Skocz do zawartości
Fido

Reefmax by fido

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

No i stało się, z dniem 2.10 ruszyło moje akwarium. Dużo myślałem, nad rozmiarem osprzętem itd. koniec końców stwierdziłem, że na początek starczy do nauki o morszczakach :)

Sprzet kupiłem w sklepie w Zabrzu. Akwa, 15kg skały, 9kg piasku, AquaEl Reef Circulator 2600, sól no i w gratisie jakieś bakterie Biodigest. Dostałem również dużo wody z działającego zbiornika - reszta doszła z filtra ro który zamontowałem wcześniej. Po godzinnej zabawie w układanie skały i zasypaniu piaskiem akwa już mi się zaczęło podobać! ;)

Dwa dni po zalaniu wyjechałem na urlop ;) zatrudniłem teścia do dolewania wody, bakterii i sprawdzania czy coś sie nie pali ;P

Wróciłem po tygodniu (wczoraj) i w sumie się zdziwiłem bo akwa wygląda bardzo podobnie jak je zostawiłem (liczyłem na dużo glonów i ogólnie jakieś zmiany "dojrzewania"). Tym czasem jedna ze skałek jest porośnięta brązowym meszkiem, reszta wygląda ok. Gdzieniegdzie ze skałek wyrastają krótkie "włoski", gdzieniegdzie rosną malutkie zielone glony i tyle. Może za wcześnie a może duża ilość wody z gotowego zbiornika pomogła.

Co do życia w skale to w sumie narazie jest to jeden osobnik ;) Na początku był to mały wężyk przypięty do skały. Teraz jest na pewno większy, siedzi w jednej z dziurek w skale. Nie wiem jak wygląda bo ciągle się chowa, wystawiając jedynie "macki" czy cokolwiek to jest :) Kojarzy mi się z jakimś stworem który się czai w cieniu a jak ktoś uruchomi "czujniki" to wyskakuje i go pożera :p Narazie nie mam foto bo ciężko opanować aparat plus nie dotarła jeszcze do mnie myjka ;P Zrobie jak najszybciej może ktoś to rozpozna bo nie wiem czy i czym mam to karmić ;)

Co do sprzętu to reefmax wygląda fajnie (mam razem z szafką) Trochę patrze tylko ze strachem na odpieniacz, narazie w sumie nie wypuszcza żadnej piany, przynajmniej nie na tyle, żeby wylewała się do tego pojemnika. Sporo się naczytałem o felerności tego sprzętu, no ale zobaczymy.

Wkurzyła mnie też trochę grzałka. Działa jak powinna ale jest jakaś inna niż na wszystkich filmach z reefmaxem i nie mieści się do komory z tyłu. Nie wiem czy moge ja wsadzić do komory z filtrami.

I tak się morszczak, o ile można już go tak nazwać, się "turla" :) Powoli kompletuje cały osprzęt. Jutro przyjdzie mi myjka, test na zasolenie. Za tydzień, dwa, zaopatrze się i zrobię reszte testów. Jak będzie ok to może za 3 tygodnie jakaś ekipa czyszcząca! Powoli przymierzam się do podmianki, chociaż gdzieś czytałem, że na początku robi się rzadziej?

Poza tym na dzień dzisiejszy plan jest taki, żeby się z niczym nie śpieszyć, robić małe kroczki i próbować nauczyć się ile można przy każdym z nich ;)

Pozdrawiam

Seba

post-15396-0-34994500-1349887171_thumb.jpg

post-15396-0-27109800-1349887172_thumb.jpg

Edytowane przez Fido (wyświetl historię edycji)

5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć pytanie mam ile to jest dużo wody z działającego zbiornika?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

No i stało się, z dniem 2.10 ruszyło moje akwarium.

Wróciłem po tygodniu (wczoraj) i w sumie się zdziwiłem bo akwa wygląda bardzo podobnie jak je zostawiłem (liczyłem na dużo glonów i ogólnie jakieś zmiany "dojrzewania").

Pozdrawiam

Seba

po 7 dniach to nawet wysiana trawa w ogródku nie wzejdzie :p

Co do glonów to będziesz je miał po ok miesiąca od uruchomieni baniaka....

upewnij się czy wejdzie ci czyścik pomiędzy skałę, a szybę.....wydaje mi się, że skała jest zbyt blisko szyby i będzie ona uniemożliwiała czyszczenie szyby z glonów :)

Edytowane przez rekin1 (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Superowo :) Skały pierwsza klasa i ładnie ułożone :)

Cyrkulator daj z drugiej strony (przepływ wody). Ja na początku przez tydzień lałam bakterie, szybko zaczęły się pojawiać glony.

Z tyłu jest miejsce na grzałkę, ta się nie mieści tam ?

Co z tym oświetleniem, będziesz zwiękzać co tydzień o godzinę ?

Pozdrawiam !

ps. dzisiaj odbieram z pks ekipę czyszczącą :D


narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekin, no bralem to pod uwagę ustawiając skałe. Mam z 2.5cm z każdej strony. Zobaczy się jutro :)

Karol, no miałem z 25-30 litrów wydawało mi się to mało na 105 litrów ale po włożeniu skały i piasku zrobiło się z tego sporo (no a przynajmniej tak mi się wydawało ;) )

Basia, dzięki. No oświetlenie już mam tak jak mówiłaś. Grzałka właśnie za duża nie ma szans żeby weszła tam gdzie proponuje instrukcja, na razie nie ma co szpecić więc siedzi na froncie ;) No nie mogę się doczekać zdjęć i relacji z powitania ekipy :D


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i całkiem fajnie wyszło, jak na 15 kg skał ułożone bardzo zgrabnie. Ale jak dojdą korale, to zrobi się przyciasno, więc możesz rozważyć wrzucenie części skał do panelu.

Grzałkę spokojnie możesz wsadzić do ostatniej komory (z flizeliną), wyciągnij sobie tylko wtyczkę przez tę wąską.

Zwierzaków szukaj na tej stronce, zapewne masz wieloszczety lub wężowidła, ew. takiego stworka.

Życzę powodzenia, cierpliwości i radości z podglądania życia ze skał - to jeden z fajniejszych momentów w morszczyźnie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm to czyli tak-miałeś 30L posolonej wody z działającego zbiornika i dolałeś do niej około 60L czystej wody RoDi Tak?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm to czyli tak-miałeś 30L posolonej wody z działającego zbiornika i dolałeś do niej około 60L czystej wody RoDi Tak?

Zgadzałoby sie + - nom


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiem ci i pewnie zgodzą się zemną inni którzy czytają twój wątek ze twoje zasolenie jest znikome i z dojrzewaniem będziesz miał duży problem,musisz teraz zwiększyć zasolenie do 1025 tak mniej więcej i zacząć wszystko od nowa...moim zdaniem jesteś 2 tyg w plecy z dojrzewaniem.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzałoby sie + - nom

to zanim coś zrobisz więcej to zmierz zasolenie bo na oko to masz teraz 0.500

a powinno być 1.023 do 1.025. Cud że nic Ci w zbiorniku nie padło z tego co żyje w skale

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o nie nie, wodę z Ro miałem zmierzoną i posoloną przed dodaniem do akwa. Później wszystko miksowało się kilka h. Jutro odbieram Areometr i sprawdzę jak to dokładnie wygląda, później może zrobię podmiankę i upewnie się jeszcze raz żeby było już od tej pory te 1.025.


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zgłupiałem najpierw piszesz że wodę lałeś z filtra Ro teraz że to była zmixowana solanka...a jak bez zmierzenia zasolenia stwierdziłeś że masz odpowiednie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o nie nie, wodę z Ro miałem zmierzoną i posoloną przed dodaniem do akwa. Później wszystko miksowało się kilka h. Jutro odbieram Areometr i sprawdzę jak to dokładnie wygląda, później może zrobię podmiankę i upewnie się jeszcze raz żeby było już od tej pory te 1.025.

A to w porządku bo z postu wyżej zrozumieliśmy co innego. To teraz tylko czekać aż dojrzeje. Grzałka powinna wejść do 3 komory jak zdejmiesz kubek odpieniacza, to to gdzie zbiera się syf. Jest na wcisk a przewód powietrzny na o-ringu.

Generalnie życzę powodzenia i pozdrawiam, reefmaxiarz :thumbsup:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zgłupiałem najpierw piszesz że wodę lałeś z filtra Ro teraz że to była zmixowana solanka...a jak bez zmierzenia zasolenia stwierdziłeś że masz odpowiednie?

OK, gościu źle napisał, a na tę chwilę 350 g soli na 10 L wody przy 25 stC daje zasolenie w granicach normy czli 23-25 dla większości soli


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Ok bo będzie ze się czepiam,sorki Pzdr


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorka jeżeli źle sformułowałem zdania, nie chce wyjść na mądrale ale wydało mi się oczywiste, że trzeba dodać soli ;) dzięki jednak za troskę! zawsze jestem otwarty na wszelaką "pouczająca" krytyke ;)


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paczka doszla! :) akwa juz wyczyszczone, no i udalo mi sie zrobic fotke mojego potwora i czegos co wyglada jak skamielina korala ;)

Sprawdzilem tez zasolenie, bylo minimalnie powyzej zielonego obszaru ale juz wyrownalem i jest pikne :)

Zaraz sprawdzam co to za stwor w tej skale siedzi, nie chce zeby sie okazalo, ze go glodze :/

Pozdrawiam

post-15396-0-05602600-1349964081_thumb.jpg

post-15396-0-85394100-1349964081_thumb.jpg


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten stwór to aptasia


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh no moje szczęście ;) przez te 5min wolnego które dała mi moja córa zdążyłem wyczytać, że to jakaś plaga. Zdaje się powinienem wyciągnąć ten kawałek skały i "usunąć" tego pasażera ? wrzątek sok z cytryny plus szczypce powinny się nadać z tego co wyczytałem.


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką grzałkę i wchodzi ona w 3 panel z fizeliną. Wystarczy obrócić jedną fizelinę o 90 st. i już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No grzałeczka siedzi fajnie w komorze, myślałem o tym na początku ale nie byłem pewien czy nie zniszczy ona filtra, dzięki.

Co do mojego pasażera na gape - aptasia, to trochę zmieniłem taktykę. Już miałem wyciągać skałe (która była na samym spodzie) ale pomyślałem sobie - zaraz, poczytam jeszcze trochę przemyślę, nic "na pałe" :) No i dobrze zrobiłem, następnego dnia pojawiły się jeszcze dwa osobniki (dużo większe od pierwszego). Biłem się w czoło i pytałem jak moglem ich wcześniej nie zauważyć :p

Poza tymi dwoma, zauważyłem, że na około rośnie wszędzie pełno małych sztuk - które wcześniej uznałem za meszek jakiś. Mój wniosek jest taki, że bym musiał wyciągnać praktycznie całą skałe a i tak jestem przekonany, że nie usunąłbym wszystkiego i tylko zaszkodził akwa.

Tak więc narazie ogranicze się do obserwowania aptasi, a jak akwa dojrzeje to zatrudnię tego pana: http://ocellaris.dre...mata_Wurdemanni

Nie wiem jeszcze czy jednego czy dwa (podobno lepiej im idzie w stadzie) ale chyba RM za mały ? Ktoś pisał, że 2 sztuki mu ładnie 200l akwa wyczyściły, nie wiem temat do poczytania ;)

Poza tym jestem po pierwszej podmiance która poszła gładko ;)

Dzisiejszy odcinek sponsorowało słowo Cierpliwość :D

Pozdrawiam

I offtopic: zauważyłem jakieś posty o minusach których już nie ma, chciałbym tylko zaznaczyć, że nie były one odemnie ;)

Edytowane przez Fido (wyświetl historię edycji)

5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Fido. Nie przejmuj się ja, moje akwa jest na ok 25 dniu dojrzewania czyste jak chole..a pojawiły mi się również apistasie ok 15 szt k3 większe reszta malutkich narazie ich nie wkurzam żeby nie sypały zarodnikami jak dojrzeje to bede nimi karmił zwierzaki. A jeśli chodzi o podmianki to raczej bym się wstrzymałna okres dojrzewania, to tylko opóźni jego proces a i może nasilić przyrost glonów. Narazie lej bakterie i czopa w "esa" :down: na wstrzymanie . :thumbsup:


5778_5861.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobson212, dzięki za dobre słowa ;) Też czytałem, że przy dojrzewaniu lepiej nie wymieniać za często wody. Ja wymieniłem tylko 5l i bardziej żeby przetestować "technike" - sposób mieszania, mierzenia zasolenia, wszystkie wężyki itd. ;) niż dla samej podmianki. Myślę, że proces dojrzewania ma bardzo dobrą nazwę tyle, że większość osób myśli, że chodzi tylko o dojrzewanie akwa a tak naprawdę my też mamy własnie przez ten miesiąc dojrzeć do prowadzenia solanki :D

Robert24, No pisałem wcześniej, że właśnie też oglądałem filmik i była inna, moją widać na foto. Teraz siedzi sobie ładnie koło fizeliny.


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zaczął się trzeci tydzień od zalania. Narazie spokój i cisza, nie ma jakiś drastycznych zmian. Dolewam wody, bakterii i tyle.

Odpieniacz już od tygodnia ładnie wyrzuca piane i lekki syf koloru bardzo słabej herbaty.

Dzisiaj jednak coś zakłóciło mój spokój. Zauważyłem drobny, biały pyłek w wodzie. Na początku myślałem, że to wzruszony piasek albo coś podobnego. Troche się przyjrzałem i ku mojemu zdziwieniu zauważyłem że po szybie śmigają małe robaczki! Są bardzo małe więc ciężko stwierdzić jak wyglądają.

Jeden, większy okaz wyglądał jak kleszcz? :) albo mini ośmiornica (niestety mój aparat, albo moje zdolności nie dały rady go złapać). EDIT: nie dawało mi spokoju, że jeden jest większy - pożyczyłem lupe ;) najprawdopodobniej to mała aptasia.

Poza tymi robaczkami zastanawiam się też nad brązowymi glonami. Na początku myślałem, że to te "normalne" ale dzisiaj miałem chwile i przeglądałem 'plagi" i wygląda to podobnie jak dino ? Takie same pęcherzyki powietrza itd. jak to odróżnić ?

Wiem, że pewnie przesadzam i najlepszy będzie węgiel i piwko ale wrazie czego wole działać wcześniej ;)

Pozdrawiam

post-15396-0-75917200-1350492642_thumb.jpg

post-15396-0-74429200-1350492644_thumb.jpg


5968_6061.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.