Skocz do zawartości
Siwy

Pomoz w zalozeniu akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

@roman, chodzi o to ze zwykla szyba hartowana ma podobne mozliwosci adsorpcji UV co "magiczne"szybki używane w oprawach firmowych. przynajmniej według tego co czytałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo ma byc 50 kg zywej skaly wiec powinno byc oki


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" moim zdaniem woda powinna przeleżeć przed włożeniem skały nie mniej niż tydzień, a nawt tygodnie.

PS: jak ci "eksperci" polecili ci biostara di 240l to trochę niezbyt są ekspertami. powerfilter załatwi filtrację mechaniczną ale jako odpieniek lepiej kup flotora do 400l, takiego z wirnikiem igiełkowym, albo beasta 400 kub midiflotor którego chwali wildtom u którego pracuje w 240l właśnie"

Brawo ADI!!!!!!!!!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

Zraca czyli bardzo chetnie reaguje z roznymi substancjami. A dlaczego? Otoz sol sypka jest mieszanina form krystalicznych roznych soli. Wsypujac te krysztaly do wody sprawiamy ze dysocjuja one na praktycznie "gole" aniony i kationy. Calosc jest zazwyczaj procesem egzoergicznym. Otrzymane kationy i aniony bardzo chetnie wchodza w reakcje z praktycznie czym sie da (z powodu podwyzszonego poziomu energetycznego). Dopiero po jakims czasie traca ten nadmiar energi i przestaja byc az tak aktywne. Osobiscie wydaje mi sie ze dwa tygodnie to przesada ale jednoczesnie nie mozna przesadzac i wrzucac zywych zwierzat do swiezej solanki.

Przyczynek do dyskusji kolejny: otoz konsultowalem sie wczoraj z fizykiem jadrowym i chemikiem- przechodzenie po procesie dysocjacji z wyzszych poziomow energetycznych na nizsze (a sa to procesy zachodzace w powlokach elektronowych, czyli na poziomie atomowym, a nie na poziomie jadra, gdzie takowe moga byc znacznie dluzsze- nawet miliony lat) moze zajmowac co najwyzej czas rzedu NANOSEKUND, a na pewno nie godzin, dni czy tygodni. Tak wiec mysle, ze swieza solanke mozna uzywac w pare godzin po zamieszaniu- czas potrzebny do dokladnego wymieszania plus owe "nanosekundy":). Tyle teorii. A z praktyki- nieraz podmienialem wode w akwarium na swierzo zmieszana i jakos mi niczego nie zezarlo.

PS. Precz z mitami:yes


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie odczekałem 14 dni -jak wkładasz skałe za powiedzmy 2 tysie to nie warto experymentować jak z 5 kg to inna melodia jak tak dalej pojdzie ze wszyskim to sie może okazać ze sól z wieliczki tez jest oki do akwa A że powinna jak to sie mowi odstać swoje to dlatego wlasnie że dopiero po kilku dniach wytraca sie z niej jakis badziew co ma wpływ na org.morskie-pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tirno:

masz racje- sol do wody, wymieszac i mozna dodawac.

Ale co innego dodac np.10% swiezej wody a co innego wkladac cos zyjacego (np.skale) do "surowej i agresywnej" solanki. Tak sie robi z ogorkami na zime i to je konserwuje bo zabija niektore bakterie. A my nie chcemy zabijac tylko stworzyc stabilny system. Lepiej z wkladaniem kamoli odczekac chociaz ze dwa dni.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie, trzeba odróżnić świerzą wode w akwa od podmianki wody świerzą solanką. Jeżeli podmieniasz jakieś 5% to świerza solanka miesza się szybko z "odstaną" solanką w akwairum i niczemu to nie powinno zaszkodzić - u mnie przynajmniej nie zaobserwowałem żadnych ubocznych skutków robienia podmianek świerzo zrobioną solanką...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, jakie bravo?

@reszta:

mity to mity i tyle, ja tam staram się nie ulegać przesądom ale nie zawsze się udaje, po prostu nie ma co ryzykować, szczególnie jak ma się 12 lat i małooooooo kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani, zgadzam sie generalnie ze nie warto eksperymentowac bez potrzeby, uwazam tylko, ze nie trzeba czekac tygodniami bo tak mowi nauka- wlasnie wylozylem czemu godzinna solanka jast dokladnie tak samo "agresywna" jak dwutygodniowa, ale jak racjonalne i rzetelne naukowe argumenty nie przekonuja, coz... OK niech sie miesza 3 dni jak czlowiek chce miec swiety spokoj, ale po co tydzien, dwa. A najlepiej razem ze skala dodac jeszcze wody ze stabilnego akwarium i od razu sie skala lepiej poczuje- czlowiek tez bedzie spokojniejszy:)

@Amphiprion, jeszcze raz powtarzam- po dysocjacji jony moga miec podwyzszone poziomy energetyczne w czasie rzedu nanosekund, w porzadku- nie cala sol rozpuszcza sie/dysocjuje natychmiast, ale jak jest dobra mieszanka to po trzech godzinach masz wszystko wybeltane gruntownie. Reszta patrz zdania wyzej


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhhh przyszedl do mnie dzisiaj filtr Ro ale za bardzo nie jestem zadowolony bo ten filtr przerabia mi 10 litrów wody w 2h i 30 min ale coz tak bywa :) po sprawdzeniu testami GH i KH na samym poczatku wyszło mi 3 stopnie a teraz wynosi 0 wiec chyba jest Ok.Zywa skale bede wprowadzal prawdopodobnie jak wszystko bedzie OK w srode albo w czwatrek w przyszlym tygodniu.Pozdrawiam


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tirno

Chyba cos sie z ta woda dzieje skoro robi sie mleczna np: po dwoch dniach. Biologia kieruje sie swoimi prawami mimo ze wiele reakcji potrafimy sobie wytlumaczyc, napisac rownanie chemiczne i obliczyc teoretyczny czas trwania. Gdyby tak bylo jak mowisz to kazde akwarium powinno byc identyczne i wiedzielibysmy z tabelki, ze pierwsze krabiki wkladamy po dwoch godzinach i trzech minutach, a druga rybke w cztery dni po pirwszej itd. Niestety naukowo mozna duzo wyjasnic ale w praktyce nie zawsze to sie sprawdza. Zalozmy, ze zakladasz duze aqua i powinienes wlozyc do niego 300kg skaly. Pewnie zeby jak najwiecej przezylo na tej skale nie wlozylbys jej w 10min. po zasoleniu wody (mimo gwarancji fizyka jadrowego).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani chyba sie nie rozumiemy. Nigdy nie widzialem mlecznej wody w pojemniku gdzie sie miesza czysta H2O z czysta sola, wiec moze cos z sola nie tak, bo w tych warunkach dziala czysta chemia. Jak zalewasz akwarium to jest inna sprawa- oczywiscie woda morska zareaguje np z kwarantannowana skala, ale mowie: obojetnie czy ta woda jest z sola, ktora zdysocjowala godzine, czy miesiac temu. Jasne, ze zwykle jest tak: masz baniak, wode, sol, cyrkulacje- zalewasz, zasalasz i czekasz na skale, ktora wlasnie gdzies tam sobie jedzie, czasem dwa dni, a czasem miesiac, wiec problem jest czysto teoretyczny. Natomiast mowienie, ze jak sol dysocjuje to jony maja podwyzszone energie przez kilka dni czy nawet godzin jest po prostu bajka. Ot i cala kwestia:)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tirno

No coz jak konsultowane z chemikiem i fizykiem to zwracam honor :) Niestety wydaje sie ze informacje wyniesione z ogolniaka nie sa do konca prawdziwe. Pozostaje tylko kwestia - dlaczego niektorzy akwarysci oraz niektora literatura podaje inaczej? Jakis ogolno swiatowy spisek ;D? Pozdrawiam,

M.K


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ocelocik, na pewno nie spisek, niemniej wiele informacji w literaturze akwarystycznej jest niestety powielanych na zasadzie "klechd domowych"- ktos tak kiedys powiedzial i tak sie utarlo, w literaturze naukowej, czy tez tej popularnonaukowej jest dokladnie to samo. Sam to obserwuje, jako.. naukowiec. Chlopie nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wielka wage w nauce odgrywa wiara w costam- dodkonalym przykladem jest w nowoczesnej fizyce tzw. teoria strun, ktora nie ma zadowalajacych potwierdzen eksperymentalnych, a jest lansowana glownie dlatego, ze wielu znanych fizykow w nia po prostu wierzy! A z poletka akwarystycznego: przez wiele lat pisalo sie w ksiazkach o akwarystyce slodkowodnej- za duzo swiatla- glony zielone, za malo- glony brazowe. Dzis wiemy, ze nie mam czegos takiego jak za duzo swiatla, jest tylko inny metabolizm roslin w roznych warunkach. Przez lata panowal poglad, ze w uprawie roslin wodnych nie wolno absolutnie dodawac azotu i fosforu, dzis tysiace akwatrystow nawozi makroelementami. W morszczyznie jeszcze pare lat temu byly tylko filtry podzwirowe, a biobale byly w kazdym systemie- dzis czy ktos ma filtr podzwirowy, a biobale i inne duperele dawno wywalilismy z sumpow. A co do informacji z ogolniaka- nauka idzie do przodu, a czasem programy szkolne odzwierciedlaja stan badan sprzed 50-100 lat (przyklad: teoria ewolucji w wydaniu darwinowskim)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ja nic nie pisalem ze mi sie woda mleczna robi bo bardzo ladnie sie rozpuszcza i juz po paru minutach woda jest czysta.Mi chodzilo o Filtr Ro ze ma mała wydajnosc bo 10 l robi mi w 2,5 h, no ale juz mam zalane 130 l jak pomierzylem akwa to wcale nie ma 240 l jak pisze producent :) tylko po policzeniu wyszlo mi 198 l


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Siwy, troche sie zrobilo off topic, ale mam nadzieje, ze przynajmniej budujaco:)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tirno

Oto Twoje slowa:"Tak wiec mysle, ze swieza solanke mozna uzywac w pare godzin po zamieszaniu- czas potrzebny do dokladnego wymieszania plus owe "nanosekundy". Tyle teorii. A z praktyki- nieraz podmienialem wode w akwarium na swierzo zmieszana i jakos mi niczego nie zezarlo."

A ja mowie, ze woda do podmiany nie musi byc odstana- czyli to samo.

Temat byl rozwiniety do stwierdzenia, ze do nowozalozonego akwarium nie dajemy ryb czy korali bo surowa woda z sola jest zraca. Czy zraca to nie wiem ale napewno agresywna np: powodujaca zaburzenia w wydzielaniu sluzu u ryb i to przez okres dluzszy od jednej nanasekundy. Mimo, ze inni twierdza, ze z ta woda chemicznie juz sie wszystko stalo. Gwaltowny rozwoj bakterii powoduje zmacenie.

Mysle, ze jestesmy jednego zdania tylko tak jakos sie mijamy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak zywą skale odbieram dopiero w nastepny piątek bedzie jej narazie 30 kg . Mysle ze ten czas pozwoli na ustabilizowanie sie wody :) Pozdrawiam


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm mam takie pytanko jeszcze jakie parametry czyli GH I KH oraz PH powinna miec woda z Ro po dodaniu soli .Bo mi ph wyszlo 8 ale Gh i kh mi kosmicznie duze wychodzi


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam zupełnie nie zwracam na to uwagi, solę i nie mierzę jakie ma Gh kH itp. i podaj te kosmiczne ilości bo jestem ciekaw czy naprawdę są spore jak na słoną wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gh mozesz olac, to nie slodki nocnik :yes. warto by jeszcze sprawdzic PO4, Mg i Ca


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gh mi wychodzilo juz 45 stopni i kolor sie nie zmienial wiec zaprzestalem robic bo szkoda testu i tak samo z kh


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiecie cholerwcia ze ja nigdy nie sprawdzalem jakie kh ma swieza solanka ? pojecia nie mam :). ale Kh na poziomie 50 to mi z kalkreaktora lecialo a nie ze zwyklej solanki na podmiane. jakim testem mierzysz??


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam testów firmy Tetra ale jutro jeszcze raz zrobie pomiar


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.