Skocz do zawartości
DiTus

[K] Niveaumat

Rekomendowane odpowiedzi

ja wymyśliłem systemik automatycznych poodmian i wszystkiego, trzeba by tylko uzupełniać sól. byłoby super równomierne i miało by się WSZYSTKO z głowy. juttro go tutaj przedstawię :):):) zobaczycie tco to znaczy "poświrowany"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bibik, ale to sięmiało samo zaciskać - taki automat :-)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może tak:

Zbiornik na RO np. 40l. Powyżej miksera mały 5l zbiornik. W nim rewizja oraz w doprowadzenie do miksera w dnie. W zbiorniku na RO mamy dwie pompki. Jedna pompuje wodę do sumpa, druga do zbiornika 5l. obie pompki steruje się wyłącznikami czasowymi. Mierzymy ile mniej więcej zajmuje napełnienie małego zbiornika przez pompkę i ustawiamy na ten okres czasu wyłącznik czasowy. Oczywiście pompka ta powinna to zrobić wieczorem przed zakraplaniem z miksera. Nadmiar wody rewizją wróci do zbiornika z RO. Dzięki temu będziemy mieli zawsze tę samą ilość roztworu z miksera przez cały rok. Czujnik w sumpie steruje drugą pompą, która dopełnia ewentualne ubytki w dzień do sumpa. Drugi czujnik poziomu wody jest w zbiorniku RO. Po opadnięciu wody w zbiorniku RO do stanu niebezpiecznego dla pomp włącza się elktrozawór.

Jest małe ale: jak wiadomo w tej sytuacji pierwsze 2-3l powinno iść do ścieku z filtra RO.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Można zrobić zbiornik na dolewkę niewielki, jednak pojemnościowo trochę większy od tego górnego. W ten sposób filtr RO będzie pracował codziennie. Tylko jak padnie elektrozawór to...


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po co ma sie samo zaciskac?znaczy mozna i tak tylko po co komplikowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr a czy te elektrozawory za RO to musza byc jakies inne? przeciez w nich nie ma znaczenie cisnienie. jezeli nie ma to znaczenie to ja bym widzial taki system tak:

filtr RO z niego rozgalezienie wezyka na dwa i dopiero za rozgalezieniem na kazdym z dwoch wezykow elektrozawor podlaczony do timera. ustawiasz timer tak zeby jeden wezyk podlaczony do mixera dzialal tylko w nocy a ten drugi lecjacy bezposrednio do akwa dzialal tylko w dzien

wiec ja bym to widzial tak

pozdrawiam lukas


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukas za RO nie powinno być metali. Podobno są jakieś pralkowe - sam plastik, bez kontaktu metalu z wodą, ale chyba nikt tego nie przeczwiczył. Z tego co wiem problemem jest przegrzanie elektrozaworu.

Rozmawiałem na ten temat z niezłym praktykiem i moje wcześniejsze pomysły można wsadzić między wiersze w... Ważna jest określona ilość podawanego roztworu z miksera, lecz ta wartość powinna być ruchoma w zależności od obsady, a co za tym idzie poboru wapna. Pomysł ze zbiornikiem nad mikserem jest niezły, pod warunkiem, że będzie większy od naszych początkowych planów, ponadto wodę będzie podawała do niego pompka perlistyczna (lub inne rozwiązanie, ale w miarę dokładne) i z biegiem czasu, kiedy wapna trzeba będzie podawać coraz więcej zmieniamy lekko parametry na pompie tłoczącej do tego zbiornika wodę RO.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu, z tym zbiornikiem powyzej mixera i grawitacyjny splywem wody masz 100% racji, tak samo jak z tym ze przy okreslonej pojemnosci zbiornika nad mixerem bedzie sie zawsze dolewala ta sama ilosc wody.

Tylko ze co to za automatyka (sic!) gdy ZAWSZE bedzie sie dolewalo TYLE SAMO !!!, niezalezni od tego ile potrzeba.

Ten zacisk na rurce miedzy kroplowka a mixerem to po to, aby odciac podawanie wody przez mixer w dzien. (w opcji ze przez mixer leci tyle ile potrzeba, a nie z gory ustalona i zawsze taka sam ilosc)

@lukas,

Rebciu ma racje. Nie chodzi tu o cisnienie na zaworze, ale o kontakt z metalami. Przed RO mozna stosowac dowolny zawor, bo i tak RO zatrzymuje wszelkie syfy - taka jego rola.

Pewnych rzeczy nie da sie przeskoczyc.

Pomyslalem, ze zamiast pompy perystaltycznej zastosowac maly (ok. 100ml lub mniej, zalezy od wielksci akwa) dodatkowy zbiornik na wode nad mixerem. Woda w tym zbiorniczku bedzie uzupelniana przez pompe podlaczona do czujnika poziomu w tym naczyniu 100 ml., do zegara (tylko pora nocna) oraz podlaczony szeregowo do czujnika poziomu wody w sumpie.

Dziala to tak:

Jezeli sa spelnione jednoczesnie 3 warunki, tj. czujnik w sumpie informuje ze trzeba uzupelnic wode, jest pora nocna (zegar) i czujnik w naczyniu 100 ml. daje info ze jest pusto, to jakas mala pompka pompuje wode do tego naczynia np. przez 1 minute. Uzupelni sie 100ml a reszta przeleje i wroci do glownego zbiornika RO.

I te 100 ml. zaczyna kapac przez kroplowke do mixera.

Jezeli wykapie calosc zalaczy sie czujnik ze w naczyniu 100 ml. jest pusto, jezeli nadal bedzie pora nocna (zegar) i nadal bedzie trzeba uzupelnic wode w sumpie (czujnik poziomu) to cykl sie powtorzy. I tak az do rana albo do uzupelnienia wody w sumpie.

(albo do osiagniecia wymaganego poziomu wapna - ale nie wiem czy istnieja elektroniczne czujniki poziomu wapna w wodzie)

Uzyskiwana dokladnosxc to jest +/- 100 ml. bo moze sie okazac ze w ostatnim cyklu trzeba dodac tylko 10 ml do zuzyskania odpowiedniego poziomu w sumpie, a pozostale 90 ml. bedzie juz powyzej wymaganego poziomu wody.

Wiec dlatego pisalem na wstepie, ze mozna uzyc mniejszego naczynia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

(albo do osiagniecia wymaganego poziomu wapna - ale nie wiem czy istnieja elektroniczne czujniki poziomu wapna w wodzie)

Są są :) Andrniew sprzedawał ostatnio za 350zł z elektrodą.


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.