Skocz do zawartości
szulczas

Startuje wiec kilka pytan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mialem kilka m-c temu wystartowac ale kilka spraw troche utrudnialo mi zabranie sie do roboty ;)

Do rzeczy: planuje zrobic kostke 50x50x40 (szer x dl x wys) i do tego:

1. albo komin zewnetrzny mniej wiecej na srodku. Wyczytalem ze nie za dobrze jest robic w kominie rewizje + odplyw + powrot. Lepiej powrot przeniesc gdzies na bok. Czy to lepsze rozwiazanie??

2. albo pomyslalem ze zrobie wymiar 50x65x40 i w srodek wstawie lacobel czarny lub niebieski robiac przez to panel. Wkleje go tak zeby wewnatrz akwa byl wlasnie wymiar 50x50 czyli na panel zostanie 15cm. Te rozwiazanie chyba bedzie ladniejsze bo dodatkowo ten waski pasek od panelu 15cm mozna jeszcze od wewnatrz wkleic dodatkowo lacobel aby zaslonic rury. Ze wzgledu ze nia ma lacobelu gr 6mm wiec musze zastosowac 4mm - dzielac wewnatrz akwa lacobelem chyba przeba by wkleic na srodku ze 2 szt paskow ze szkla aby zrobic cos na zasadzie podpory o tylna scianke akwa 6mm. Aby parcie na wewnetrzny lacobel nie bylo zbyt duze... czy to ma sens czy raczej bez problemu ten lacobel 4mm wytrzyma

Widzialem ze niektorzy rure powrotna wyciagaja ponad lustro wody i woda z gory wpada... mozna zrobic powrot pod tafla wody?? zeby nie bylo widac wystajacej rury??

Zalaczam bazgroly z 1 wersja jaka bym ewentualnie zrobil

(przy okazji w jakim programie niektorzy takie ladne projekty klepia 3D ?? jaki specjalny program czy ogolny do 3D??)

Pozdro

post-13190-0-72306700-1347994650_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz zrób optymalnie jak największe główne akwarium plus komin zewnętrzny.Powrót jeśli chcesz poza kominem.

Dojdzie Ci sump, ale docenisz jego posiadanie-gdy przyjdzie czas na dorzucanie nowych udogodnień elektronicznych :D Jeśli chodzi o rure powrotną musisz tak zrobić, w przypadku gdy jest zanurzona, aby w razie awarii-zassana woda z akwarium głownego zmieściła sie np w sumpie.(w przypadku jego posiadania).

Tak więc zanurzenie rury ma tutaj sens...

Edytowane przez Landryn (wyświetl historię edycji)

200l w systemie (160+40), 4x24 t5, 2xjvp101,NJ1200,30kg LR,7kg LS, odpieniek by sebastek AB2000/1 start 08.04.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Landryn sump bede klepal bo wszyscy jednak zachwalaja jego istnienie. Baniak bedzie wolnostojacy na szafce takze teoretycznie moge gabaryty zmienic... ale nie chce na pierszy raz przesadzac bo zaraz ktos rzuci haslo "rob 1000L" ;)

Piszac o tym panelu chodzilo mi o to ze ladniej to wyglada... a dodatkowo wszystkie rury puszcze do szafki pod spodem. Takze nie wiem czy zostawic "wystajacy" komin czy jednak panel (chociaz to jest troche ladniejsze)

Co do zanurzonego powrotu w momencie wylaczenia pompy to zdaje sobie sprawe ze woda cofnie sie i sump musi pomiescic ta wode ;)

Fox dzieki za program :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zanurzonego powrotu to robi się taki patent, żę nawierca się małą (ja mam 6mm przy powrocie 32mm) dziurkę tuż pod powierzchnią wody - więc jak tylko poziom trochę opadnie to rura się zapowietrza i woda przestaje się cofać.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pobawilem sie troche w lepsze rys. :) Zobaczcie czy jest to w miare do przelkniecia czy trzeba cos zmienic

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jednej rzeczy dlaczego chcesz wiercić dziurę na powrót w tylnej ścianie puść to normalnie rurką nad krawędzią

coś jak ja mam http://nano-reef.pl/...e__hl__signarus post 1 zdj 1wsze

Edytowane przez Signarus (wyświetl historię edycji)

Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Signarus juz pisalem wczesniej ze raczej podoba mi sie wersja gdzie rury sa pochowane w wodzie ;) Wiem ze moze dodatkowo cofac wode przy wylaczonej pompie ale postaram sie tak zaprojektowac sump zeby jakos to pomiescil

Przy okazj fajne awka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Grzemien kleimy na kant szkla czy po calej dl. grzebienia do czola szkla??

jesli mam grzebien http://aquario.pl/hy...y-32cm.html ta czesc stala ma wys. 35mm to ile wyciac szyby zeby wkleic ten grzebien??

Grzebień przyklej do czoła szkła. Poziom krawędzi komina musisz dobrać uwzględniając oczekiwany poziom wody oraz wydajność pompy powrotnej. Mocna pompa może spowodować podniesienie wody nawet ponad krawędź grzebienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Signarus juz pisalem wczesniej ze raczej podoba mi sie wersja gdzie rury sa pochowane w wodzie ;) Wiem ze moze dodatkowo cofac wode przy wylaczonej pompie ale postaram sie tak zaprojektowac sump zeby jakos to pomiescil

Przy okazj fajne awka :D

To połącz sobie te 2 komory razem bo inaczej w tej 2giej komorze (z powrotu) będzie się tylko odkładał syf i kisła woda chyba że nie będziesz jej zalewał wodą tylko przelot zakładał na tylnej szybie


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebień przyklej do czoła szkła. Poziom krawędzi komina musisz dobrać uwzględniając oczekiwany poziom wody oraz wydajność pompy powrotnej. Mocna pompa może spowodować podniesienie wody nawet ponad krawędź grzebienia.

hmmm... dzieki za odp. ale ogarnac to w tym momencie i przeliczyc to chyba bedzie mi ciezko... przyjme na pale i wytne ze 3cm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez wzmocnienia powinno wystarczyć, ale rybki będą skakać. Moim zdaniem, dla bezpieczeństwa, zawsze powinno być trochę przerwy nad grzebieniem, bo nie ma wtedy niebezpieczeństwa zalania, nawet jak się zaniedba czyszczenie. Ruchome grzebienie mają około 20+ mm wystającej części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba że nie będziesz jej zalewał wodą tylko przelot zakładał na tylnej szybie

tak wlasnie chce zrobic... odciac pionową szybką ta komore przez co bedzie dodatkowe usztywnienie dla lacobelu 4mm i załozyć na nim śrubunek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powoli przymierzam sie do obmyslenia szafki... mam do wykorzystania blat kuchenny gr. 38mm i teraz pyt... jesli boki i tyl safki zrobie z plyty meblowej gr. 18mm to wytrzyma to ciezar akwa?? Dla przypomnienia baniak 150l + ciezar akwa.

Rozstaw miedzy bocznymi scianami ok. 550mm, rozstaw miedzy przednimi drzwiczkami a tylna scianka ok. 750mm

Edytowane przez szulczas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.