Skocz do zawartości
Filavandrel

sump projekt - prosze o ocene

Rekomendowane odpowiedzi

witam

i prosze o ocene projektu sumpa

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=468

i o sprostowanie :) jesli cos zle wymyslilem :D

a i prosze o potwierdzenie czy pod srubunki 3/4 cala NIBCO wierci sie otwory 27 mm i czy spust z takim srubunkiem wystarczy dla pompy o przeplywie (teoretycznym) 2500 l/h

pozdrawiam


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zasilaniu ba or 2500 zalecana średnica do 20mm, spływ 32mm.

Sump jest źle narysowany, bo komora odpieniacza powinna mieć równy poziom wody. taki schematyczny rysunek widziałem na http://www.blum.com.pl/rafa/zbiornik.htm

Po odpieniaczu woda powinna spłynąć po przegrodzie i następnie do pompy już spokojnie bez pęcherzyków.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krewetka_3 :

Sump jest źle narysowany, bo komora odpieniacza powinna mieć równy poziom wody.

A czemu sadzisz ze nie bedzie miala rownego poziomu?

Wg tego rysunku to poziom bedzie rowny i bedzie wynosil 22 cm.

Ta przegroda za grzalka to zapewni.

A ze sump jest zle zaprojektowany to juz swoja droga :)

Ale wystarczy zamienic miejscami te przegrody.

I poszerzylbym czesc srodkowowa kosztem przestrzeni na pompe.

Zeby woda miala czas "odgazowac sie" tzn. aby pecherzyki powietrza po odpieniaczu mialy czas wyleciec z wody.

Z tym ze musisz przeliczyc pojemnosc komory pompy, tak zeby spietrzenie wody na grzebieniu nie spowodowalo ze w tej komorze pompy zabraknie wody, zanim ta wroci przez grzebien, komin i cala reszte.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli mozna w tym temacie mam akwa 300 l 120x50x50

komin 15x15 2 otwory 27mm 3/4" 1 otwor 43 mm 1"

i zaprojektowałem taki sump prosze o wszystkie uwagi i czy taki sump bedzie dobry co byscie zmienili ??

1231-sump1.jpg


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok poprawilem projekt

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=3734

komora odpieniacza ma teraz staly 22 cm poziom wody, nastepnie przelew do "komory odpowietrzajacej wode" :D w ktorej bedzie grzalka, nastepnie komora pompy obiegowej

pojemnosci komor

1. odpieniacza 20 l

2. "odpowietrzajaca" 7 l

3. komora pompy 13 l

pojemnosc do przelania sumpa ok 9-10 l

pojemnosc komina (liczona na maksymalne przelanie przez akwarium :)) 6l zostaje ok 3-4 l bezpieczenstwa

laczna ilosc wody w komorach 2 i 3 (20l) zapewni mysle bezproblemowy start pompy i zalanie komina

@Krewetka_3

wymiary jakie podajesz szczegulnie splywu sa podawane zazwyczaj dla or3500 ja swoje bralem z obliczenia na http://reefcentral.com/calc/drain.php i zawyzylem do najblizszej gornego przepustu ale jak radzisz wiekszy spust :) to damy wiekszy

@S_Y_N_E_K

akwa glowne z kominem ok 62l

@Piotr Jan Rogalski

raczej nie chce przesuwac za bardzo tej komory - do niej bedzie dolewka odparowanej wody + baling ewentualnie inne pierdoly

wszelkie krytyczne uwagi mile widziane :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobimy że przy pierwszej komorze jest kaskada, to istnieje małe prawdopodobieństwo że jakieś pęcherzyki trafią na pompę i będzie biało w akwarium. Ja tak zrobiłem i działa. Ale faktycznie, wg starego rys poziom bedzie na 22cm.

Co do średnicy - ja mam przy 500 litrach jako główną 2500 i 25 i 32 mm na spływie i działa. Zawór jest na pół skręcony, tak więc głowę dam odciąć że 2 x 20 mm starczyłoby. Stąd ta moja "pewność" - kalkulatory też są niewątpliwie też OK.

Ale ten ze strony bartka blum przemawia do mnie, bo mam taki sam i działa super....

Każde rozwiązanie jest dobre, dopóki działa właściwie.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krewetka_3 :

Co do średnicy - ja mam przy 500 litrach jako główną 2500 i 25 i 32 mm na spływie i działa. Zawór jest na pół skręcony, tak więc głowę dam odciąć że 2 x 20 mm starczyłoby. Stąd ta moja "pewność" - kalkulatory też są niewątpliwie też OK.

ale jak to mowia lepiej wiecej jak mniej i nie plakac :)

dam na splyw 1 cal i sie dokreci zaworkiem

mam nadzieje ze reszta bedzie juz ok :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze jakies uwagi co do mojego projektu :)


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartłomiej

ja sie nie znam ale mam jedna uwage :)

co sie stanie jak komora na dolewke ci sie przypadkem rozszczelni ?? nagly doplyw swiezej nieosolonej wody ?

nie lepiej naczynie na dolewke gdzies osobno na boku ?


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze. Przy trzecim sumpie doszedłem do rozwiązania, które mnie całkowicie zadowala jeśli chodzi o jego konstrukcję. Założeniem jest maksymalne uproszczenie. Mam więc tylko jedną przegrodę. W takiej odległości żeby obsługa pompy nie sprawiała trudności. Z drugiej strony im mniejsza jest komora pompy tym mniejsza objętość wyparowującej wody spowoduje obniżenia się lustra wody o określoną wielkość. Ma to znaczenie w przyp. używania automatu dolewającego wodę. Ilość dolewanej wody będzie tym mniejsza im mniejsza będzie komora ze zmiennym poziomem. Jak na razie nie znalazłem zastosowania dla większej ilości przegród. Ale każdy ma swoją teorię. Nie mówimy oczywiście tutaj o sumpach z filtrem glonowym.

982-sump-rysunek.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs

jakiej wielkosci jet twoj sump i jakie akwa obsluguje :)

bo to tez wazne, ja w moim planowalem aby komora a wlasciwie sa to 2 komory polaczone przelewem (odpowietrzajaca i komora pompy) byly jak najmniejsze wlasnie biorac pod uwage wachania poziomu, ale z kolei tez nie mozna przesadzac bo jak bedzie za male to pompa obiegowa zacznie lapac powietrze (za maly litraz komory = zbyt szybkie wypompowanie wody z komory) przyklad obecny post na pl.rec.akwarium http://rafa.biotopy.pl/reef_news.php?pn1=1&pn2=0&pn3=262630&pn4=262538&site=1

gdzie kolega opisuje ze przy poziomie wody 6-7 cm od kruca sacego pompy or3500 zaczyna zasysac powietrze


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavadrel, mój sump ma wymiary 56x33x33, wielkość komory pompy 14cm, wysokość przegrody 26cm, różnica poziomów 2cm. Obsługuje akwarium 120x40x50. Wiele zależy od organizacji obsługi akwarium ale dobrze jest wziąć pod uwagę ilość wody wylewanej podczas podmiany i zrobić komorę pompy tak dużą żeby można było wylać odpowiednią ilość wody bez konieczności wyłączania pompy.

U mnie to jest 6 litrów. Komorę odpowietrzającą uważam za zbędną. Przede wszystkim odpieniacz nie powinien walić bąbli do wody. Jeśli jednak to robi to można zrobić jakiś element odpowietrzający w okolicach wylotu wody z odpieniacza a nie wklejać kolejną przegrodę, która może w przyszłości uniemożliwić wstawienia dodatkowego sprzętu. Wiemy przecież, że rozwiązania stosowane przez nas ewoluują i czasami mamy potrzebę przetestowania innych koncepcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daje wersję poprawioną chyba bedzie lepsza co Wy na to?? która wersja wg Was jest lepsza ???1231-sump2.jpg


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Bartlomiej!

Dwa pytania:

1) Czy Twoj odpieniacz potrzebuje az 26cm wody?

2) Czy warto dawac tak niska szybe odgradzajaca wode na dolewki (moze wbudowac taka o 1 cm nizsza niz sump)?

W razie urlopu im wiecej zapasu destylowanej wody tym spokojniejszy urlop...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

1. nie wiem czy tyle potrzebuje dlatego prosze o opinie mam beasta 400 i te 26 cm policzyłem do wysokosci kielicha wybijającego pianę ??

2 co do szyby to masz racje moj błąd wystarczy 1 cm wezme pod uwagę.


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeste, jeszcze laikiem w tym temacie ale refugium podziel?bym na 2 komory wzd?u?n? szyb? ?eby? w razie wymiany pod?o?a m?g? od??czy? tylko cz??c refugium na czas prac, a nie wy??cza? ca?? filtracje... Rozawa? to bo ja ostatnio wymienia?em pod?o?e w takim co czego? takiego nie by?o i trzeba by?o od??czy? ca?ego sump'a na 24hy ?eby woda w refugium si? odsta?a...

Pozdrawiam.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartłomiej

Jesli chodzi o beasty to najlepiej jak bedzie zanurzony do wysokosci tej poprzeczki do mocowania na szybie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli poniżej wlotu i wylotu wody


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla sw. spokoju mozesz przegrode dac 1 lub 2 cm wyzej niz potrzeba i w razie czego cos podlozyc pod odpieniacz. W ten sposob bedziesz mogl pozniej dodatkowo troche regulowac wilgotnosc odpieniania.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bartłomiej

mam pytanie w sprawie beasta 400 :) czy w instrukcji pisze jaki jest minimalny poziom wody potrzebny do pracy tego odpieniacza ?? i drugie pytanie czy mozesz mi podac dokladne wymiary tego odpieniacza :) (dl/sz/wys)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel w instrukcji nie podają min poziomu wody piszą tylko ze przestrzen pomiedzy koncem pompy a lustrem wody powiniem byc min 10 cm.

wymiary dl ok 16 bez rury z rura ok 26 sz 14 wys 44


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wersja ostateczna chyba?? :D

1231-11.jpg


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeliczeniu wygląda, że wszystko zagra. Jedynie mam wątpliwości, czy zagra ta komora do wody po RO. Po wyłączeniu pompy poziom będzie maksymalnie kilka cm od krawędzi. Przy manipulowaniu w sumpie np. podczas wyciągania pompy do czyszczenia łatwo przelać bądź przynajmniej nachlapać do tej komory. Poza tym co kilka miesięcy trzeba wodę RO wylać a pojemnik dobrze wyczyścić bo mimo wszystko gromadzą się tam jakieś paprochy i wtedy będzie to trochę utrudnione. Osobiście mimo wszystko skłaniałbym się do zrobienia osobnego zbiorniczka na RO, który poza tym mógłby być zrobiony sporo wyższy i mieć więcej wody, a do czyszczenia łatwo można go wyjąć i bezproblemowo wypłukać. Koszty niewielkie, a udogodnienia (łatwość wyciągania i czyszczenia i większa pojemność po zwiększeniu wysokości) są wyraźne.

Przemyśl jeszcze swoją ostateczną wersję. Ja widzę same plusy osobnego zbiorniczka na RO.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.