Skocz do zawartości
S_Y_N_E_K

refugium kiedy ma startować HELP ME PLEASE!!!

Rekomendowane odpowiedzi

proszę o pomoc w sprawie:

Kiedy komora w sumpie powinna zostać zasiedlona glonami(tak aby powaastało prawdziwe refugium?) przedwsadzeniem skały zaraz pozasoleniu i wymieszaniu się wody czy po wsadzeniu skały kiedy akwa zacznie dojrzewać??

szukałem na forunm odpowiedzi na to pytanie i nie moge znalźć

ale liczę na waszą pomoc

i jeszcze jedno pytanie czym oświetlać refugium aby miało dużą "wydajność" i jak długo oświetlać

mam nadzieje że ten topic przyda się kiedyś każdemu nowicjuszowi takiemu jak ja

ale wy musicie mi w tym pomóc


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co zasiedlać refugium glonami, jeśli te nie będa miały czym się żywić, czyli bez skały to się mija z celem, może ewentualnie wyciągną trochę fosforanów ze świerzej wody, ale tak z reguły, to najpierw skała, potem glony w refugium.

Najlepiej oświetlać tak 12 godzin na dobę. Może być (choć nie musi) naprzemiennie w stosunku do oświetlenia akwarium...wtedy dobowe wahania Ph będa minimalizowane.

Czym oświetlać...świtlówkami energooszczędnymi, ale takimi "droższymi" - bo te tańsze mają przekłamaną moc i jak dajesz np. 20W, to tak na serio to możesz mieć 10...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz skałę to możesz wtedy dołożyć glony wyższe.

U siebie refugium oświetlam jedną świetlówką PC 11 W (kupiłem całą lampkę na biurko z taką świetlówką w Castoramie). Przy tej jednej świetlówce rosną mi w refugium i glony wyższe i różowe glony wapienne. Przy czym u mnie światło w refugium świeci non stop. Zastanawiałem się, czy nie wyłączać w dzień, ale jakoś tak już zostało.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oswietlanie non stop nie jest dobre - glony niezbyt dobrze rosną .

One sa przystosowane do cyklu dobowego - taki jest najlepszy.

W moim rośnie sobie kilka gatunków - cześć dostałem od innych morszczaków .

Teraz po 2 miesiącach wyrastają mi z skały nowe gatunki .


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to moim glonom ;) że to dla nich be i żeby nie rosły ;) A chyba trochę glonów dostałeś ode mnie? ;)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak wiekszość glonów jest od ciebie rah.

Głupio mi - bo nie podziękowałem.....:-(

Teraz korzystając z tej dyskusji dziękuję ci za nie .

Wiekszość padła - ale reszta się rozwija - są nowe listki itp.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mardinus - cieszę się, że rosną. Tak to było i u mnie. Najpierw stopniowy, ale nie do opanowania zanik glonów. Kiedy myślałem, że już wszystkie przepadną to nieświadomie dołożyłem do zbiornika pierwsze rybki i koralowce i zaraz glony odżyły. Brakowało im pokarmu.

@SYNEK- teraz trochę za zimno, bo bym ci pocztą priorytetem wysłał i byłoby ok. Jak się trochę ociepli to spokojnie prześlę ci glony. Przypomnij się.

Skałki to źródło ciągłych niespodzianek. Po dwóch latach ze starej skały wychodzą zupełnie nowe gatunki glonów, których wcześniej nie miałem. Widocznie zapanowały odpowiednie warunki, żeby się zaczęły rozwijać.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah

narazie pkompletje sprzęt ale jak zaloeje to ci dam znać


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.