Skocz do zawartości
poeta Fikander

cyrkulacja teoretycznie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do nowego zbiornika i zastanawiam się nad problemem cyrkulacji. Poszperałem na forum, jest sporo konkretnych rozwiązań do konkretnych zbiorników ale mnie interesuje to zagadnienie od strony teoretycznej. Od czego zacząć? Do czego dążymy, jakie warunki musimy spełnić aby stwierdzić - mam dobrą cyrkulację? Przecież inne warunki panują w płytkich lagunach, a inne na głębokości 10-20 metrów. Żeby nie było, że zupełnie nie podaję założeń wyjściowych to akwa ma być typową rafą z rybami i średnio wymagającymi koralowcami. To "średnio" dotczy wszystkiego od światła począwszy na cyrkulacji skończywszy. Kwestia jakie, gdzie i ile pomp jest nieistotna, to sprawa drugorzędna, jak będę wiedział co chcę uzyskać napewno znajdę pompy które mi to umożliwią. Będę wdzięczny za wszystkie sugestie ale stwierdzenie które często pada "cyrkulacji nigdy za dużo" jest dla mnie cokolwiek za ogólne.

Pozdr Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja powinna być wystarczająca do właściwego działania (filtracji) skały. strumień wody powinien losowo obmywać skałę( zmiana kierunków i siły)

a jak dokładnie to trudno opisać. Dawno temu słyszałamże najprościej poruszyć dno.Unoszący się "syfek" nie powiniem w żadnym miejscu opadać


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

Cyrkulacja powinna być wystarczająca do właściwego działania (filtracji) skały. strumień wody powinien losowo obmywać skałę( zmiana kierunków i siły)

a jak dokładnie to trudno opisać.

Ale jak uzasadnić potrzebę losowego omywania skały? wydaje mi się że dla samej skały, a w zasadzie dla mikroorganizmów ją zasiedlających ważna jest tylko intensywność omywania i to żeby nie było martwych stref? Poruszę jeszcze kwestię wszelkiej maści falowników, przecież im głębiej tym falowanie wody staje się praktycznie nieodczuwalne, zostają tylko prądy morskie i ewentualnie przypływy i odpływy, a te zjawiska raczej nie mają charakteru losowego, a z forum wiem, że konstrukcje falowników są jednym z głównnych tematów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda powinna się poruszać przesuwać cała swoją masą.Wtedy drobne zawirowania powodują, że nie powstają martwe strefy. Zwykle w akwarium wygląda to jednak jak strumień z wąskiej sikawki

Krzysiek Motylewski :

Ale jak uzasadnić potrzebę losowego omywania skały? wydaje mi się że dla samej skały, a w zasadzie dla mikroorganizmów ją zasiedlających ważna jest tylko intensywność omywania i to żeby nie było martwych stref?

Jeśli mamy wąski mocny i stały strumień to ponieważ jest skała trudno uniknąć mniej lub zupełnie zasłoniętych stref. Oczuwiście im więcej takich strumieni tym łatwiej

To takie rozważania teoretyczne nie mam pojęcia jak przełożyć to na praktykę


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale znowu wracamy do czysto technicznej sprawy bo przecież są pompy które dają szeroki i łagodny strumień, a mi chodzi o samą ideę ale napewno masz rację czyli jednym z podstawowych elementów jaki powinna spełnić cyrkulacja jest:

- równomierne omywnie całej skały w zbiorniku

Jakie jeszcze warunki powinna spełniać dobra cyrkulacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mysle, ze za rownomiernie tez nie moze byc, bo moze osadzac sie detrytus. Chyba ze rownomiernie ale po 6 godzinach z przeciwnego kierunku (przyplyw i odplyw).

Od cyrkulacji zalezy tez co gdzie ustawimy w akwarium. Rozne zwierzeta maja rozne wymagania.

Totalny chaos w cyrkulacji z kilku pomp ma tez swoje dobre strony.

Krzysiu: piszesz ze im glebiej tym spokojniej. To prawda. Ale w porownaniu do ruchu wody w naszych akwariach to tam jest prawdziwy szturm.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się poczepiam, po co więc ta cała zadyma z falownikami? Po co przełączanie pomp z dużą częstotliwością? Symulacja przypływów i odpływów jest bardzo prosta wykorzystując najtańsze zegary i pompy. Do czego służy wavebox, marzenie wielu forumowiczów? Warunki jakie tworzy on akwarium w naturze występują chyba tylko na płyciznach. Co prubujecie uzyskać stosując takie rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest typowa rafa?

Sam sobie odpowiedziales na pytanie.

Rozne organizmy maja rozne wymagania. Inna cyrkulacja jest gdy w naturze grzywy oceanicznych fal rozbijaja sie o rafe, organizmy targane sa "w ta i spowrotem" przez przelewajaca sie wode,

a inna cyrkulacje stosujesz gdy masz w akwa organizmy zamieszkale w bardziej spokojnych wodach.

A co do stosownia roznych maszynek o zmiennych losowo pradach i kierunkach ... to juz pochodzi pod filozofie - na co komu akwarium.

Dla mnie przede wszystkim ma byc piekne i wspaniale.

Urzekac ciaglym ruchem, nieprzewidywalnoscia zmian itp. itd.

A zapobieganie osadzaniu sie syfku to juz swoja droga


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś już wiem więc podsumujmy:

1.równomierne omywnie całej skały w zbiorniku, brak "martwych stref"

2.takie ustawienie cyrkulacji aby zanieczyszczenia gromadziły się w łatwo dostępnych miejscach

3."siła" cyrkulacji powinna być dostosowana do organizmów jakie trzymamy w akwa

Dzięki bardzo, myślę, że to mi wystarczy na początek do kombinowania cyrkulacji w moich zbiornikach. A teraz skoro teoretyczna podbudowa jest poproszę Was o propozycje cyrkulacji w moich dwóch powstających zbiornikach:

- typowy zbiornik rafowy oparty na "berlinie" o wymiarach 125x60x60, komin 15x15 w tylnym narożniku

- zbiornik FO, troszkę żywej skały z funkcją raczej dekoracyjną niż filtracyjną może kilka niewymagających miękkich koralowców, wymiary 320x90x65, komin to wydzielone 20 cm przy prawym boku zbiornika, coś ala panel

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to drugie może być niezłe :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze zalane solanką czeka na skałę, drugie zalane kontrolnie słodką czeka na swoją kolej :)

żeby nie było, że fantasta :)

mix-049_web.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że to domek. Proponuję od razu zrobić kanał wentylacyjny w pokoju ze zbiornikiem z wyciągiem elektrycznym. Inaczej problem wilgoci i grzyba będzie nie do opanowania.

A swoją drogą widziałem już 3 metrowy zbiornik, ale rafowy z żywą skałą przez całą długość. Coś pięknego.

I coś jeszcze. Widziałem, że w tym zbiorniku o dł. 3 metrów cyrkulację załatwiały przede wszystkim 2 duże zwykłe pompy ustawione na skale po przeciwnych stronach. Jednak dwie duże Tunze byłyby tu najlepsze.

Ten zbiornik oglądałem w sklepie Bulldog we Włocławku.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa w dużym może będzie ....kiedyś, narazie FO, wstępnie do dużego mam Red Dragona 12000l/h na obieg, RD 8000l/h i dwie turbelle strem po 12000l/h każda na cyrkulację, odpalę i zobaczę rezultat może wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to basen :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Podziwiam takich ludzi ja bym sie bal miec tyle litrow w domu :wink

ale jak to mowia do odwaznych swiat nalezy BRAVO:yes

Ps:moze kiedys takie sobie sprawie ale to juz jak wruce do kochanej Polski:wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalozenie nawet duzego akwa to pikus bo wydatek jednorazowy,

ale to pozniej utrzymac to dopiero sa koszty i wysilek.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no no bardzo podoba mi sie akwarium jaki stawiasz i tez podziwiam cie zato, sam tez zawsze chcialem miec takie akwa w domu tylko w bloku to raczej malo miejsca zeby wstawic taki nano-basenik:):)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

Zalozenie nawet duzego akwa to pikus bo wydatek jednorazowy,

ale to pozniej utrzymac to dopiero sa koszty i wysilek.

Całkowicie się zgadzam, a jako nowicjusz w morszczyźnie pomimo gabarytów zbiornika zamierzam zaczynać powoli od mało wymagających zwierzaków aby było może mało oryginalnie ale wszystko w dobrej kondycji i zdrowiu no i żeby było co oglądać bo akwa stoi w pokoju zamiast telewizora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze jakies fotki z budowy baniaka???


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie ci niepotrzebny :) kupisz sobie jak baniak bedzie gotowy :):):)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla ryb powinno być spoko z cyrkulacją, choć to zależy jakie Ty chcesz tam mieć ryby?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.