia to proces dość krótki, później czyścimy i proces zaczyna się od początku, więc mamy skok...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb dlatego stosuje się po kilka , kilkanaście siatek i czyścimy je naprzemiennie .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak czyszczenie kubka odpieniacz jest latwiejsze.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastepny problem wystepuje przy urzyciu wielu siatek

woda zawsze leci do dolu.A jednak musi byc dobe oswietlenie

I wtedy powieszknia calego filtra bardzo sie zwieksza.

Jedyna mozliwoscia jes osobne ponieszczenie na system

filtrowy (Bo bardzo od niego smierdzi) I niestety on sie nie zmiesci pod akwarium.

Przy pierwszym urzyciu tego filtra czesto sie zdaza ze nie zielona

ale czerwona I brozowe dziadostwo rosnie (toksyczne)

Moje pytanie jest cz naprawde sie to oplaca za tak mala

ilosc znizenia parametrow szkodliwych?????

Pare moich grosZy :)Slawek


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marqo, to gdzie tu funkcjonalność?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218895 Slawekkrzyzanowski :

Nastepny problem wystepuje przy urzyciu wielu siatek

woda zawsze leci do dolu.A jednak musi byc dobe oswietlenie

I wtedy powieszknia calego filtra bardzo sie zwieksza.

Jedyna mozliwoscia jes osobne ponieszczenie na system

filtrowy (Bo bardzo od niego smierdzi) I niestety on sie nie zmiesci pod akwarium.

Przy pierwszym urzyciu tego filtra czesto sie zdaza ze nie zielona

ale czerwona I brozowe dziadostwo rosnie (toksyczne)

Moje pytanie jest cz naprawde sie to oplaca za tak mala

ilosc znizenia parametrow szkodliwych?????

Pare moich grosZy :)Slawek

:waving


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w kilku przypadkach zauważyłem swojego rodzaju pęd do wstecznictwa , nie wiem po co utrudniać sobie życie , ale widocznie niektórzy lubią komplikować sobie codzienność .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koniec troche histori skaberow ktore powstaly w Us bardzo dawno temu.

Mamy mitologie grecka ,niemicka I nasza refiarska(skrabery)

W latach 70tych sprzet do akwariow byl bardzo niskiej jakosci

Jedymi ludzmi ktozy mieli reffy byli naogol mieszkajacy na terenach przy dostepie

do oceanow.Stad brali wode.Przemysl plastikow byl bardzo drogi I malo rozkecony.

Wtedy skraber byl bardzo popularny.Po wejsciu na rynek dobrych skimerow poprostu

skrabery przestaly byc popularne.Wiele firm powstalo ktore zaczely produkowac sol morska

chemie,pompy itp.Po wielu latach dzieki www odrzy ten tematl I czsami krazy po forum na calym swiecie.

Wiele forum na ktorym jestem zapisany byly dyskosje ktore naogol szybko sa zapomniane.

Niestety ale przy dziszejszej technologi to caly skabowy temat jest

tylko milom historiom jak nasi poprzednicy rozkecili dla nas te wspaniale

hobby.Chcialem tylko zaznaczyc ze nie mam zadnych uwag do wszystkich ktozy ta dyskosje

prowadza tutaj a wiec przeciwnie jest fajnie podyskutowac I wzajemnie podzielic wspolne

doswiatrzenia I pomuc swojim kolegom po fachu.

Powodzenia wszyskim ktozy chca ta technike wyprobowac.

Slawek K


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna stara ciekawostka.Najgozej na skroberach

dawno temu zony reffiazy wyszly.Nie byly

wtedy dostepne plastikowe siadki.I niestety

tylko ponczochy (nowe) do skrabera sie nadawaly.

:)slawek k


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawek ale sie przestraszylem Twoim gadaniem, haha juz lece do reefshopu odpieniacz kupic;P

zajmij sie swoja kupa gruzu w salonie, bo to tez stara historia i dawno nie modna aby takie "tenki" budowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.