Skocz do zawartości
Bartłomiej

Zawory

Rekomendowane odpowiedzi

ile zaworów i gdzie należy umiescic w całej hydraulice (mam na mysli spływ i dopływ z sumpa??)


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doplyw z sumpa,

rozumiem ze chodzi Ci o powrot wody do akwa?

Bez zaworu, bo i po co? Chyba nie chcesz dlawiac pompy obiegowej?

Na splywie jeden zawor do ustawienia poziomu wody w kominie.

Reszta zaworow do ew. sterowania urzadzeniami pomocniczymi.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli na pompie sie nie daje , alee widziałem różne sumpy i przeważnie za pompa na rurze jest zawór, na spływie tez jest i jak to sie ma ?? po co stosuje sie zawór za pompą ??(ja własnie myslałem tylko o 1 zaworze na spływie)


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz za silną pompę obiegową, a przelew się nie wyrabia to można nieco zdławić pompę główną, ale to minimalnie. Ja miałem kiedyś zawór za pompą, ale kiedy stosowałem jednocześnie zasilanie odpieniacza. Wtedy musiałem regulować w celu ustawienia odpieniacza, a reszta na obieg.

Generalnie lepiej dopasować pompę do obiegu, a jeśli jest za mocna to jej nie dławić tylko wymienić na słabszą.

Zastosuj zawór tylko na spływie. Zresztą do prób możesz tylko część instalacji pokleić, a resztę tylko na wcisk dla sprawdzenia, czy wszystko dobrze jest rozmieszczone, żeby później nie ciąć :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór za pompą może się przydać (a nawet twierdzę że go kiedyś wykorzystasz) np. do prac związanych z demontażem, czyszczeniem pompy głownej. Wtedy zamykasz go zdejmujesz pompę i nie ma możliwości jakiś niewielkich powodzi. A tak pozatym to najczęściej otwarty jest na maxa.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eltom- Jak wyłączę pompę główną to pewna ilość wody spłynie do sumpa i koniec. Co ma jeszcze spłynąć, żeby zawór na pompie głównej był potrzebny? Może masz coś specjalnie połączone, że u ciebie taki układ jest przydatny?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja w swojej hydraulice zastosowałem maksymalną ilość zaworów:

1 zawór na piewrszy spływ z komina do sumpa

1 zawór na drugi spływ z komina do odpieniacza

1 zawór na wyjściu pompy głównej (AM OR3500)

czyli 3 sztuki zaworów, i nie wyobrażam sobie wyregulowania systemu bez chcby jednego z nich, a żałuję że nie założyłem 4 sztuki na odprowadzenie wody z odpieniacza.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, jak dla mnie to troche przekombinowales.

Nie znam Twojego ukladu, ale jak da sie boczne prostopadle odprowadzenie wody do odpieniacza to wystarczy jeden zawor na splywie wody juz za tym odporowadzeniem i drugi przed odpieniaczem.

Przykreceniem obydwu zaworow regulujesz poziom wody w kominie, a przeplyw przez odpieniacz stosunkiem otwarcia zaworu na splywie i zaworu na odpieniacz.

Zaworek za odpieniaczem przydaje sie do regulacji poziomu wody w odpieniaczu.

Chociaz to tez zalezy o typu odpieniacza i ukladu w jakim pracuje.

Wg mnie zawor za pompa nie jest potrzebny.

Ale jak ktos lubi aby cala hydraulika wygladala na "tylko dla orlow" to czemu nie :)

Mozna dac jeszcze zaworek przed pompa do regulacji stopnia kawitacji :) :) :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eltom, do czyszczenia lub wymiany pompy wystarczy zwykla dwuzlaczka, aby moc latwo odkrecic pompe od reszty hydrauliki.

Jest tak jak napisal rah,

to co ma zleciec do sumpa przy odlaczonej pompie to i tak zleci gdy pradu zabraknie. A na taka ewentaulnosc trzeba byc przygotowanym juz na etapie projektowania systemu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jednak jestem za zaworem za pompą. W razie jakiś prac przy sumpie (a takie się zdarzają) łatwo wypompowuje się z niego wodę i następnie zakręca. Zawór też "działa" też jako śrubunek.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może i przekombinowałem ale w moim układzie to sie sprawdza,

ale porusze INNY TEMAT:

czy komus z was zdarzyło się po jakimś czasie czyscic hydraulikę i na powrót skręcić wszystko i było to szczelne, bo mnie szlak..... ,trzy zawory kulowe i wszystkie ciekną (firma Gamrat) podobno pod wpływem soli usczelki sie kurcza , chyba ze ktoś ma silikonowe, jestem ciekawy ?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór na pompie się przydaje... jeśli masz dwie pompy powrotne. Wtedy możesz wyłączyć jedną bez wyłączania drugiej. Inaczej woda cały czas będzie się cofać przez wyłączoną pompę.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Hara: tego juz calkiem nie rozumiem.

Wydaje mi sie, ze pompa powinna byc z rurami polaczona silikonowym szlauchem w celu wyciszenia rezonansu. Na tym szlauchu mozna lub powinno sie zalozyc zawor (np:Eheim) ktorym mozna regulowac przeplyw wody lub go calkiem zamknac. W tym miejscu mozna tez odczepic pompe od stalej instalacji.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja rozumiem Harę. Mam dwie pompy i zawory na wylotach. W momencie np. awarii jednej pompy można zakręcić zawór i druga pracuje normalnie. Tak jak napisał @Hara gdyby nie było zaworu, woda przez rurę powrotną wracała by do komory pompy.

Dodam tylko jeszcze, że są nie tylko silikonowe węże. Ja mam z PCV, które się klei zwykłym klejem do PCV w resztą hydrauliki.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Rebciu

a): po co dwie pompy?

:yes: silikonowe weze bo pozostaja miekkie (nie oddaja zwiazkow zmiekczajacych do wody)

"Ja mam z PCV, które się klei zwykłym klejem do PCV w resztą hydrauliki".

Wlasnie o to chodzi zeby pompy nie przyklejac do reszty hydrauliki tylko zapewnic miekkie, nie przenoszace drgan polaczenie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może chodziło o zawór zwrotny na pompi, a raczej za nią? poza tym ja gdybym miał coś takiego, tj. akwa z sumpem, to bym nie użył żadnego zawpur, chyba że miałbym refugium czy co. ale

ówię jak bym JA zrobił, więc mnie nie słuchajcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu właśnie o to chodziło. Też mam dwie pompy u siebie.

Stani, po co dwie pompy? A dlaczego nie? Tak jak pisałem - mogę jedną odłączyć (serwis), druga działa cały czas i akwa nie cierpi zbytnio. Pompy się psują - małe prawdopodobieństwo, że padną dwie.

Ja u siebie nie mam cyrkulacyjnych i dzięki temu, że mam wydajniejszy obieg, nie zaśmiecam akwa zbędnym sprzętem.

Aha i mam pompy podłączone elastycznymi wężami. Nie widzę potrzeby tłumienia pomp przy pomocy zaworów. Po co to robić?


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Hara. Dwie pompy to zabezpieczenie przed awariami. Często mnie nie ma w domu i nie mogę sobie wyobrazić żony jak się mota z hydrauliką bo padła pompa.

Co do węży - to napisałem, że mam z PCV, ale to są naprawdę węże elastyczne z PCV, do tego zbrojone - takie szare. Dostępne są w wielu średnicach. Ja mam tymi wężami poprowadzone połączenie z sumpa do pomp (32 mm), z pomp do zaworów (25 mm), potem śrubunek i kominami powrót wody do zbiornika. Odpieniacz jest zasilany ze spływu także tym wężem 20 mm. Producenta nie znam, ale mogę się dowiedzieć. Chodzi o to, że je można kleić bezpośrednio do rur PCV, a Enheimy montujemy na specjalne złączki do węży. Dodam jeszcze, że Delteci mają dwuzłączki na wylocie i wlocie pompy więc z demontażem nie ma problemu, ponadto są bezgłośne - dosłownie.

Hara ja też myślałem, że poradzę sobię bez dodatkowych pomp w środku. Niestety musiałem dodać Tunze i właśnie czekam na skałkę maskującą.

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - z tymi dodatkowymi pompami to na razie nie mam potrzeby stosowania, bo mam praktycznie samą skałę... co będzie dalej zobaczymy, na razie chodzi mi jeden pomysł po głowie :)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki? Podziel sę.

Jeszcze do Adiego:

Proszę przeczytaj to co napisałeś i zastanów się nad tym. Po drugie jak byś nie zamontował zaworu na spływie. to wydaje mi się, że Twoja mama wywaliłaby je przez okno. Efekt "spłuczki" 24 godz. na dobę wykończy każdego.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman, ja na razie mam prowizorke, ale gdzies na zrzucie wody zasysa mi powietrze. Jest srubunek-przelotka przez szklo, jeden zawor kulowy i kawalek prostej pionowej rury (nic wiecej)

W kominie wysoki poziom wody, wiec bez babelkow, a w sumpie rura ze zrzutu leci powietrze. Nie za duzo, ale troche szumi.

Juz kleilem plastrami, aby wykryc ew. miejsce zasysania powietrza - bez rezultatu.

Hydraulika Gamrat.

Uszczelki nie wiem jakie, ale pewnie zwykle.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr, a może nie zasysa Ci powietrza, tylko miesza to, które jest w rurze przed odpaleniem pompy i po pewnym czasie jak już wszystko wyrzuci bąble przestaną lecieć.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.