Skocz do zawartości
poeta Fikander

cyrkulacja teoretycznie

Rekomendowane odpowiedzi

myślałem o pokolcach, ale i skrzydlice wpadły mi w oko :), obsada jest kolejną zagwozdką, napewno będę się starał dobrać obsadę pod kątem "kompatybilności" zwierzaków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z kol.zapowiada sie niezle :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Krzysiek!

Czy to akwarium jest bez komina i otworow?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

górna krawędź jednego boku zbiornika jest obniżona i komin jest doklejony z boku na całą szerokość akwarium, na fotkach jeszcze nie widać komina ale na zdjęciu powyżej widać lewy niższy bok, w kominie są trzy otwory pod przelotki 2 x 40mm na zrzut główny i 32mm rewizja, powrót, a raczej powroty będą doprowadzona za tylną ścianą zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekna sprawa. Gratuluje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek, zapomnij że dwie tunze 12000 zalatwią cyrkulacje. One na papierze tak masywnie brzmią:) (12000l/h), ja mam jedna taka w 350l i zastanawiam się nad doożeniem czegoś.

Dla mnie idealem jest cyrkulacja jak w tym oceanarium:

[url=]http://www.mbayaq.org/efc/efc_kelp/kelp_cam.asp#[/url]

takie lekkie falowanie lewa-prawa:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Krzysiek, tak z ciekawości, z jakiego profila stalowego jest wykonany stelaż pod akwa (chodzi o przekrój i gr. scianki)?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mmedenski tunze mają tylko zapewenić zmienność cyrkulacji, większość cyrkulacji zrobi pompa obiegowa 12000l/h i pompa dodatkowa tylko do cyrkulacji 8000l/h

@Roman Rożek zimnogięty profil stalowy 40x40x4, wiem wygląda to "krucho" ale podobno z wyliczeń spokojnie wytrzyma jeszcze takie drugie :)

zresztą odkąd zobaczyłem w sklepie "Okaz" zbiornik 1200l który stoi na stelażu z profilu 20x20x2 to przestałem się całkowicie przejmować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek, to może odpuść sobie te tunze i pomyśl nad tym:

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_76_26&products_id=2521

mają falownik, może da rade tym sterować.

Na obiegu nie robilbym falowania, zbyt duża pompa to zbyt szybki przeplyw przez sump, ale przy Twoim litrażu pewnie będzie ok. Nie lubie wodospadów pod akwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to rybom wiecej nie potrzeba cyrkulacji bedzie skala to wzucisz albo w kazdy rog tunze 12000l/h albo kupisz jeszcze jakas pompe


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu - powiedz jakie grube sa szyby. Wydaje mi sie, ze przednia i tylnia szyba sie wygnie po napuszczeniu wody a wtedy lekkie udezenie skalka i ... .

Po kupieniu lamp moznaby w odpowiednich miejscach wstawic poprzeczne wzmocnienie(a).

Dobrze ze dno podzieliles.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to si? pochwal? pompy ju? czekaj? w kartonikach ko?o baniaka :)

Red Dragon 12000l/h

Red Dragon 8000l/h

no i te dwa stream'y po 12000l/h ka?dy

na zdj?ciach jest pierwsza faza klejenia, jeszcze bez wzmocnie?, szyby maj? 15 mm grubo?ci i s? trzy wzmocnienia poprzeczne i oczywi?cie wzd?uzne na ca?ej d?ugo?ci akwa, baniak pr?bnie zalany s?odk? wod?, odkszta?ce? szyb nie stwierdzono 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obczytany jestes........!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek Motylewski :

320x90x65, żywa skała .....kiedyś będzie :), póki co to ma być FO i skały troszkę w celach dekoracyjnych

Krzysiek, powiedz mi proszę co przejmie rolę filtratora w twoim tanku? Masz zaprojektowane jakiś system oczyszczania wody? Bez skały może być krucho, a jak wiadomo ryby lubią strasznie świnić szczególnie te większe.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plan jest taki:

-odpieniacz downdraft taki dość spory

-refugium około 300l + żywa skała około 50kg

-w baniaku około 100kg skały i drobny żwir koralowy na dnie

-cotygodniowe podmiany w ilości ustalonej już po odpaleniu zbiornika w zależności od potrzeb

Takie są załozenia.

Nie potrafię przewidzieć czy wyliczyć jak będzie zachowywać się ten baniak, jestem nowicjuszem w morskim. Obsada nie będzie duża, zamierzam wprowadzać ryby stopniowo do akwarium w dłuższych odstępach czasu i obserwoawć zbiornik, mierzyć parametry i odpowiednio reagować. Zabawa polege, przynajmnie dla mnie, nie na postawieniu zbiornika i wynajęciu profesjonalistów do jego obsługi ale na samodzielnym doprowadzeniu akwarium do stanu "oglądalności" z naciskiem na dobre samopoczucie zwierzaków które tam się znajdą. Cały osprzęt zamierzam wykonać sam, kupiłem tylko dobre pompy, bo nauczony doświadczeniami ze słodkowodnych zbiorników wiem, że na nich nie opłaca się za bardzo oszczędzać. Oczywiście czekam na sugestie bardziej doświadczonych kolegów ale nigdy nic nie przyjmuję na wiarę. Nie uznaję dogmatów stąd ten wątek o teorii cyrkulacji, jeżeli ja coś twierdzę to albo sam tego doświadczyłem albo korzystam z wiarygodnego zródła. Miło mi będzie jak ktoś zechce mi pomóc w odpaleniu tego zbiornika i podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem i dziękuję za rady i miłe słowa które już padły. Głosów krytycznych też chętnie wysłucham.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pasionatów!

Mam pytanie do Krzysztofa. Czym jest klejony ten duży zbiornik?

Dno wygląda na klejone czarnym silikonem, a boki?

Przymierzam się już od kilku lat :) do morskiego, które będzie miało widoczne 3 boki (jeden krótszy bok przy ścianie, reszta widoczna) i zależy mi na estetycznym i praktycznym sklejeniu zbiornika.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest sklejone czarnym silikonem. Bezbarwny silikon, bo podejrzewam, że o tym myślisz aby podnieść estetykę zbiornika, wygląda ładnie dopóki nie "podłapie" kolorów z zewnątrz, tak było w moim starszym słodkowodnym akwa. Czytałem również opinie ale sam tego nie doświadczyłem, że pod bezbarwnym silikonem zaczynają porastać glony co powoduje rozszczelnanie zbiorników. W każdym razie wszystkie duże zbiornik jakie miałem okazję oglądać były klejone czarnym silikonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach nie widać spoiny na pionowych bokach natomiast dno sprawia wrażenie sklejonego z bocznymi ścianami. Jeżeli faktycznie na zdjęciach dno jest juz sklejone a boki jeszcze nie, to czyżby boki były klejone spoinami pachwinowymi? Na jednym ze zdjęć jest człowiek z opalarką (?) w ręce i to mnie zastanowiło. Mysłałem, że może jest jakiś przeźroczysty klej termoutwardzalny. Stąd to pytanie. Przeżroczysty silikon faktycznie się nie sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, akwa jest sklejone spoinami pachwinowymi, człowiek z opalarką chciał troszkę przyśpieszyć proces tworzenia się "silikonowego naskórka" na spoinie. I w całości jest sklejone klejem silikonowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jeszcze jedno pytanie odnośnie komina. Ja też mam zaplanowany komin na całej szerokości krótszego boku (ten bok będzie przylegał u mnie do ściany pozostałe będą widoczne). U Ciebie boczna ściana zbiornika jest obniżona na całej szerokośći, i jak rozumiem, będziesz doklejał komin na całej szerokości na zewnątrz. Rozwiązanie z wklejeniem obniżonej przegrody tworzącej komin na całej szerokości boku wewnątrz zbiornika wydaje się łatwiejsze do wykonania i pewniejsze.

Czy są jakieś powody takiego rozwiązania (komin na całej szerokości doklejony na zewnątrz)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powody są dwa jeden, który okazał się chybiony bo z pomiarów wynikło, że tafla 3m da się wnieść przez korytarz a 3,2 m już nie. Okazało się ze 3m też nie da rady :). Drugi był taki, że jak zapragnę modyfikacji komina to w doklejanym zrobię to bez większego problemu, a przy wklejonej przegrodzie jest to o wiele trudniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.